Канада – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Канада

Канада ги враќа дома семејствата на своите дипломати на Куба

Канада одлучи да ги врати во земјата семејствата на своите дипломати кои се на служба на Куба, по низата необични здравствени симптоми регистрирани минатата година, соопшти канадската Влада. Десетмина Канаѓани се пожалија на силни главоболки, проблеми со слухот, чешање и неможност за концентрација минатата година, во периодот од пролетта до ...

Повеќе »

Несреќа во Канада : Загинаа 14 млади спортисти

Полицијата во Канада потврди дека 14 луѓе загинаа откако се судрија камион и автобус со јуниорски хокеарски тим. Хамболт Бронкос патуваа по автопатот 35 во провинцијата Саскачеван кога се случи несреќата во петок во 17 часот по локално време. Полицијата кажа дека во автобусот имало 28 лица, од кои 14 ...

Повеќе »

Канада доби родово неутрална химна

По повеќе децении лобирање и молби канадските сенатори изгласаа промена на текстот на химната на англиски јазик. Со што сега текстот е родово неутрален и ги опфаќа сите Канаѓани и Канаѓанки. Сенаторите изгласаа промена на вториот стих на химната. Вториот стих од „разбуди вистинска патриотска љубов во сите свои синови“ ...

Повеќе »

Канада: Прв случај на судир меѓу авион и дрон

Авион на канадска авиокомпанија со шест патници и два члена на екипажот безбедно слетал на аеродром во Квебек откако се судрил со дрон, што претставува прв инцидент од ваков тип во земјата, велат официјални лица. Сè се случило во четвртокот кога дрон се судрил со авион на компанијата „Скајџет“, кој ...

Повеќе »

Самит на Г-7 во Таормина

Челниците на групата седум најбогати земји Г7 денеска на Сицилија го почнуваат дводневниот самит. Г7 е неформален форум за глобалните прашања на кој учествуваат челниците на САД, Канада, Франција, Велика Британија, Германија, Италија и Јапонија. Се очекува американскиот претседател Доналд Трамп да биде под притисок да ги ублажи ставовите за ...

Повеќе »

Битолскиот театар гостува во Канада

Актери од НУ Народен театар-Битола вечер во Meadowvale theatre во Торонто, Канада ќе ја изведат претставата „Без паника“. Комедијата „Без паника“ работена според текстот на финскиот автор Мика Мулуахо, а во режија на Благој Мицевски, во 2014 година беше прогласена за „претстава на годината“, а вечер во Торонто ќе биде ...

Повеќе »

Најмалку четири лица исчезнати во големите поплави во Канада

Најмалку четири лица се водат како исчезнати, по катастрофалните поплави што зафатија делови од Канада – јавуваат локалните медиуми. Полицијата во провинцијата Квебек, на истокот од земјата, уште од петокот трага по маж и дете кои биле во автомобил што надојдените води го одвлекле во реката која ги предизвикала поплавите. ...

Повеќе »

Поплави во Канада, близу 2.000 евакуирани

Близу 2.000 луѓе беа евакуирани од канадската провинција Квебек, заради дождот што непрекинато врне и се заканува да ги поплави населените места во овој дел на Канада. Еден од најтешко погодените градови е Риго, западно од Монтреал. Градоначалникот Ханс Грунвалд изјави дека евакуацијата во некои делови на градот е задолжителна ...

Повеќе »

Доналд Трамп и објави трговска војна на Канада

Американскиот претседател Доналд Трамп започна општа офанзива против Канада, главниот економски партнер на САД и и објави трговска војна со наметнувањето на данок на градежното дрво и со заканата дека ќе го воведе и за млечните производи. Откако во понеделник воведе данок на увоз на канадско градежно дрво, американскиот претседател ...

Повеќе »

Санта мраз поголема од таа што го потопи Титаник стана атракција во Канада (фото+видео)

Мало рибарско село на Источниот брег во Канада одеднаш стана преплавено од туристи ои доаѓаат да ја видат сантата мраз што се појави на брегот за време на велигденските празници. Сантата висока 45,7 метри се „паркира“ во близина на Фериленд, зафрлено рибарско село во Њуфаундленд. Сантата е поголема и од ...

