Кавадарци – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Кавадарци

Еколошка акција денеска во Кавадарци, ученици и еколози го собраа отпадот околу езерцето на висорамнината Витачево

Во рамки на акцијата, Ден на планетата земја кој годинава се одбележува под мотото „Да се запре загадувањето од пластика“, денес кавадарчани со масовна еколошка акција за собирање на отпад. Во активностите за расчистување на отпадот околу езерцето на висорамнината Витачево во организација на еколозите од Кавадарци, ЕНВ.нет Македонија и ...

Повеќе »

Скандал со оставените деца на екскурзија во Италија, вината се префрлува од една на друга страна

По оставањето на двајцата средношколци екскурзијанти во Италија, бидејќи доцнеле 15 ина минути а нивната група ја продолжила екскурзијата во Франција, за време на патувањето кое се одржало од 2 до 8 април, бројни реакции следуваа во јавноста. Се обидовме да стапиме во контакт со еден од родителите, но останавме ...

Повеќе »

ВМРО ДПМНЕ Кавадарци: Неисчистените канали во Тиквешијата ќе предизвикаат проблеми кај земјоделците

Неисчистените канали во Тиквешијата ќе предизвикаат проблеми кај земјоделците обвинија на прес ВМРО ДПМНЕ Кавадарци, од подружницата Тиквеш, ги отфрлаат обвинувањата. На почетокот на новата сезона каналите за наводнување со кои стопанисува Водостопанство Тиквеш се во катастрофална состојба, вака на прес конференција обвинија од Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Кавадарци на ...

Повеќе »

Смрчакот се роди во Тиквешкиот регион, една од највкусните и најскапо платените печурки

Шумските плодови од еколошки чистите средини кај нас се приоритетни за откуп од страна на бројни откупувачи од земјава и странство. Во моментов најактуелна за печуркарите е смрчакот кој најчесто расте сам а понекогаш и во групи на разни места. Берачите од Тиквешијата се упорни на терен да соберат килограм ...

Повеќе »

Дали конечно кавадарчани ќе добијат нов и модерен градски зелен пазар?

Претходните локални власти досега направиле три различни проекти за зелен пазар со трговски центар и паркинг, се потрошиле голем суми на пари, а проектите останале само на хартија. Ова го потврди и градоначалникот Митко Јанчев кој исто така најавува нов четврти по ред ваков проект. – Општина Кавадарци има направено ...

Повеќе »

Иванов со семејството на полноќна велигденска литургија во Кавадарци

Претседателот Ѓорге Иванов заедно со сопругата Маја Иванова и синот Иван, по повод големиот христијански празник Велигден, присуствуваше на Свечената Воскресна литургија во црквата „Света Петка Преподобна“ во Кавадарци. На полноќната велигденска литургија во црквата присуствуваше и градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев. Извор: МИА

Повеќе »

Одбележан Светскиот ден на здравјето во кавадаречката болница и здравствениот дом

Под мотото „Здравје за сите, здравје насекаде“ здравствените работници во Кавадарци го одбележаа Денот на здравјето, 7 – ми Април. Директорот на општата болница, Диме Коцев ги истакна сите активности кои се преземени досега за подобар третман на пациентите во овој регионален центар во кој се лекуваат граѓани од четири ...

Повеќе »

Кавадарци: Иницијаторите за спас на градскиот парк не се откажуваат од спас на зеленилото и спречување на изградба на згради

Иницијаторите за спас на градскиот парк во Кавадарци на средба во локалната самоуправа беа информирани за хронологијата на носење на урбанистичкиот план со кој е дозволено градење во непосредна близина на паркот. Градоначалникот Јанчев повтори дека ќе се зголемуваат зелените површини и нема да дозволи нивно уништување. Работите на терен, ...

Повеќе »

Сопругата го пријавила сопругот дека дома чува бомба

Кавадаречката полиција во текот на вчерашниот ден во семејна куќа во село Росоман пронашла експлозивна направа за која се констатирало дека станува збор за бомба. По претходна пријава од страна на еден од сопружниците, полицијата излегла на местото и извршила увид, пронајдената бомба била земена и транспортирана од претставници на ...

Повеќе »

Стоп за урбаната мафија порачаа кавадарчани

Иницијативата за спас на градскиот парк во Кавадрци вчера организираше собир против као што рекоа, урбаната мафија и стоп за понатамошните градби и уништување на градското зеленило. Бараат испитување на одлуката за измени на ДУП во 2013 година. Едно време во 70 те беше епицентар на урбаната култура, со мала ...

