Интер – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Интер

ВИДЕО: Горан Пандев – до рајот и назад

Трикратниот европски првак Интер на својот официјален сајт отстапува простор за приказни посветени на важните луѓе за историјата на клубот. На ред дојде „Ил гранде Мачедоне“, кој заигра и одлично се снајде во историската година под водство на Мурињо. До рајот и назад. Од тактичка перспектива, Горан Пандев беше клучниот ...

Повеќе »

Барселона кажа „да“, Рафиња се сели во Интер

Раководството на Интер веќе неколку дена беше во интензивни преговори со Барселона за трансфер на играчот за врска, Рафиња Алкантара – пренесува порталот Спортски. Италијанските медиуми синоќа јавија дека „нероаѕурите“ доставиле нова, побогата понуда за плејмејкерот и дека се чека само одговор од Барселона. Имено, Интер за Рафиња понуди позајмица ...

Повеќе »

Интер го отпушти Пиоли

Стефано Пиоли доби отказ на тренерската функција во Интер на три кола до крајот на сезоната во Серија А. Интер има само теоретски шанси да избори пласман во Лига Европа, поради што раководството реши да го отпушти тренерот Пиоли. Стефано Пиоли на клупата на Интер седна во ноември минатата година, ...

Повеќе »

Беше на чекор до Интер, сега се договори со Милан!

Медиумите пред неколку месеци пренесоа дека левиот бек на Волфсбург Рикардо Родригез од следната сезона ќе игра за Интер, но сега настана неочекуван пресврт во ситуацијата. Имено, денес италијанските медиуми потврдија дека Родригез се договорил со Милан, откако вчера неговиот агент имаше двочасовна средба со раководството на „росонерите“ – пренесува ...

Повеќе »

Понудата изнесува 15 милиони евра – Интер бара нов тренер!

Раководството на Интер е решено во намерата да ангажира големо тренерско име – пренесува Супер спорт. Кинезите на крајот на сезоната ќе му дадат отказ на Пиоли, а нивни желби се Конте и Симеоне. Затоа што сакаат да донесат еден од овие два тренери во Интер, тие подготвија голема плата, ...

Повеќе »

Наполи сигурен против Удинезе

Убедлива победа со 3:0 оствари екипата на Наполи синоќа пред своите навивачи во последниот натпревар од 32.рунда на Серија А. Претходно Сасуоло со пресврт стигна до победата над Самдорија од 2:1, иако гостите од Џенова по првото полувреме водеа со 1:0. На другите осумте дуели од 32.коло во Италијанското фудбалско ...

Повеќе »

Сампдорија со пресврт го совлада Интер

Во последниот натпревар од 30.коло во италијанската Серија А, екипата на Сампдорија го изненади Интер на негов терен со победа од 2:1. Во последниот натпревар од 30.коло во италијанската Серија А, екипата на Сампдорија го изненади Интер на негов терен и ги освои трите бода по победата од 2:1. До ...

Повеќе »

Јувентус резимира во Удине, Интер убедлив против Каљари

Во Италијанското фудбалско првенство попладнево се одиграа шест натпревари на кои гостите беа поуспешни со две победи, три средби завршија нерешено, а единствената победа на домашен терен ја оствари Торино. Лидерот и шампион Јувентус освои бод на гостувањето кај Удинезе, додека Интер го забележа најубедливиот триумф. Резултати на дуелите од ...

Повеќе »

Челси сака играч на Интер?

Во недела Интер игра против Рома во Серија А, а скаутите ќе го следат Перишиќ. Антонио Конте беше подготвен да плати 40 милиони евра за Кандрева оваа зима, а сега тие пари би можеле да ги потрошат на Перишиќ. Потребен им е играч за напад, а Перишиќ игра одлично оваа ...

Повеќе »

Два натпревара суспензија за Икарди и Перишиќ

Фудбалерите на Интер, Иван Перишиќ и Мауро Икарди, добија суспензии од по два меча поради инцидентите на неделното дерби со Јувентус. Така Интер покрај загубениот меч (1:0), во борбата за што повисок пласман на табелата во следните две рунди ќе биде без двајцата свои важни играчи. Перишиќ доби црвен картон ...

