Тагови: Карате

Македонските карате репрезентативци на завршни подготовки во Маврово

Карате клубот Макпетрол со своите репрезентативци денеска замина во својата зимска тренинг база во хотелот Макпетрол во Маврово. „Не смееме и не можеме да оставиме ништо на случајност. Ние секогаш правиме се’ што е во наш домен за максимална подготовка на нашите репрезентативци. Првиот дел од еднонеделните подготовки го завршивме ...

Повеќе »

Каратистите од Карате клубот Макпетрол – Скопје успешно ги завршија еднонеделните подготовки

Каратистите од Карате клубот Макпетрол – Скопје, успешно ги завршија еднонеделните подготовки кои се реализираа во Маврово во периодот од 02-09 Јануари. „Моравме да се одлучиме на ваков чекор веднаш на почетокот на Новата година, бидејќи за нас очигледно нема да има одмор. Никако не можевме да дозволиме спортистите да ...

Повеќе »

Македонските каратисти се вратија од Кипар со шест медали

Агенцијата за млади и спорт организира прием за каратистите по повод успехот на  43-то по ред, Европско првенство во карате за младинци, јуниори и постари јуниори У21, кое се одржа во Лимасол на Кипар. Еден сребрен и шест бронзени медали е досега најдобриот успех на едно вакво натпреварување, ако се ...

Повеќе »

Одржан државниот шампионат во традиционално карате

Во „Будо карате центарот Недеви“ викендов се одржа 45. Државен шампионат и традиционалниот карате турнир „13 Ноември“ во традиционално карате во дисциплините (фукуго, кумите и кого-кумите) за сениори, јуниори и кадети. Во кумите – мажи најдобар беше Матеј Ангеловски, пред Бојан Богдановиќ кој освои сребрен медал, третото место е за ...

Повеќе »

Десет медали за македонските каратисти на „Париз опен“

Македонските репрезентативци во традиционално карате успешно настапија на Европскиот куп „Париз Опен 2015“. Во Париз, репрезентативците во традиционални карате освоија 10 медали, четири злата, две сребра и четири бронзи. Најсјајни одликувања освоија Јадранка Недева, во сениорска конкуренција, во фукуго, додека Мила Саздова, во кадетска конкуренција освои три златни медали, во ...

Повеќе »
Close