Повеќе »

Канада најавува легализирање на марихуаната

Нацрт-законот за легализација на марихуаната во Канада ќе биде разгледан во април со цел со цел да се дозволи нејзина реакреативна употреба од 1 јули 2018 година, кога е национален празник на државата. – Тоа е ветување од кампањата на канадскиот премиер Џастин Трудо и легализацијата на марихуаната во Канада ...

Повеќе »

Швајцарија е најдобрата држава во светот

Швајцарија е на чело на годишната листа на најдобри држави во светот што ја објавува американското списание Ју-Ес Њуз енд Ворлд Рипорт. Државата е на врвот од листата поради граѓанското општество, бизнис климата и квалитетот на живот. Во првите пет места се Канада, Велика Британија, Гермнаија и Јапонија. Следуваат Шведска, ...

Повеќе »

Канада ќе преземе во тековната година 1.200 бегалци јазиди од Ирак

Канада ќе преземе оваа година 1.200 бегалци јазиди, прогонува во Ирак од Исламска држава, изјави министерот за имиграцијата, Ахмед Хусен. Четиристотини јазиди бегалци веќе пристигнале на канадска територија. Оваа иницијатива следува по усвоената одлука есента минатата година во Парламентот, со која се предвидува прием на јазиди, кои бегаат од ИД ...

Повеќе »

Канадскиот премиер Трудо во Вашингтон

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе се сретне денеска со канадскиот премиер Џастин Трудо во Белата куќа на разговори главно посветени на економски прашања.   45 годишниот Трудо и 70 годишниот Трамп имаат многу различни мислења, наведуваат американски медиуми, потсетувајќи дека Трамп за разлика од Трудо е против глобалната трговија и ...

Повеќе »

ВИДЕО: Шаповалов казнет со 7.000 долари за удирањето на главниот судија со топче!

Меѓународната тениска федерација не остана имун на глупоста на младиот Денис Шаповалов и синоќа му изрече казна од 7.000 долари. 17-годишниот канадскиот тенисер во одлучувачкиот меч од Дејвис Куп дуелот меѓу Канада и Велика Британија направи несфатлива грешка, откако со топчето го удри главниот судија Арон Габас, па мечот беше ...

Повеќе »

Дневникот на еден Кумановец кој живееше во Канада

19 август: А Уселисмо се у нашу нову куќу у Торонто. Сви смо среќни и узбудени. Овдека е такој убаво. Пуно паркови и зеленило. Може да замислу како ќе биде зимуске. Одвај чекам да падне снег и да ги покрие овија паркови и ридчиња, па да се санкамо и гаѓамо ...

Повеќе »

Во Канада се надеваат дека ја нашле атомската бомба загубена во 1950-та

Канадската морнарица ги проверува информациите дека крај пацифичкото крајбрежје на земјата можеби е пронајден нуклеарната бомба којашто исчезнала во 1950 година. Канадските медиуми претходно пишуваа дека во областа на архипелагот Хајда-Гуаи нуркачот Шон Смиричински пронашол некој објект, кој прво го сметал за неидентификуван летачки објект (НЛО). Локалните жители претпоставуваат дека ...

Повеќе »

Канадската врата ширум отворена за доселеници

Канада ќе ја држи својата врата ширум отворена за доселенции и во наредната 2017 година. Земјата има намера да прими нови 300.000 мигранти. И во наредната година бројот на нови доселеници во Канада би требало да биде отприлика како годинешниов, но разликата ќе биде во „профилот“ на мигрантите. Имено, меѓу ...

Повеќе »

Канада од догодина ги укинува визните ограничувања кон Бугарија и Романија

Канада планира да ги укине сите визни ограничувања за Бугарите и Романците од 1 декември 2017 година – најави министерот за имиграција, Џон МекКалум. „И двете страни инсистираат да ги укинат визите за да ја одобрат спогодбата за слободна трговија меѓу Канада и ЕУ“, додаде тој. Според МекКалум оваа одлука покажува ...

Повеќе »

Натали Халкро е гордоста на Канада

Натали Халкро е родена во Канада во 1988 година. Висока е 173 сантиметри и е жена со совршени облини. Нејзините сини очи, црната коса и бујните облини се магнет за привлекување внимание. Атрактивната девојка од Канада најмногу е посветена на модата и убавината. Активна е на социјалните мрежи, особено на ...

Повеќе »