израел – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: израел

Израелски воен авион соборен поради грешка на екипажот

Професионална грешка на екипажот довела до соборување на израелски воен авион за време на напад во Сирија на почетокот од месецот, соопшти израелската армија. Објавувајќи ги резултатите од истрагата, армијата соопшти дека екипажот не ја почитувал „стандардната процедура додека бил под непријателски оган“. Како што беше кажано, екипажот одлучил да ...

Повеќе »

Израел: Иран си игра со оган, ќе плати висока цена

Портпаролот на израелската војска Џонатан Конрикус денеска изјавил дека Иран си игра со оган и предупредил дека за тоа може да плати висока цена. Тој истакнал дека безпилотното летало кое го урнал Израел било на воена мисија, тврдејќи дека него со него управувале ирански воени сили. Извор: Макфакс

Повеќе »

Во Израел одгледале најмал домат во светот – со големина на боровница

Израелската компанија Кедма, одгледа домат со големина на боровница, и тоа е најмал домат што израснал во Израел. Семето за доматот било направено во Холандија и модифицирано да успее во суви климатски услови на јужен Израел. Рамо Голан од Центарот за истражување во средба и северна Африка изјави дека тоа ...

Повеќе »

Израел ќе излезе од УНЕСКО

Израел соопшти дека ќе го напушти УНЕСКО поради „системски напади“ од страна на организацијата кон еврејската држава. Портпаролот на Министерството за надворешни работи на Израел Емануел Нахсон рече дека одлуката е базирана на „обидите на организацијата да ја одвојат еврејската историја од Израел“. Тој додаде дека официјално писмо за излегување ...

Повеќе »

САД предвидуваат Ѕидот на плачот да остане во Израел

САД предвидуваат Ѕидот на плачот во Источен Ерусалим да остане во Израел во согласност со евентуалниот мировен договор со Палестинците, изјави неиемнуван претставник на администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп. „Не можам да замислам Ѕидот на плачот да не е дел од Израел“, посочи тој. Ѕидот на плачот се остатоци ...

Повеќе »

Масовни протести против одлуката на Трамп за Ерусалим

Илјадници луѓе во Индонезија и Малезија се вклучија во демонстрациите против одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел, а властите ја зајакнаа безбедноста околу американските амбасади. Лидерите на Индонезија и Малезија, земји со мнозинско муслиманско население, се приклучија кон осудата на одлуката ...

Повеќе »

Израел повторно нападна во околината на Дамаск

Израелски воени авиони нападнаа воена база која Иран ја гради крај Дамаск, израелските медиуми ги пренесуваат извештаите на сириските медиуми блиски до Башар ал-Асад. Ударите се изведени од воздушниот простор на Либан, а целта била во близина на градот Ал- Кисва, 13 километри јужно од Дамаск. Следеле силни експлозии. Синоќа, ...

Повеќе »

Заев во Израел на работен ручек со својот колега Нетанјаху

Премиерот Зоран Заев, кој е во официјална посета на Израел, денеска ќе има работен ручек со израелскиот премиер, Бенџамин Нетанјаху. Заев во Израел, каде престојува на покана на неговиот израелски колега Нетанјаху, го придружува владина и бизнис делегација. Официјалната програма за овој ден, како што соопшти владината прес-служба, предвидува и средба ...

Повеќе »

Ангеловски: Верувам во овој избор на играчи

Фудбалската репрезентација на Македонија веќе два дена се наоѓа во Хаифа, Изреал каде вечерва во 20:45 часот (21:45 по локално време) го игра натпреварот од 7.коло од квалификациите за Светското првенство во Русија 2018. Играчите синоќа имаа можност и да тренираат на стадионот „Сами Офер“, кој е со капацитет од ...

Повеќе »

Израел ги отстрани најновите безбедносни мерки кај светите места во Ерусалим

Израелските власти рано утринава ги отсранија и последните најнови мерки за безбедност што предизвикаа силен револт меѓу Палестинците. Израелските власти рано утринава ги отсранија и последните најнови мерки за безбедност, што беа поставени близу од светите места во Ерусалим и предизвикаа силен револт меѓу Палестинците. Прво беа поставени детектори за ...

