Име – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Име

Скопје и Атина се позиционираат за името

Уставот е домашна книга и нема последници надвор од земјата, поради тоа нема потреба да се смени, порача вчера премиерот Зоран Заев во интервју за Еуроњуз. Тој смета дека доволна е ревизијата на Уставот од 1993 година која се направи поради чувствата на, како што рече, нашите пријатели Грците и ...

Повеќе »

Оптимизам и скепса во Атина и Скопје за името

Прашањето за името беше доминантно и изминатава недела. Медијаторот на ОН, Метју Нимиц во Скопје и во Атина ги слушна ставовите на двете страни за предложените идеи за надминување на разликите во спорот за името. Според експертите преговорите се на добар пат и може да се најде решение за ова ...

Повеќе »

Нимиц денеска пристигнува во Скопје на дводневни разговори за спорот со името

Метју Нимиц, медијаторот на Обединетите Нации во спорот за името денеска ќе пристигне во скопје на дводневни разговори со македонскиот политички врв, откако во изминатите два дена престојуваше во Атина. Тој по средбата со грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас истакна дека во моментов постои моментум и дека сега ...

Повеќе »

Заев: Оптимист сум дека може да се најде национален консензус за решавање на спорот со Грција (видео)

Премиерот Зоран Заев по координативниот состанок на државно-политичкиот врв на кој се зборуваше за спорот со името и кој траеше пет часа, изјави дека е оптимист дека може да се најде национален консензус за ова прашање. Тој рече дека овој процес бара одговорност и дека е неопходна вклученост на сите. ...

Повеќе »

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ останува на браникот на заштита на националните интереси (видео)

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по координативниот состанок на државно-политичкиот врв на кој се зборуваше за спорот со името и кој траеше пет часа, изјави дека неговата партија останува на позицијата дека Република Македонија мора да биде дел од НАТО и од ЕУ и дека останува на браникот на заштита ...

Повеќе »

Иванов: Јас сум реалист со искуство (видео)

Претседателот Ѓорге Иванов, по координативниот состанок на државно-политичкиот врв на кој се зборуваше за спорот со името и кој траеше пет часа, изјави дека не може да открие повеќе детали за што точно се зборувало, но рече дека е реалист со искуство. „Очекувам Владата да нè информира за сите активности. Овој ...

Повеќе »

Османи: Нема договор за името, има преговори

  Македонскиот вицепремиер за еворoпски прашања, Бујар Османи по средбата со грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиас беше прашан од новинарите дали  за земјата е прифатливо името Нова Македонија. Османи одговори дека до сега нема договор за какво било име. „Има преговори, сите ние го очекуваме преговарачот Нимиц да ...

Повеќе »

Бутарис: Прашањето за името излезе од колосек поради глупостите на политичарите

Глупостите на политичарите, според солунскиот градоначалник Јанис Бутарис се „виновни“ што, како што вели „прашањето за името излегло од колосек“. Тој во интервју за радиото на грчката новинска агенција АПЕ-МПЕ, изјавува дека е Македонец, а ја коментира и приватната посета на Солун на македонскиот премиер. „Поголем Македонец од мене не постои ...

Повеќе »

Најчести имиња Александар, Максим, Јована…

Александар, Александра, Јован, Јована, Михaил, Маихаела, Максим се меѓу најчестите имиња на новородените деца во 2017 година. Според Управата за водење матични книги, чести се и имиња Филип, Филипа, Калин и Калина. Инспирирани од турските серии, популарни биле и Севги, Онур, Елиф, Полат, Ајшеѓул,.. Статистичките податоци покажуваат дека во третиот ...

Повеќе »

Разговори за името: Го пробија снегот, ќе го скршат ли мразот?

По три години од последната средба, медијаторот на ОН, Метју Нимиц денеска во Брисел ги обновува разговорите со преговарачите на Македонија и Грција во спорот за името, нејверојатно без нов предлог, но со нов оптимизам. Метју Нимиц, специјалниот претставник на ОН во спорот за името, денеска напладне на прес-конференција ќе ...

