Истрага – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Истрага

Од Белгија во Косово се извезувало месо старо 12 години

Белгиските власти затворија кланица која ги фалсификувала податоците за рокот на траење на месо и месни производи, и во нив ставала класичен отпад. Погодени се повеќе земји- меѓу нив и Косово. Според Системот за итно предупредување на ЕУ за безбедност на храна, со скандалот се погодени Белгија, Холандија, Луксембург и ...

Повеќе »

Заврши истрагата за самоубиството на Праљак, виновник нема

По самоубиството на генералот Слободан Праљак за време на исрекување на пресудата, Хашкиот трибунал започна истрага, но не е најден пропуст на безбедносните служби во случајот. Хрватските медиуми наведуваат дека според резултатите од истрагата, нема виновник за внесување на отровот во судницата, но и дека нема одговор како истиот се ...

Повеќе »

Обвинителството отвори истрага за загадувањето

По допрен глас отворен е предмет во Основното јавно обвинителство Скопје за кривично дело Загадување на животната средина и природата од чл.218 од Кривичниот законик. Обвинителството соопштува дека во насока на утврдување на фактите, надлежниот јавен обвинител испрати барање до Министерството за животна средина и просторно планирање за добивање потребни ...

Повеќе »

СЈО води истрага против Орце Камчев

Предмет на истрагата која што најверојатно ќе ја води Специјалното јавно обвинителство е поврзана со земјиштето спроти „Рамстор“. Специјалното јавно обвинитекство, според сознанијата до коишто дојде „ПРАВОСУДСТВО.МК“, отворило истрага која се однесува на продажбата на земјиштето спроти „Рамстор“, во центарот на Скопје, а како осомничен се води сопственикот на „Орка ...

Повеќе »

Случај „Диво насеље“: Се разгледуваат можностите за меѓународна истрага

  Владата ја разгледува можноста за меѓународно толкување или истрага на настаните во Диво насеље – посочи денеска владиниот портпарол, Миле Бошњаковски, откако вчера премиерот Зоран Заев на состанокот со неговиот косовски колега, Рамуш Харадинај изјави дека двете земји заслужуваат да ја знаат целата вистина за овие настани, преку меѓународна ...

Повеќе »

Обвинителството со истрага за парлалелниот увоз на лекови

Отворена е постапка, по допрен глас, во врска со сомнежите за увоз на сомнителни лекови. Во случајот постапува надлежен јавен обвинител и досега Обвинителството доставило барања до повеќе институции и адреси за добивање податоци за лица и фирми што се инволвирани во увозот на лекови – соопштува Јавното обвинителство за  ...

Повеќе »

ОЈО истражува македонски функционери за перење пари во Србија

По трагата на изјавата на српскиот опозиционер Вук Јеремиќ, македонското Основно јавно обвинителство соопшти дека отворило истрага против високи македонски функционери за перење пари во соседната држава. Една недела по изјавата на поранешниот српски министер за надворешни работи и актуелен претседател на опозициската Народна партија, Вук Јеремиќ за можна вмешаност ...

Повеќе »

Холандското обвинителство истражува: кој му асистирал на Праљак?

Хашкиот трибунал побара од властите во Холандија да ја преземат истрагата за смртта на воениот злосторник Слободан Праљак кој вчера се самоуби во судницата. Дали некој му асистирал на Праљак? Холандското Јавно обвинителство ќе ја истражува смртта на генералот на војската на Херцег-Босна Слободан Праљак. Истрагата ќе се фокусира на ...

Повеќе »

Малта: Владата понуди награда од милион евра за информации за убиството на новинарката Дафне Каруанa Галиција

ладата на Малта понуди еден милион евра и целосна заштита на секој кој има информации кои би довеле до откривање на убијците на новинарката Дафне Каруанa Галиција. Taa загина во експлозија на бомба поставена под нејзиниот автомобил. Владата соопшти дека случајот со убиството на Каруана Галиција е случај од исклучителна ...

Повеќе »

Семејствата на киднапираните Македонци од 2001 година, бараат повторно да отвори истрага за овој случај

Семејствата на киднапираните Македонци од 2001 година, бараат македонскиот правосуден систем повторно да отвори истрага за овој случај. Војо Гоговски од тетовско Непроштено, син на еден од киднапираните и исчезнатите Македонци, вели дека никогаш не е доцна да се отвори случај за воено злостроство како што е истрагата за киднапираните ...

