Тагови: Канада

Дневникот на еден Кумановец кој живееше во Канада

snow-in-canada

19 август: А Уселисмо се у нашу нову куќу у Торонто. Сви смо среќни и узбудени. Овдека е такој убаво. Пуно паркови и зеленило. Може да замислу како ќе биде зимуске. Одвај чекам да падне снег и да ги покрие овија паркови и ридчиња, па да се санкамо и гаѓамо ...

Повеќе »

Во Канада се надеваат дека ја нашле атомската бомба загубена во 1950-та

atomska-bomba

Канадската морнарица ги проверува информациите дека крај пацифичкото крајбрежје на земјата можеби е пронајден нуклеарната бомба којашто исчезнала во 1950 година. Канадските медиуми претходно пишуваа дека во областа на архипелагот Хајда-Гуаи нуркачот Шон Смиричински пронашол некој објект, кој прво го сметал за неидентификуван летачки објект (НЛО). Локалните жители претпоставуваат дека ...

Повеќе »

Канадската врата ширум отворена за доселеници

kanada-iselenici

Канада ќе ја држи својата врата ширум отворена за доселенции и во наредната 2017 година. Земјата има намера да прими нови 300.000 мигранти. И во наредната година бројот на нови доселеници во Канада би требало да биде отприлика како годинешниов, но разликата ќе биде во „профилот“ на мигрантите. Имено, меѓу ...

Повеќе »

Канада од догодина ги укинува визните ограничувања кон Бугарија и Романија

1818r

Канада планира да ги укине сите визни ограничувања за Бугарите и Романците од 1 декември 2017 година – најави министерот за имиграција, Џон МекКалум. „И двете страни инсистираат да ги укинат визите за да ја одобрат спогодбата за слободна трговија меѓу Канада и ЕУ“, додаде тој. Според МекКалум оваа одлука покажува ...

Повеќе »

Натали Халкро е гордоста на Канада

09

Натали Халкро е родена во Канада во 1988 година. Висока е 173 сантиметри и е жена со совршени облини. Нејзините сини очи, црната коса и бујните облини се магнет за привлекување внимание. Атрактивната девојка од Канада најмногу е посветена на модата и убавината. Активна е на социјалните мрежи, особено на ...

Повеќе »

Канада: Малолетник обвинет за убиството во средното училиште

edm101-2-jpg-549510

Канадската полиција подигна обвинение против седумнаесетгодишен жител на градот Ла Рош за убиството на четири лица и за седум обиди за убиство – информира ТАСС. Стрелецот, чие име не се соопштува бидејќи е малолетен, вчера во својот дом си ги застрелал двајцата браќа, а потоа убиl двајца професори во своето ...

Повеќе »

Канаѓанец освои 43 милиони долари на лотарија

lottery

Канаѓанец освоил 60 милиони канадски долари (43,3 милиони долари) на лотарија во Канада. Добитниот тикет од популарната игра „Лото-Макс“ бил продаден во градот Мисисага, Онтарио. Добитните бројки биле 5, 8, 9, 12, 22, 39 и 45. Уште осум „среќни“ тикети пак, донеле добивки од по еден милион канадски долари (722.000 ...

Повеќе »

Министерот Јолевски во посета на САД и Канада

Јолевски

Министерот за одбрана, Зоран Јолевски од денеска е во неколкудневна посета на Соединетите Американски Држави и Канада. Министерството за одбрана соопшти дека за време на посетата на САД, министерот Јолевски ќе оствари средба со Лаура Грос, заменик на заменикот-помошник на секретарот за одбрана, како и средби со сенатори, конгресмени и претставници ...

Повеќе »
Close
×

Стадион на Канал77

Web Design BangladeshWeb Design BangladeshMymensingh