избори – Page 5 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: избори

Стотици активисти може да се обидат да ја нарушат инаугурацијата на Трамп

Стотици активисти се закануваат дека ќе се обидат да ја прекинат инаугурацијата на избраниот американски претседател Доналд Трамп, којашто ќе се одржи на 20-ти јануари во Вашингтон. Станува збор за активистите на граѓанското здружение DisruptJ20, коешто ги координира плановите за своите акции со редица други организации, вклучително и движењето за ...

Повеќе »

ЦИВИЛ: Неприфатливи грешки на гласањето во Теарце

Набљудувачите на ЦИВИЛ го набљудуваат прегласувањето на избирачкото место 2011 во Теарце од 6:30 часот. Според првите извештаи, изборниот материјал на избирачкото место не бил среден на време, но бил целосен. Гласањето било овозможено во неколку минути по 7 часот. -Имаше получасовен прекин во гласањето, време во кое осум или ...

Повеќе »

Изборен молк пред прегласувањето во Теарце

На полноќ почна изборниот молк во пресрет на повторувањето на гласањето утре во избирачкото место 2011 во општина Теарце за предвремените паралемнтарни избори. Државната изборна комисија (ДИК) донесе одлука да се повтори гласањето на избирачкото место 2011 во општина Теарце, врз основа на симулацијата со која се покажа дека прегласувањето ...

Повеќе »

7 начини како да преживееш ако изгуби твојата партија на изборите

Избори. Не се крај на свет (освен ако не е гласањето дали сакате да е крај на свет па изгласате сите нуклеарки да ги удриме во исто време), но многумина го доживуваат така. За жал изборите не се како оние во градинка каде што сите победуваат, им даваш по една ...

Повеќе »

До 17 часот излезноста во Струга е 53,4 отсто, а во Вевчани 73,5 отсто

Претседателите на општинските изборни комисии информираа дека во Струга и во Вевчани одѕивот на гласањето е висок, односно до 17 часот излезноста во општина Струга е 53,4 отсто, а во Вевчани 73,5 отсто. Претседателката на ОИК Вевчани, Параскева Гогоска – Кукоска информира дека од 2.044 регистрирани гласачи, своето избирачко право ...

Повеќе »

Во Прилеп до 13 часот гласале 48%, во Долнени 26,6%

Денешниот изборен процес во едно избирачко место во Прилеп, верувале или не е завршен до пладне. Според увидот во досегашниот тек на гласањето тоа е веќе завршено и сите 336 гласачи запишани во избирачкиот список во ИМ 1350 во ОУ Гоце Делчев, од Прилепската населба Рид го оствариле своето право ...

Повеќе »

Во Прилеп до 10 часот гласале 15 проценти од запишаните граѓани

Непречено и без проблеми досега  се одвива гласањето во Прилеп, Кривогаштани, Долнени и во Крушево, соопштуваат од општинските изборни комисии. Според комисијата до 10 часот во Прилеп од вкупно запишаните 64.472 граѓани, своето право на глас го оствариле 15 насто. Во Кривогаштани до 10 часот своето право на глас го ...

Повеќе »

Вратени гласачи во Арачиново, ги нема на Избирачкиот список

Жителите од скопско Арачиново денеска се разбудија со поголемо присуство на полиција и обезбедување на влезот од селото и околу училиштето каде се гласа. Материјалите избирачките одбори и набљудувачите ги наместија во училниците во раните утрински часови. Точно на отворањето на гласачките места во 7 часот дојде и првиот гласач. ...

Повеќе »

Изборите ќе ги следат 7.585 домашни и 667 странски набљудувачи

Предвремените парламентарни избори во Македонија што ќе се одржат в недела ќе ги набљудуваат 7.585 домашни набљудувачи, 667 странски набљудувачи и 75 странски новинари. Според податоците на Државната изборна комисија, за изборите се акредитирани и 354 преведувачи. -Најмногу домашни набљудувачи имаат акредитирано Граѓанската асоцијација МОСТ – 3.435 и Здружението за ...

Повеќе »

Избори за Бундестагот 2017 – руска пропаганда?

Шефот на германската служба за заштита на уставот Масен предупредува од руска пропаганда врз германските гласачи при изборите за Бундестагот.Пропаганда и дезинформации, сајбер напади, сајбер шпионажа и сајбер саботажи – интернетот нуди моќен загрозувачки потенцијал. Претседателот на Сојузната служба за заштита на уставот на Германија во него гледа дел од ...

