Кавадарци – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Кавадарци

Градинката Рада Поцева во Кавадарци има капацитет за 560 а во мoмeнтов згрижува двојно повеќе деца

Кавадарчани имаат потреба од изградба на нова детска градинка а тоа беше и главниот адут на партиите во предизборието. Дека општината има сериозен проблем со недостиг на ваков капацитет потврдува и фактот што во моментов во детската градинка Рада Поцева се згрижени двојно повеќе деца од предвиденото. Директорката на градинката ...

Повеќе »

За 5 % од населението во селата во кавадаречко водата за пиење е загадена

За 5 проценти од населението во Kавадарци и Росоман, кои со вода за пиење се снабдуваат од природни чешми, локални селски водоводи или пак бунари, водоснабдувањето и понатаму е ризично за нивното здравје – стои во најновиот извештај за следење на состојбата во овие две општини за 2017 година од ...

Повеќе »

Во Кавадарци е поставена нова мерна станица за амбиентален воздух

Во Кавадарци е поставена нова мерна станица за амбиентален воздух, а со нејзина помош се очекува да се откријат и вистинските причини зошто градот спаѓа во еден од најзагадените во државата. Целата вест може да ја прочитате на ММС.МК

Повеќе »

Советниците во општина Кавадарци едногласно го усвоија буџетот на општината

. Со околу 14 милиони евра предвидени се бројни проекти од инфраструктурата,почист град и нови работни места. Целата вест можете да ја прочитате на ММС.МК

Повеќе »

По енормно висoката загаденост изминативе денови Еко живот од Кавадарци повика на итно донесување на Локален еколошки акционен план

По енормно виоската загаденост изминативе дваесеттина дена, вчера ЕД Еко живот од Кавадарци повика на итно донесување на Локален еколошки акционен план како значаен документ за животната средина. Локалниот еколошки акционен план, како стратешки документ е законска обврска, а истиот го немаме години наназад, затоа тој треба да биде еден ...

Повеќе »

Кавадарци дваесетина дена се гуши во чад кој се заканува по здравјето на граѓаните

Кавадарци скоро дваесет дена се гуши од мирисот на чад кој сериозно се заканува по здравјето на граѓаните,концентрациите на ПМ 10 честичките се неколку пати повеќе од дозволените 50. Целата вест можете да ја прочитате на ММС.МК

Повеќе »

Традицијата на праќање новогодишни честитки полека изумира

Граѓаните си честитаат на социјалните мрежи и на мобилните телефони, продавачите на честитки велат, „патуваат честитките но во заборав“. Новогодишните празници и веселата атмосфера околу нас е многу поубава кога поштарот ќе ни зазвони на врата и ни подари новогодишна честитка. Сепак, последниве години сме сведоци на тоа дека традицијата ...

Повеќе »

Семејството Марковачеви во потрага по добри луѓе

Семејството Марковачеви од кавадаречкото село Манастирец,се само едно од многуте несреќни луѓе со кои судбината сурово се поиграла. Живеат од ден за ден крпен живот со многу маки, болки и страдања, секојдневно тагувајќи над својата сиромаштија а никој да помогне. „Во 21 век сеуште се бањаме во корито, а на ...

Повеќе »

Советниците на Општина Кавадарци донесоа Програма за заштита и благосостојба на животните

Граѓаните подолг период алармираат на кучињата скитници кои шетаат низ градот и внесуваат вознемиреност особено кај децата. Невладиниот сектор пак, континуирано бара формирање полиција за животни, за да се спречи масовното труење на бездмоните животни. Програма за заштита и благосостојба на животните која ќе опфаќа третман на бездомни кучиња, нерегистрирани и ...

Повеќе »

Тече рокот за поднесување барања за субвенции за предадено винско грозје

Во тек е рокот за поднесување барања за финансиска подршка за предадено винско грозје во домашна регистрирана винарска визба и висината изнесува два денари по килограм. Крајниот рок за поднесување апликации е до 25 декември. За ова денеска на прес-конференција информираше Митко Керов, раководител на Подрачната единица за земјоделство, шумарство ...

