Истражување – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Истражување

Една чаша вино може да замени еден час вежбање

Најновото истражување на „University of Alberta“ во Канада вели дека ефектот на 1 чаша црвено вино може да се спореди со цел час вежбање во теретана. Причината лежи во тоа што ресвератролот кој е присутен во црното вино има антиинфламаторно кардиопротективно и антиканцерогено дејство, а освен тоа го намалува и ...

Повеќе »

Нешта кои им се случуваат единствено на високо интелигентните луѓе

Интелигенцијата се утврдува со помош на тестови, но новите истражувања покажуваат дека исклучително интелигентните луѓе на околината реагираат на поинаков начин. Според последните истражувања, високо интелигентните луѓе имаат проблем со воспоставување на приоритети, па прилично се вознемируваат кога треба да направат неколку работи истовремено. Ниту напредокот во технолошка смисла не ...

Повеќе »

Научниците набрзо ќе знаат што ги предизвикува мистериозните радио-сигнали кои со години доаѓаат од вселената

Научниците во последниве неколку години активно следат и истражуваат периодичен мистериозен радио-сигнал од вселената и се се поблиску до откривањето на неговиот извор, пренесува „Си-ен-ен“. Вселенските радио-бранови обично траат една милисекунда, а изворот е непознат. Многумина веруваат дека станува збор за сигнал испратен од напредна вонземска цивилизација. Брзите радио-сигнали не ...

Повеќе »

Истражување: Само 18 отсто од граѓаните задоволни од услугите на јавната администрација

Само 18 отсто од граѓаните се задоволни од услугите на јавната администрација. Поединечно по институции, најзадоволни се од работата на Министерството за внатрешни работи, односно од службите за издавање патни исправи, додека најмалку се заодоволни од работата на центрите за социјална политика. Ова денеска го посочи Дијана Жупановска, од Центарот за ...

Повеќе »

Штипјани бараат квалитетна вода за пиење и замена на старите цевки

Подземните води во коритото на реката Брегалница и натаму остануваат единствениот извор на вода за пиење на штипјани. Експерите тврдат дека граѓаните добиваат вода со висок квалитет, но по современ третман на речната вода во филтер станицата. На планинската вода од хидросистемот „Злетовица“ , Штип ќе почека, иако со смената ...

Повеќе »

Балканска медиумска индустрија Mакедонски ендемски вид

Повеќе »

Истражувачка сторија: Балканска медиумска индустрија-македонски ендемски вид – Втор дел

ААВМУ пред мистерија – чија е ТВ 24 Вести? Пред директорот на ААВМУ, Зоран Трајчевски е нов предизвик на самодокажување дека Агенцијата со која раководи се пресметала со остатоците на клиентилизмот во медиумите.  ТВ 24 ВЕСТИ, се’ уште ја следи облак мистерија чија е !? Најчесто се споменуваше Вицето – ...

Повеќе »

НАСА ќе лансира возило на Марс во обид да пронајде вонземски живот

НАСА го откри роверот со кој се надева дека конечно ќе пронајде вонземјани на Марс. Новото, подобрено возило ќе се упати на планетата како дел од мисијата „Марс 2020“. Ќе бара знаци на стар микробиолошки живот на планетата, за која досега се сметаше дека е ненаселена. Ова возило е следбеник ...

Повеќе »

Калифорниец ќе полета кон небото за да „докаже“ дека Земјата е рамна

Жител на америкнската сојузна држава Калифорнија, кој верува дека Земјата е рамна, има намера самостојно да полета 550 метри кон небото над пустината Мохаве, за да го докаже своето убедување. Мајк Хјуз (61), со своја инвестиција, како и спонзорства од групите кои го делат тоа уверување, обезбедил вкупно 20.000 долари, ...

Повеќе »

Џиновски ајкули нападнаа истраувачка подморница (видео)

Истражувачката подморница „Д блу планет 2“ следела леш од кит кој некое време плутал на површината на Атлантскиот Океан, кога наишла на група гладни ајкули. Кога научниците дошле на длабочина од 750 метри, каде што потонало телото на китот, затекнале огромни ајкули – Hexanchus griseus, кои може да пораснат и ...