Повеќе »

Хан: Можно решение за Македонија во првата половина на 2018

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан очекува во првата половина на 2018 година да се најде политичко решение со Грција за отворање на преговорите со Македонија за членство во ЕУ. – Сега имаме прозорец на можности до средината на следната година кога почнува изборната кампања во Грција. Се ...

Повеќе »

Нимиц закажа средба за името во Брисел на 11 и 12 декември

Посредникот на ОН во разговорите за прашањето на името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц закажа средба со преставниците на двете земји во Брисел на 11 и 12 декември. Како што се наведува во соопштението од канцеларијата на Нимиц, средбата е дел од напорите на ОН за да им се ...

Повеќе »

Коѕиас и Гутереш разговарале за името на Македонија

Прашањето за името на Скопје, Кипар и реформите во Обединетите нации биле главните теми за кои синоќа во Њујорк разговарале грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас и генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш. Според Коѕиас, разговорот бил „интересен“, а Гутереш го поздравил и ставот на Грција за миграцискиот ...

Повеќе »

„Катимерини“: Софија, Скопје и името

Како што се доближува есента, како и секоја година, добиваме информации, вообичаено со протекување, во врска со името на Скопје – пишува весникот  „Катимерини“ во коментар под наслов „Софија, Скопје и името“. Според весникот, „досега не се преземени суштински чекори и само се потврдени цврстите позиции на Скопје и Атина ...

Повеќе »

Атина го обвини Скопје за нарушување на привремениот договор од 1995 година

Грција ја обвини Македонија дека го прекршила договорот од 1995 година, откако ракометарките на македонската репрезентација под 17 години на теренот се појавија со носење на обележјата „Македонија“ на нивните дресови на натпреварот закажан против нивните грчки колешки во Скопје, пишува грчкиот весник Екатимерини.  Грчката ракометна асоцијација ја повлече својата репрезентација од европскиот ...

Повеќе »

Македонската Влада ги негира информациите на српските медиуми за името

Македонската Влада ги отфрли како целосно невистинити информациите објавени на интернет порталот „Спутник“ дека на затворената средба во Подгорица премиерот Зоран Заев побарал поддршка од САД за спроведување на референдум за промена на името на Македонија. „На самитот на Јадранската група во Подгорица во ниту еден момент не е разговарано за промена на ...

Повеќе »

ОМД: Лидерите на Македонија имаат должност да ги заштитат името и идентитетот

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) порачува дека македонските лидери имаат апсолутна должност да го почитуваат уставното име на Република Македонија и оти нема да го признааат, нити поддржат „взаемното прифатливо решение” – еуфемизам за промена на името, ниту напорите на кој било политички субјект во Македонија за спроведување референдум за прифаќање ...

Повеќе »

Американка стана цел на потсмев поради своето име

Дваесетгодишната, Исис Харамбе Спјут од американската сојузна држава Калифорнија стана цел на брутално онлајн тормозење, откако некој ја објави нејзината возачка дозвола на социјалните мрежи. И сето тоа само поради нејзиното име. Имено, како што сите знаат, ИСИС е англиската кратенка за џихадистичката група Исламска држава. Родителите на девојката не ...

Повеќе »

Најпопуларните 12 имиња за 2017 година

Веб-страницата „Nameberry“ направи листа на имиња на момчиња и девојчиња за кои се предвидува дека ќе бидат најпопуларни во 2017 година. -Ова е нашиот предлог за 12 имиња. Можеби некои од нив ќе им се допаднат на тие што во брзо време ќе добијат дете – се наведува на веб страницата. ...

Повеќе »

Ципрас и Бан Ки Мун разговарале и за името

Прашањето за името на Македонија била една од темите за кои разговарале грчкиот премиер Алексис Ципрас и генералниот секретар на ОН Бан Ки мун. На средбата во Њујорк бил присутен и медијаторот Метју Нимиц – пренесе агенцијата МИА. Според грчки владини извори, генералниот секретар на ОН ги смета за „особено позитивни“ ...

Повеќе »