Повеќе »

„Вашингтон пост“: Истрага против Трамп лично

Американскиот претседател Доналд Трамп се нашол и лично во визирот на специјалниот иследник за аферата со Русија, пишува „Вашингтон пост“. Истрагата претставува драматичен пресврт во аферата со Русија.Специјалниот обвинител Роберт Милер, според весникот „Вашингтон пост“, ги проверува обвинувањата против претседателот Доналд Трамп дека во аферата со Русија се обидел да ...

Повеќе »

Трамп ставил повеќе луѓе под притисок поради истрагата за „руската врска“?

Американскиот претседател Трамп во аферата околу врските со Русија го ставил под притисок не само екс шефот на ФБИ, Џејмс Комни, туку и други луѓе од тајните служби, пишува „Вашингтон пост“. Повикувајќи се на неименувани извори во владејачкиот апарат, весникот „Вашингтон пост“ пишува дека покрај поранешниот шеф на сојузната полиција, ...

Повеќе »

Скандал на Хилари Клинтон: Сенатот почна истрага за вмешаност во корупциска афера

Поранешниот државен секретар е осомничена дека направила обид да му помогне на еден од спонзорите на нејзината фондација да избегне гонење поради корупција во Бангладеш. Според весникот Дејли Калер, Клинтон, како државен секретар во периодот 2009-2013 година, се обидела да ја прекине истрагата против својот познаник, бизнисменот Мухамад Јусуф од ...

Повеќе »

ОЈО: Истрага и притвор за човекот што пукаше во Тодоров

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против лицето кое во четвртокот пукаше во поранешниот Министер за здравство, Никола Тодоров. Осомничениот се гони за сторени две кривични дела и тоа Убиство од член 123 во врска со член 19 и со Недозволено изработување, држење и тргување со ...

Повеќе »

Можно е членови на мрежата на атентаторот од Манчестер се уште да се на слобода

Продолжува истрагата по осомничените за бомбашкиот напад во Манчестер и можно е на слобода се уште да има членови на мрежата на терористот Салман Абеди, денска изјави британскиот министер за внатрешни работи Амбер Рад, цитирана од светските агенции. „Операцијата се уште е во тек со полна брзина и не можеме ...

Повеќе »

„Клопчето се одмотува: Прв “паѓа” зетот на Трамп?„

Зетот, кој е и висок советник на претседателот на САД, Доналд Трамп, Џеред Кушнер, наводно, е на листата на лицата, кои се под истрага за врските со Русија. Како што пренесуваат светските медиуми, сопругот на ќерката на Трамп е “лице од голема доверба” и е ​​меѓу луѓето, кои истражителите сакаат ...

Повеќе »

Трамп: Истрагата ќе покаже дека сум невин

По именувањето на поранешниот директор на ФБИ, Роберт Милер, за специјален советник за истрага во врска со наводната врска меѓу кампањата на Трамп и Русија, американскиот претседател Доналд Трамп повтори дека истрагата ќе ја покаже неговата невиност. „Истрагата ќе го потврди тоа што веќе го знаеме – нема таен договор ...

Повеќе »

Трамп молел ФБИ да ја прекине истрагата против Флин?

Најновото разоткривање има потенцијал на државна афера: белешка на екс-шефот на ФБИ, Коми, го доведува американскиот претседател Доналд Трамп во теснец. Републиканци бараат увид во целокупната документација. Водечки американски медиуми го презедоа и доградија извештајот во „Њујорк тајмс“, според кој претседателот Доналд Трамп го замолил тогашниот шеф на ФБИ, Џејмс ...

Повеќе »

Тече истрагата за можни турски шпионирања во Германија

Во Германија во моментот се спроведува истрага против 20 турски државјани под обвинувања дека во Германија ги шпионирале приврзаниците на исламистичкиот проповедник Фетулах Ѓулен кој од 1999 година живее во доброволен егзил а кого официјална Анкара ги обвинува за формирање паралелни државни структури во Турција и за неуспешниот воен преврат ...

Повеќе »

СЈО ја тресе Крива Паланка

На разговор се повикани и директори на локални јавни претпријатија, како и партиски членови кои учествувале во незаконско финансирање. Истражители на Специјалното јавно обвинителство пред неколку дена ја продолжиле истрагата за сомнителното финансирање на ВМРО-ДПМНЕ, па на информативен разговор веќе биле повикани десетина високо рангирани партиски функционери од Крива Паланка, ...

Повеќе »