Повеќе »

Амбуланта за дигестивна ендоскопија денес е отворена во општа болница Кавадарци, откриени и првите случаи на карцином на дебелото црево

Aмбуланта за дигестивна ендоскопија, каде се врши гастроскопија и колоноскопија или снимање на долен и горен дигестивен тракт започна со работа, денеска во општата болница во  Кавадарци каде беше промовиран  и новиот апарат за колоноскопија. Целата вест можете да ја прочитате на ММС.МК

Повеќе »

Канти за пепел до контејнерите во Кавадарци за да се намали загадувањето

Канти за пепел се поставени до сите контејнери во Кавадарци, со цел да не се пали отпадот и да не се предизвикува дополнително загадување на градот. Апел за внимателност кога е во прашање фрлањето на отпадот упатува кавадаречкиот градоначалник, Митко Јанчев. „Загаденоста на воздухот не може да се реши преку ...

Повеќе »

Ќе се реши ли конечно сообраќајниот хаос во Кавадарци

На јавна расправа се раговараше токму на оваа тема која е сериозен проблем за градот,посочија присутните. Целата вест можете да ја прочитате на ММС.МК

Повеќе »

Заинтересираните инвеститори денес влегоа во кавадаречки Фени за да направат увид за состојбите во фабриката

Вработените очекуваат што поскоро да се заврши нивната агонија и да продолжат со работа. Целата вест можете да ја прочитате на ММС.МК

Повеќе »

Обилните врнежи од дожд ја заматија водата на изворот Лукар

Од Центарот за Јавно здравје во Кавадарци со препорака до граѓаните за задолжително провривање на водата за пиење. Целата вест можете да ја прочитате на ММС.МК

Повеќе »

Денеска одлука за стечајната постапка за „Фени Индустри“

Во текот на денешниот ден ќе се знае судбината на металуршкиот комбинат „Фени Индустри“ од Кавадарци. За денеска во Основниот суд во Велес е закажно рочиште на кое ќе се одлучува за отворање стечајна постапка во комбинатот, а и бугарски „Енекод“ до денеска има рок да достави нова подобрена понуда ...

Повеќе »

Вработените во Фени индустри за утре најавија протест пред банките, кои побараа стечај

Со нервоза, свирежи и револт – вака вработените во Фени индустри денеска го пречекаа стечајниот управник, Мирослав Анастасиевски. Заедно со него беше и директорот на комбинатот, Никола Ризов. Тие половина час чекаа да влезат во службените простории на фабриката. Сепак, подоцна работниците одлучија да им овозможат да влезат во службената ...

Повеќе »

Украдени триесет тегли ајвар во Кавадарци

Кражба на триесет тегли ајвар од подрум во Кавадарци била пријавена во кавадаречката полициска станица од општа надлежност, потврди денеска за МИА Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес. – Несекојдневната кражба на цела кутија со тегли ајвар е заведена на 17 октомври, рече Додевски. Посочи дека 20 кражби на грозје ...

Повеќе »

Превентивна акција против џебни кражби во Кавадарци

Превентивна акција против џебни кражби се реализираше денеска во Кавадарци, во организација на Отсекот за превенција при СВР Велес и кавадаречката Полициска станица од општа надлежност. Имајќи предвид дека најчести жртви на џебџиите се лицата од третата доба, во рамките на акцијата на постари кавадарчани им беа делени флаери со ...

Повеќе »

Пријава за изборен поткуп во Росоман

По пријава на четириесетгодишниот, Г.В. од Росоман денеска во Полициската станица Кавадарци е повикан на разговор триесет и седумгодишниот, М.Д. од Росоман поради постоење основано сомневање дека сторил кривично дело предвидено во член 160, став 1 од Кривичниот законик на Македонија – повреда на слободата на определување на гласачите. Според ...

Повеќе »