Повеќе »

Палестинскиот претседател, Махмуд Абас ги прекина сите контакти со Израел

Палестинскиот претседател, Махмуд Абас вчеравечер нареди да се замрзнат сите официјални контакти со Израел, се додека не се повлечат новите мерки за безбедност, воведени од еврејската држава на Ридот на храмот во Ерусалим. „Од името на палестинското раководство објавувам прекин на сите контакти со окупациската сила на сите нивоа, се’ ...

Повеќе »

Израелците создадоа батерија за електричен автомобил која се полни за само пет минути

Израелската компанија StoreDot направи интересен напредок во врска со технологијата на батерии, но најновото достигнување кое го претстави на технолошкиот саем Cube Tech Fair во Берлин може да влезат во историјата. Имено компанијата произведе нова батерија за електричен автомобил која се полни за само пет минути. Додека бројните стручњаци денес ...

Повеќе »

Сирија: Експлозија кај аеродромот, Израел ги гаѓал складиштата?

Голема експлозија се случила во близина на меѓународниот аеродром во Дамаск, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права. „Експлозијата беше многу силна, се слушна во центарот на градот“, рекол Рами Абдел Рахам од оваа организација чие седиште се наоѓа во Лондон. Аеродромот е оддалечен околу 25 километри од престолнината на Сирија. ...

Повеќе »

Арапите подготвени за помирување со Израел доколку се повлече од окупираните територии

Арапските лидери на крајот на еднодневниот самит во Аман во среда истакнале дека се подготвени за историско помирување со Израел ако се повлече од подрачјата што ги окупираше во 1967 година. Во соопштението што го прочита генералниот секретар на Арапската лига се објавува дека арапските држави ќе ги поддржат палестинско-израелските ...

Повеќе »

Успешен настап на битолскиот Народен театар во Израел

Со бурен аплауз во среда вечер во Акко, Израел, беше поздравена изведбата на претставата „Отело“ на битолскиот Народен театар во режија на Словенецот Диего де Бреа, меѓународно гостување кое се реализираше со поддршка од Министерството за култура. Ова беше второ претставување на Театарот од Битола на Меѓународниот театарски фестивал за ...

Повеќе »

Македонија поразена во дуелот со Израел

Фудбалската репрезентација на Македонија го претрпе и вториот пораз во квалификациите за Светското првенство 2018 година во Русија. На средбата од Д групата одиграна синоќа на арената „Филип Втори“ во Скопје, македонските фудбалери загубија од Израел со 2:1. Иако беа подобар противник речиси во текот на целиот меч, создавајќи бројни шанси ...

Повеќе »

Македонија го пречекува Израел во 2.коло од квалификациите за СП

Македонската фудбалска репрезентација е домаќин на Израел вечер на Национална арена „Филип Втори“ во натпревар од 2.коло од квалификациите за Светското првенство 2018. Двете репрезентации забележаа пораз во стартното коло. Македонија загуби од Албанија, додека Израел од Италија, па овој дуел ќе биде шанса за освојување на првите бодови.  На ...

Повеќе »

Средба на градоначалникот Бакрачески со израелскиот амбасадор

Охрид и Израел ќе соработуваат во делот на образованието, туризмот и здравството. Ова било договорено на средбата помеѓу градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески и амбасадорот на Израел, Дан Ориан. Меѓу другото договорено е туриоператори и новинари од Израел, на крајот од септември да го посетат Охрид и да пишуваат за ...

Повеќе »

Израелската Влада го поддржа Договорот за возобнова на односите со Турција

Израелската Влада денеска го поддржа Договорот за возобновување на односите со Турција, што беа прекинати во 2010 година. Поголемиот број членови на кабинетот на премиерот Бенјамин Нетанјаху гласаа „за“ Договорот, но тројца министри од ултрадесничарската партија Еврејски дом (Бајт Јехуди) и од партијата Израел Бејтену (Наш дом Израел) гласаа против. ...

Повеќе »