Повеќе »

Судот пресече: Одлуката Левица самостојно да настапува на изборите е легална

Основниот суд Скопје 2 го одбил како неосновано , барањето за забрана за спроведување на одлуката на Левица за самостоен настап на изборите. За ова денеска на својот фејсбук профил информираа од самата партија, од каде оценуваат дека се работи за уште еден правен пораз да се оневозможи учеството на ...

Повеќе »

Два дена до крајот на изборната кампања

На два дена до крајот на изборната кампања денеска партиите и коалициите кои учествуваат на предвремените парламентарни избори продолжуваат со презентација на нивната изборна програма пред граѓаните. Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинзи во скопските општини Бутел, Гази Баба и Шуто Оризари, а Коалицијата „За живот ...

Повеќе »

Делегација на ПССЕ ќе ги следи изборите во Македонија

Седумнаесетчлена делегација на Парламентарното собрание на Советот на Европа од 9 до 12 декември ќе престојува во посета на Република Македонија за да го набљудува спроведувањето на предвремените парламентарни избори заедно со набљудувачи од Парламентарното собрание на ОБСЕ, од Европскиот парламент и од Канцеларијата за демократски институции и човекови права ...

Повеќе »

Зоран Заев се поклони пред граѓаните на Куманово и испрати порака на Груевски ако не излезе на дуел дека е кукавица

Македонија има загарантиран европски либерален Устав кој ги гарантира правата на сите граѓани на Македонија, рече Зоран Заев на централниот митинг на СДСМ и коалицијата во Куманово. „Исплашени лажат за федерализација и кантонизација. Албанците од Заев не бараат федерализација, туку работа, образование, здравство, бараат заеднички живот како и сите граѓани. ...

Повеќе »

Пенкала со камери ќе ги решат изборите?

На неколку дена пред предвремените парламентарни избори се засилуваат шпекулациите за можни манипулации и местење на изборите од страна на власта. Најпрво излезе шпекулација за наводно упатство до членовите на избирачки одбори за тоа како член на одоборот да поништи гласачко ливче, каде не е гласано за владечките партии,  употребувајќи ...

Повеќе »

Гласањето како чествување на празникот на демократијата – изборите

  Иван Дургутов Во правниот систем на Република Македонија излегувањето и гласањето на изборите е оставено на свеста и совеста на избирачите и не постои законска должност за т.н. задолжително гласање. Иако не се предвидува санкција за неизлегување на избори, гласањето претставува наша морална обврска и треба да ја испочитуваме. ...

Повеќе »

Последна недела од изборната кампања

Активностите на политичките партии  за изборната кампања за предвремените параламентарни избори  прпдолжуваат и денеска. Коалицијата „За подобра Македонија“, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, ќе одржи митинзи во скопските општини Кисела Вода и во Центар, а коалицијата „За живот во Македонија“ предводена од СДСМ во Дебар, Струга и во Охрид. Митинг најави и ...

Повеќе »

Шест дена до крајот на изборната кампања

Коалициите и политичките партии – учесници на претстојните предвремени парламентарни избори денеска продолжуваат со активностите во рамки на кампањата. ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ ќе одржат митинзи во Радовиш и Струмица, а СДСМ и коалицијата „За живот во Македонија“ ќе има централен митинг во Скопје. Демократската партија на Албанците, според ...

Повеќе »

Зошто претставници од Коалицијата За Подобра Македонија не доаѓаат на дебати

На ова прашање одговор се обидоа да дадат гостите на последното издание на емисијата  Стадион емитувано на 26 ноември на Радио Мрежа Канал77 . Ивон Величковски рече дека сакајќи да зборуваат на некои големи теми се обидуваат да ги скријат слабостите кои ги имаат за суштинските теми завршувајќи со „искрено ...

Повеќе »

На точок барање до политичките партии

Нашето општество се соочува со неколку проблеми од големи размери кои директно се поврзани со начинот на транспорт низ населените места и третманот кој различните типови транспорт го добиваат од институциите. -Небезбедност во сообраќајот и жртви. -Сообраќаен метеж и непријатни јавни простори. -Здравствени проблем кај населението (проблем со загадување, недостаток ...

Повеќе »