Тагови: избори

Локалните избори во Косово ќе се одржат на 22 октомври

Косовскиот претседател, Хашим Тачи потпиша денеска декрет за одржување локални избори на 22 октомври, објави приштинскиот весник Газета експрес. Претходно други медиуми во Косово објавија дека мнозинство партии на состанок со Тачи се изјасниле дека локалните избори на Косово треба да се одржат на 22 октомври. Заменик претседтаелот на Демократската ...

Повеќе »

„Њујорк тајмс“: Странска сила презела агресивен сајбер напад против САД

Странска сила презела агресивен сајбер напад против САД, интервенирајќи во претседателските избори во 2016 година и оставајќи ги сите знаци дека ќе се врати за уште, но претседателот Трамп се чини не му е гајле, пишува во уредувачката статија весникот „Њујорк Тајмс“. Ако не заради истрагата за евентуални тајни врски ...

Повеќе »

Путин: Ниту една земја не е способна да влијае на изборите во САД

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ниту една земја не е способна да влијае на претседателските избори во САД. Никогаш не сме организирале каков било сајбер напад, рече Путин. „Една разузнавачка служба зборува за голем степен на безбедност што е можно со руско влијание, друга, пак, дека тој степен на ...

Повеќе »

Како се избира во Германија?

На изборите за Бундестагот се работи во прва линија за партиите и нивниот пласман. На избирачкото ливче во Германија има два дела – еден за првиот глас и еден за вториот. За да се освои пратеничко место, а притоа се нема поддршка од некоја од партиите, потребно е да се ...

Повеќе »

Вистинската битка на Макрон почнува по победата

Република во движење на претседателот Емануел Макрон освои преклу 32 проценти од гласовите во првиот круг парламентарни избори во Франција. Тоа е револуција на политичката сцена, коментира Барбара Везел. За разлика од Велика Британија, француските агенции за испитување на јавното мислење добро го предвидоа трендот. Новиот претседател Емануел Макрон е ...

Повеќе »

Изборите во Косово ќе ги следат 29.264 набљудувачи

Косовската Централна изборна комисија по вчерашната седница соопшти дека го утврдила вкупниот број на набљудувачи за утрешните предвремени парламентарни избори во Косово. Според Комисијата, како штопренесува агенцијата МИА, изборите ќе ги следат вкупно 29.264 домашни и меѓународни набљудувачи. – Најголем број или 15.784 се набљудувачи на коалициите учеснички на изборите, ...

Повеќе »

Парични казни за политички субјекти на Косово за непочитување на изборните правила

Дел од политичките субјекти, учесници на предвермените парламентарни избори, што во Косово ќе се одржат в недела на 11 јуни, добиле парични казни од Комисијата за изборни приговори и жалби (ПЗАП), поради кршење на правилата на изборната кампања. До денесешниот, последен ден од изборната кампања политичките субјекти добиле парични казни ...

Повеќе »

Избори Велика Британија: Горчлива победа на Конзервативната партија

Иако конечните резултати од вонредните парламентарни избори во Велика Британија не се целосни, медиумите и аналитичарите оценуваат дека премиерката Тереза Меј направила голема грешка кога решила да распише избори. Според сеуште неофицијалните резултати, британската медиумска мрежа проценува дека конзервативците ќе имаат 318 од 650 пратенички места, што значи дека ќе ...

Повеќе »

Велика Британија: Избори во време на терор

По Франција, и во Велика Британија изборите се одвиваат во сенка на терористички напади. Но, и излезот на Велика Британија од ЕУ би можел да биде тема која ќе ги направи изборите напнати. Мадрид, Париз, сега и Лондон: не е новост демократските и слободни избори да станат цел на тероризам. ...

Повеќе »

Скандал на Хилари Клинтон: Сенатот почна истрага за вмешаност во корупциска афера

Поранешниот државен секретар е осомничена дека направила обид да му помогне на еден од спонзорите на нејзината фондација да избегне гонење поради корупција во Бангладеш. Според весникот Дејли Калер, Клинтон, како државен секретар во периодот 2009-2013 година, се обидела да ја прекине истрагата против својот познаник, бизнисменот Мухамад Јусуф од ...

Повеќе »

Избори на Косово: Харадинај, Хоти или Курти?

