истражувања – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: истражувања

Секојдневни навики кои додаваат килограми

Ако избегнувате брза храна, слатки и редовно вежбате, но никако да симнете неколку проблематични килограми, експертите велат дека треба да почнете размислувате и во друг правец. Според нив, некои вообичаени утрински ритуали може да пречат во намерата на губење на вишокот килограми. Предолго спиете Ако спиете недоволно, телото лачи повеќе ...

Повеќе »

Истражувањата покажаа: Жените се посилен пол

Истражувачи од Универзитетот во Лондон откриле дека женскиот имун систем може да победи различни инфекции побрзо и поефикасно од машкиот. Тајната е во дополнителната копија на женскиот X хромозом. Поголемиот дел од женските имуни келии имаат рецептори за хормони како што е естрогенот, што значи дека тој хормон има можност ...

Повеќе »

Меѓународна конференција на НБРМ во чест на 25-годишниот јубилеј

Народната банка на Република Македонија денеска во Скопје ја организира Шестата меѓународна истражувачка конференција насловена  „Централното банкарство во услови на продолжена глобална неизвесност: Најновите лекции додека се бара новата нормала. Годинава новина е тоа што конференцијата се организира во рамки на заедничкиот настан со Лондонската школа за економија и нивната ...

Повеќе »