Карате – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Карате

Јована Георгиева спортист на годината на Штип

Каратиската, Јована Георгииева е спортист на годината за 2017 година.Така одлучи комисијата за избор на спортист на годината  при штипската локална самоуправа. Оваа е второ големо признание за штипјанката којашто од страна на  Агенцијата за спорт беше прогласена за  националниот спортист на годината во женска конкуренција. Целата вест може да ...

Повеќе »

Три Златни и Две сребрени медали за каратистите на Макпетрол

Изминатиов викенд во Херцег Нови, се одржа18-то Балканското првенство за кадети, јуниори и постари јуниори У21. На првенството учество земаа 11 балкански држави со 885 натпреварувачи. Каратистите на Макпетрол на ова натпреварување кое имаше критериумски карактер за влез во репрезентацијата, направја извонреден успех. Тие успеаја да освојат три златни и ...

Повеќе »

Македонија со десет каратисти на Светскиот шампионат во Италија

На Обединетиот светски карате шампионат за сениори, младинци, јуниори и кадети што ќе се одржи во Монтекатини од 30 ноември до 3 декември 2017 година, Македонија ќе ја претставуваат десет натпреварувачи. Македонската репрезентација во традиционално карате ќе настапи во следниот состав: Дејан Недев – сениори Аљоша Недев – сениори Матеј ...

Повеќе »

Нашиот Дејан Недев е светски шампион

Македонија може да се пофали со ново злато во карате, благодарение на успехот на Дејан Недев. Славниот македонски каратист освои злато и стана светски шампион во кати на седмиот по ред Светски фудокан карате-до, шампионат кој од 3-ти до 5-ти ноември, се одржа во Клуж, Романија. Матеј Ангеловски го освои ...

Повеќе »

Промоција на монографија по повод 50 години карате во Македонија

По повод јубилејот 50 години карате во Македонија денеска на Универзитетот за туризам и менаџмент во Скопје ќе биде промовирана монографија „Половина век исполнет со успеси“, изработена од Македонската традиционална карате федерација. Монографијата има 158 страници со 565 фотографии од почетоците на каратето во Македонија од 1967 се до 2017 ...

Повеќе »

Селекторот Заборски го објави списокот на македонските карате репрезентативци за европското првенство во Португалија

Македонската репрезентација која ќе не преставува на претстојното европско универзитетско првенство кое ќе се одржи во Коимбра, Португалија денеска ги заврши десет дневните подготовките во Бар и Сутоморе. Тие во утрешниот ден имаат лет најнапред до Истанбул а следниот ден до Португалија. На европското првенство нашите репрезентативци ќе бидат до ...

Повеќе »

Едно злато и пет бронзи за каратистите на Макпетрол на „Подравина-Ѓурѓевац опен 2017“

Карате клубот Макпетрол освои шест медали – 1 златен и 5 бронзени на осмиот Меѓународен карате турнир „Подравина-Ѓурѓевац опен 2017“ во Ѓурѓевац, Хрватска. Абдурахим Идризи во јуниорска конкуренција -55 кг се закити со злато, а во кадетска-52 кг по минималниот, пред се несреќен пораз, освои бронза. Давуд Рамадановски (-63 кг) ...

Повеќе »

Дејан Недев „златен“ на Фудокан купот во Виена

Дејан Недев се закити со златен медал на Европскиот Фудокан куп „Дунав 2017“, кој викендов се одржа во Виена, Австрија. Дејан Недев на Фудокан купот во Виена најсјаното одличје го освои во категоријата кати во сениорска конкуренција. Македонската експедиција која настапи во Виена имаше успешни настапи во помладите категории: Иван ...

Повеќе »

Каратистите на Макпетрол пристигнаа во Ротердам

Македонските каратисти членови на клубот Макпетрол, денеска во утринските часови пристигнаа во Ротердам. Тие претстојниот викенд во овој холандски град ќе земат учество на најпрестижниот турнир од Светската 1 Премиер карате Лига, организиран од странa на Светската Kарате Федерација (WKF). Од КК Макпетрол за Ротердам заминаа девет натпреварувачи кои ќе ...

Повеќе »

Македонските карате репрезентативци на завршни подготовки во Маврово

Карате клубот Макпетрол со своите репрезентативци денеска замина во својата зимска тренинг база во хотелот Макпетрол во Маврово. „Не смееме и не можеме да оставиме ништо на случајност. Ние секогаш правиме се’ што е во наш домен за максимална подготовка на нашите репрезентативци. Првиот дел од еднонеделните подготовки го завршивме ...

Повеќе »

Каратистите од Карате клубот Макпетрол – Скопје успешно ги завршија еднонеделните подготовки

Каратистите од Карате клубот Макпетрол – Скопје, успешно ги завршија еднонеделните подготовки кои се реализираа во Маврово во периодот од 02-09 Јануари. „Моравме да се одлучиме на ваков чекор веднаш на почетокот на Новата година, бидејќи за нас очигледно нема да има одмор. Никако не можевме да дозволиме спортистите да ...

Повеќе »

Македонските каратисти се вратија од Кипар со шест медали

Агенцијата за млади и спорт организира прием за каратистите по повод успехот на  43-то по ред, Европско првенство во карате за младинци, јуниори и постари јуниори У21, кое се одржа во Лимасол на Кипар. Еден сребрен и шест бронзени медали е досега најдобриот успех на едно вакво натпреварување, ако се ...

Повеќе »