Косово со поприлична тензија ги дочекува изборите на 11 јуни, пишува Дојче веле и напоменува дека постои можност дел од пратениците по изборите да мора да одат во Хаг. Се знае само дека Косово ќе добие нов премиер по изборите, бидејќи досегашниот прв човек на извршната власт Иса Мустафа се ...

Повеќе »

Хасан Рохани победи на претседателските избори во Иран

Актуелниот ирански претседател, Хасан Рохани победи на вчерашните претседателски избори во Иран – соопшти препладнево Министерството за внатрешни работи во Техеран. Како што јави ДПА, според неофицијалните конечни резулатити од изборите, 68-годишниот Рохани од умерената исламиска Партија на умереноста и развојот (ХЕТ) освоил 56,88 проценти од гласовите, со што извојува ...

Повеќе »

Груевски: На 15 октомври со локалните да се одржат и парламентарни избори

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска ја повтори заложбата заедно со локалните избори да се одржат и предвремени парламентарни избори на кои, како што смета тој, ВМРО-ДПМНЕ ќе биде победничка партија. Груевски апелира на 15 октомври, датумот за кој претставниците на политичките партии се согласија да се одржат локалните избори, ...

Повеќе »

Северна Рајна-Вестфалија: Победа на партијата на Меркел

Христијанско-демократската унија (ЦДУ) е победник на покраинските избори во Северна Рајна-Вестфалија. Гласањето во германската покраина со најбројно население е најголем тест пред изборите за Бундестагот во септември. Власта во Северна Рајна-Вестфалија се менува. На изборите за парламентот на оваа германска покраина, одржани вчера (14.05) победи партијата на германската канцеларка Ангела ...

Повеќе »

Изборите на Косово на 11 или 18 јуни

Се очекува претседателот на Косово, Хашим Тачи до крајот на неделава да ги распише предвремените парламентарни избори во земјата, откако вчера на гласањето за доверба во парламентот, падна владата на Иса Мустафа. Предвремените избори на Косово ќе бидат одржани на 11 или на 18 јуни, објавено е денеска по состанокот ...

Повеќе »

Гувернерот на Џакарта ќе оди в затвор поради богохулење

Гувернерот на Џакарта, Басуки Тџахаџа Пурнама, од христијанска вероисповест денеска е осуден на две години затворска казна врз основа на обвинението за богохулење, шокантната одлука што предизвика загриженост поради растечката врска нетолеранција во Индонезија. Радикалните исламисти пред судот во Џакарта прославувале извикувајќи „Бог е голем“, откако судот ја донел одлуката ...

Повеќе »

Шлезвиг-Холштајн – уште една победа за Меркел

ЦДУ на Ангела Меркел победи на покраинските парламентарни избори во Шлезвиг Холштајн, каде досега на власт беа Социјалдемократите. Тоа сепак е индикатор и за сојузно ниво, смета Јенс Турау.Две одлуки во супер-изборната 2017 година, втор пораз за СПД: Социјалдемократите на покраинскиот премиер Торстен Албиг загубија на изборите во Шлезвиг-Холштајн, освојувајќи ...

Повеќе »

Уставен суд в среда одлучува за мандатот на градоначалниците

Мандатот на градоначалниците истекува на 15 мај, а поради неможноста наскоро да се распишат локални избори, Уставниот суд на Македонија по иницијатива на Министерството за локална самоуправа и на Светскиот македонски конгрес ќе одлучува дали ќе го продолжи мандатот на градоначалниците – пишува денеска Макфакс. Претходно, ЗЕЛС упати апел за ...

Повеќе »

Емануел Макрон со порака до Французите: Да ја сакаме Франција

Во своето прво обраќање до нацијата, откако денеска беше избран за нов претседтаел на Франција, Емануел Макрон ги повика „сите Французи дека ги штитат најранливите меѓу нив“ – јави агенцијата МИА. „Вие избравте да ми ја дадете вашата доверба и јас ви ја изразувам мојата длабока благодарност. Ви благодарам од ...

Повеќе »

Франција: До пладне гласаа 28,23 отсто од граѓаните

Излезеноста на гласањето за вториот круг од претседателските избори во Франција до 12 часот е 28,23 отсто – пренесува агенцијата МИА. Според податоците на Министерството за внатрешни работи на изборите во 2012 година до 12 часот гласале 30,66 отсто од гласачите, додека во 2007 – 34,11 проценти. Општо земено од 1974 ...

Повеќе »
Close