Повеќе »

Интер убедлив против Лацио

Во вториот натпревар од последното есенско коло Интер забележа убедлива победа од 3:0 против Лацио во дерби натпреварот од 18.коло во италијанската Серија А. На средбата одиграна  во Милано, домашниот тим целата работа ја заврши во второто полувреме за само единаесет минути. Евер Банега во 54-тата го постигна првиот гол ...

Повеќе »

Интер конечно до победа

Антонио Кандрева му донесе победа на Интер во меч од 17. коло во Серија А, а „нероаѕурите” конечно го апсолвираа проблемот наречен Сасуоло и освоија три бода против тимот кој ги победуваше во последните 4 меча. Кандрева беше прецизен во 47. минута, доволноз а победа на гостите од 1:0. Интер ...

Повеќе »

Екипата на Интер постигна победа на синоќа одиграниот натпревар

Екипата на Интер постигна победа на синоќа одиграниот натпревар од 16.коло од Серија А. На домашен терен ја победија Џенова со 2:0, благодарение на двата гола на Марсело Брозовиќ во 38 и 69.минута. Во редовите на Џенова, македонскиот репрезентативец Горан Пандев влезе во игра во 79.минута. Резултати на другите дуели ...

Повеќе »

Интер испадна од Лига Европа, Руни рекордер на Јунајтед

Комплетното петто коло во фудбалската Лига Европа се одигра во синоќа, а фаворитите во најголем дел ја оправдаа својата улога. Исклучок беше Интер, кој и со новиот тренер Стефано Пиоли реди порази. Екипата на Интер продолжува со лошите резултати во новата сезона. Ниту промената на тренерот барем засега не му ...

Повеќе »

Интер го отпушти Де Бур

Италијанскиот фудбалски клуб Интер му врачи отказ на тренерот Франк де Бур поради лоши резултати. Холандскиот стручњак на „Џузепе Меаца“ дојде во август и оттогаш тимот доживеа седум порази на 14 натпревари. Во Италијанското првенство по 11 рунди Интер се наоѓа во вториот дел на табелата (12.место) и е далеку ...

Повеќе »

Пораз на Интер на гостувањето кај Сампдорија

Фудбалерите на Интер претрпеа нов пораз во шампионатот на Италија вкупно петти и се наоѓаат на 11.место на табелата. Синоќа тие беа поразени на гостувањето кај Сампдорија во Џенова со 1:0, а стрелец на единствениот гол беше Фабио Куаљарела во 44 минута. На другите дуели од 11.коло беа постигнати следниве ...

Повеќе »

Ке „падне” ли Интер на провокациите на Синиша Михајлович

  Поранешниот тренер на Српската фудбалска репрезентација и поранешен играч на Лацио и Интер, Синиша Михајловиќ даде многу провокативна изјава пред вечерашниот натпревар. Според Михајловиќ, Икарди никогаш не би бил капитен во неговите тимови што тој би ги тренирал,очекува Интер на вечерашниот натпревар да игра како да е големо финале,свесен ...

Повеќе »

Не знам дали и во среда ќе бидам тренер на Интер

Интер се наоѓа во сериозна криза, загуби три натпревари во низа во Серија А, а по вчерашниот неуспех против Аталанта уште повеќе се зголеми притисокот врз Франк де Бур, кој се наоѓа близу до отказ од кормилото на „нероаѕурите“. Холандскиот стручњак нема одговор за кризата, но изрази жалење што среќата ...

Повеќе »

Интер го победи Наполи и му го трасираше патот на Јувентус кон нова титулата!

Фудбалерите на Интер го совладаа второпласираниот Наполи со 2:0, кој сега има натпревар повеќе и шест бодови помалку од лидерот Јувентус. Интер убаво го отвори натпреварот, откако Икарди беше одлично проигран од Гари Медел, се чини дека Икарди беше во недозволена позиција, иако гостите протестираа ,сепак на семафорот стоеше 1:0. ...

Повеќе »

Унаи Емери ќе биде нов тренер на Интер, тврдат италијанските медиуми.

Интер повторно ќе биде во финансиски проблеми бидејки ќе изостанат планирани средства од УЕФА со самото тоа сопственикот Ерик Тохир ќе мора да го скрати буџетот. Веќе се шпекулира дека Манчини ќе продолжи во Зенит, а наводно имал контакти и со Арсенал иако малкумина веруваат дека Венгер ќе си замине ...

Повеќе »