Тагови: канал77

Живот без вода за пиење и во зима

slika voda 1

Старите селски водоводи во неколку делчевски села кои се дотраени и градени со средства од жителите уште пред 50 години, им создаваат главоболка и на жителите, но и на општината. Наместо редовно снабдување со вода, околу 2000 жители од делчевските села Ѕвегор, Чифлик, Вирче, но и неколку маали од селото ...

Повеќе »

Словенија ја внесе Македонија во осминафиналето

2fa6252a-c728-45e6-9a16-a63a122324b3-EP-rakomet-Album

Репрезентацијата на Словенија по победите над Ангола, Исланд и Македонија, ремизираше со Тунис со конечни 28-28. Тунижаните не успеа да се изборат за можност да играат во осминафинале, а за тоа требаше да победат на овој дуел. До 4:4 се играше гол за гол, пред Тунис преку Теж и Санаи да стигне до ...

Повеќе »

Охрид останува град на Унеско

800px-Plaosnik_i_ezero

На седницата во јули,УНЕСКО нема да му го одземе статусот на заштитен град. Но, тоа не значи дека на следната седница на Комитетот на оваа светска организација нема регионот да биде стане на листата на загрозени подрачја. Тоа пред се’ зависи од македонските власти дали ќе ги прифатат препораките од ...

Повеќе »

Самит за спас на Охрид од иселување

Ohrid prazen grad 1

Сторија на Мики Трајковски, поддржана од Националниот Демократски Институт од Вашингтон. Охрид полека прераснува во град на пензионери. Масовното  иселување од нашиот најголем туристички центар последните неколку години според експертите може  да ја промени демографската слика на градот. Охрид е шампион во Македонија по бројот на иселувања. Според официјалните бројки ...

Повеќе »

Ако видите камион на Македонија Пат, замислете си желба

mp

Повеќе »

Институциите ги заборавија планинарските домови

marsh-popova-shapka-titov-vrv05-11-2014-157

Шар Планина стара колку и приказната за неа. Природно подготвена да ги прими сите кои доаѓаат да ја видат. Меѓутоа, наспроти подготвеноста на планината,човекот не создал услови. На Шар Плнина, има само три планинарски дома, кои се сам делумно подготвени да ги примат оние кои сакаат да си ја одморат ...

Повеќе »

Пред и потоа

patista

Повеќе »

Штип – Со Ад-хок мерки не се решава сообраќајниот хаос

soobrakjaj2

Центарот на Штип, се гуши во сообраќаен хаос. Во шпицовите, од Штипско Ново Село до Траговскиот центар се патува повеќе од дваесетина минути. Сообраќајот моментално во попладневните часови е голем хаос.Преоптоварени се улиците, има премногу сообраќај, премногу коли. .. Гужва ,градот  ни е пренатрупан со многу со возила.Има и многу возила ...

Повеќе »

Помош

pomos

Повеќе »

Како се прави популистички буџет?

moneybageuro256

Од буџетот на Општината Штип, каде се прибираат граѓанските пари, и во 2017 година најмногу ќе се троши за реконструкција на улици. Од 15 милиони евра од буџетот,  43 отсто од парите предвидени за капитални инвестиции, ќе одат за улици. Ова ги предизвика граѓаните на реакција, кои  во мал број, ...

Повеќе »

Ноќен Експрес – Емисија 60 – кратка верзија

Noken Ekspres Logo

Повеќе »

Ноќен Експрес – Емисија 60 – долга верзија

Noken Ekspres Logo

Повеќе »

Опструкциите кон СЈО се резултат на страв од резултатот што ќе произлезе од неговата работа

akademik3

Ова го вели универзитетскиот професор Гордана Бужаровска во претпоследното издание за годинава на Ноќен експрес. Постои „една конструкција“ околу тоа што е Специјалното Јавно Обвинителство – страв кои ќе бидат резултатите од неговата работа. Прво СЈО е резултат на договор помеѓу политичките партии.Ние одамна сме се откажале од Собранието како ...

Повеќе »

Ноќен Експрес – Емисија 59 – кратка верзија

Noken Ekspres Logo

Повеќе »

Ноќен Експрес – Емисија 59 – долга верзија

Noken Ekspres Logo

Повеќе »

Политички игри го затвораат и отвораат „загадувачот“ Југохром

tetovo-cad

Тетовски Југохром не работи близу два месеци, а мерењата на квалитетот на воздухот и натаму покажуваат високите вредности на загадување. Како ништо да не промени гаснењето на фабричките печки, кои димеа без филтри. И додека институциите укажуваат дека загадувањето е од загревањето на домовите, сообраќајот и урбанизацијата без контрола,  во ...

Повеќе »

Во Македонија пародијата е реалност

kokalanov

Ова го вели Сашо Кокалнов новинар и  за 58 то издание на Ноќен експрес каде овој пат тема на разговор беа говорот на омраза и лажните вести. Кога стварноста ви е парадоија ние кои се бавиме со пародија многу тешко може да и парираме на стварноста затоа што од се ...

Повеќе »

Како да препознаеме оговарање од вистинска вест

nenad-zhivanovski

На ова прашање одговор се обиде да даде гостинот во Ноќен експрес бр.58 комуникологот Ненад Живановски кој вели дека одговорот завршува со повисока медиумска писменост на населението. Но поинтересно е за анализа колку самиот граѓанин има желба да ја идентификува вистината.Со „бомбите“ имавме класичен пример на нешто што е вистинито ...

Повеќе »

Ноќен Експрес – Емисија 58 – кратка верзија

Noken Ekspres Logo

Повеќе »

Интер убедлив против Лацио

BAYERN MONACO-INTER FINALE DI CHAMPIONS LEAGUE

Во вториот натпревар од последното есенско коло Интер забележа убедлива победа од 3:0 против Лацио во дерби натпреварот од 18.коло во италијанската Серија А. На средбата одиграна  во Милано, домашниот тим целата работа ја заврши во второто полувреме за само единаесет минути. Евер Банега во 54-тата го постигна првиот гол ...

Повеќе »
Close
×

Стадион на Канал77

Web Design BangladeshWeb Design BangladeshMymensingh