Повеќе »

После Кавадарци втора мерна станица за квалитет на воздухот поставена и во Ваташа

Граѓаните на овој начин треба да ја дознаат причината зошто Кавадарци спаѓа во еден од најзагадените во државата. Продолжува реализацијата на меморандумот за соработка што општина Кавадарци го потпиша со универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип. Од таму информираат дека во село Ваташа на терасата на домот на културата „ 12 ...

Повеќе »

Невремето во Кавадарци нанесе големи штети на викенд населбата на Тиквешко езеро

Невремето кое го зафати Кавадарци во неделата предизвика сериозни проблеми и на викенд населбата на Тиквешкото езеро. Огромните бранови предизвикани од силнот ветер оштетија рибници, потонаа чамци, поплавија дворови на викендички на брегот на езерото. Вакво нешто доега не сум видел, вели Ангел Крстев Луле, сопственик на рибник и угостителски ...

Повеќе »

Се реконструира православниот храм Свети великомаченик Димитрија во Кавадарци

На последната седница, Советот на општина Кавадарци, по предлог на градоначалникот едногласно донесе заклучок за формирање координативно тело кое ќе биде составено од неколку советници и во наредниот период ќе работи на понатамошни собирања на средства и донации. Ова од причина што ревизијата имала некои забелешки во поглед на спонзорирањата ...

Повеќе »

Банките го избраа швајцарски Џи сол како купувач на нивните побарувања во Фени индустри

Банките го избраа швајцарски Џи сол како купувач на нивните побарувања во кавадаречкиот комбинат за никел Фени индустри. Од бугарски Минстрој кој исто така сака влез во фабриката, велат дека не се откажуваат. Понудата на швајцарски Џи сол како купувач на побарувањата на кредиторите на кавадарчкиот комбинат за никел Фени ...

Повеќе »

Во Кавадарци се повеќе автомобили и се помалку простор за паркинг

Во централното градско подрачје во Кавадарци нема доволно простор за паркинг место а незадоволните возачи едвај се снаоѓаат да паркираат на најфреквентните места во градот. Ова го отежнува сообраќајот а нервоза и кај возачите и кај пешаците е се поголема, прашање за кое градоначалникот Митко Јанчев најавува решение за обезбедување ...

Повеќе »

Отворена изложба на дела на големиот Глигор Чемерски во Кавадарци

Креатор на бројни дела уметнички дела и мозаици во земјава, меѓу кои и оној во претседателската куќа на Водно. 77 години од раѓањето на големиот уметник Глигор Чемерски, беа повод за отворање на изложба на негови слики во Домот на културата „Иван Мазов-Климе“ во Кавадарци. Чемерски преку целиот свој живот ...

Повеќе »

Фени и понатаму атрактивен за странските компании, трката за никел продолжува

Фени и понатаму атрактивен за странските компании,трката за влез во кавадaречкиот комбинат за никел продолжува. Еуроникел, претставништво на Џи Сол закупец на Фени, ги повика сите доверители чии побарувања се прифатени во стечајната постапка да ги достават своите барања за започнување на постапката за исплата од 12 ти до 16ти ...

Повеќе »

Реформи во полицијата и враќање на позорникарите полицајци во Кавадарци, најави министерот Спасовски

Реформи во полицијата и враќање на позорникарите полицајци во Кавадарци, се само дел од новините кои министерот Оливер Спасовски ги најави вчера во Кавадарци, како клучни приоритети за да се враќа довербата на полицијата кон граѓаните и обратно. Во Кавадарци повторно се враќаат полицајците позорникари, а ние сме на добар ...

Повеќе »

Расте бројот на пријавени случаи на семејно насилство во Кавадарци

Во Кавадарци расте бројот на пријавени случаи на семејно насилство врз жени, но има случаи кога насилство пријавиле и мажи. Зголемен е бројот на жртви кои пријавиле семејно насилство во Кавадарци, од нив најчесто се жени но има и мажи, покажуваат најновите информации .Во 2016 година имало семејно насилство врз ...

Повеќе »

Моторџија загина во сообраќајка на автопатот Демир Капија – Удово

Четириесет годишен моторџија од Кавадарци загина попладнево на автопатот Демир Капија – Удово, откако удрил во автомобил, соопштува за Македонската информативна агенција портпаролот на велешката полиција,  Верољуб Додевски. „Околу 13,30 часот на автопатот Демир Капија – Удово мотор марка „хонда”  без регистарски ознаки, управуван од четириесетгодишник од Кавадарци, удрил во патнички автомобил ...

Повеќе »