Повеќе »

Истражување: Еден од пет индонезиски студенти поддржува калифат

Речиси 20 отсто од средношколците и студентите во Индонезија даваат поддршка на воспоставувањето калифат во светски најголемата муслиманска држава, се нагласува во заклучоци од нова анкета спроведена оваа недела. Речиси еден од четворица студенти наведуваат дека се подготвени да водат џихад за да постигнат калифат. Сепак, анкетата покажа дека огромно ...

Повеќе »

Анализа: Во Македонија само еден судија е од ромска националност, а во Јавното обвинителство нема ниту еден Ром

Ромите се дискриминирани во полициските и истражните постапки, но во кривичните, кон нив не се забележува нееднакво постапување. Ова е заклучокот од Анализата за положбата на Ромите како обвинети во кривичната постапка, подготвена од Центарот за правни истражувања и анализи и Здружението на правници Роми. Целата вест може да ја ...

Повеќе »

Лоши вести за оние кои сакаат да пијат кафе или чај на работа

Бактериите живеат насекаде и невозможно е средината во која живееме да е стерилна. Но, тоа не значи дека не можеме да го смениме она за кое сме лично одговорни. Професорот по микробиологија од Универзитетот во Аризона, д-р Чарлс Герба, утврдил дека околу 90 % од шолјите кои се користат во ...

Повеќе »

По осум месеци „живот на марс“ кандидатите се враќаат дома

Пред осум месеци шест индивидуалци од НАСА зедоа учество во психолошкиот истражувачки експеримент за „Мисијата V“ што се одржа на Универзитетот во Хаваи. Екипажот успешно ја завршил мисијата, а во текот на нивните осум месеци живеење во уникатни животни услови научниците има можност да ги разберат психолошките ефекти што долгорочните ...

Повеќе »

Милиони евра за големи апетити: штеделе на униформи, но не и на ресторани

Само во 10 ресторани, луѓе на раководни позиции во МВР потрошиле половина милион евра. Сумите исплатени кон овие угостителски објекти изнесуваат 30% од вкупната сума потрошена за репрезентација во последните 5 години. Автор: Горан Лефков  Немаат опрема, одат во стара униформа, храна која ни од далеку не ги задоволува нивните ...

Повеќе »

Истражување: Мобилните телефони предизвикуваат депресија кај децата

Апаратите кои зрачат, како мобилните телефони, поттикнуваат депресија кај тинејџерите, утврдија јапонските експерти, а резултатите ги објавија во „Журнал за педијатрија и психологија“. Тие анализираа дури 18.000 адолесценти и открија дека белата светлина од екранот на мобилниот телефон, посебно ако се користи во вечерните часови, доведува до несоница и други ...

Повеќе »

Кучињата препознаваат неправда

Можеби луѓето се веќе навикнати да живеат во свет каде владее нееднаквост, како и останатите примати, но тоа не значи дека не препознаваат неправда. Но и волците и кучињата можат да го препознаат тоа. На пример кучето ќе одбие да учествува во игра доколку неговиот противник е оној кој постојано ...

Повеќе »

Мрсната храна предизвикува замор

Истражувањето на американските научници од Медицинскиот колеџ на Пенсилванија ја докажа поврзаноста на конзумирањето мрсна храна со зголемената зачестеност на чуството на замор. Резултатите од студијата се темелат на следење на 31 здрав испитаник со нормална тежина на возраст од 18 до 65 години. Анализите покажале дека поголемото учество на ...

Повеќе »

Каде завршувале парите од донации во Домот за деца без родители „11 Октомври“?

Пишува Кристијан Ландов Искршена ограда и дотрајани клупи. Зеленилото се изгубило меѓу догорчињата од цигари. Дотрајани фотелји, излупени ѕидови, искршени врати. Ова е првата слика од Домот „11 Октомври“ каде што со години се донира за штитениците, а нема никаков резултат. Првото прашање што се наметнува е каде завршувале парите ...

Повеќе »

Што е coffee nap, новиот необичен ритуал за поголема енергија во денот?

Брзиот начин на живот нé тера постојано да бараме трикови кои ќе нé држат будни и сконцентрирани и ќе ни дадат повеќе енергија. Најчесто повеќето луѓе немаат доволно време за попладневна дремка која докажано го освежува целиот организам, па кафето е еден од најпопуларните ритуали за моментално зголемување на енергијата. ...

Повеќе »