Клиника – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Клиника

ГАК ќе добие аванс од Фондот за здравство за да се одблокира сметката

Решен е проблемот со блокираната сметка на Клиниката за гинекологија во Скопје – изјави претпладнево министерот за здравство Венко Филипе, кој утрово имал состанок со директорот на Фондот за здравствено осигурување. Тој тврди дека работењето на ГАК не е загрозено и дека ќе има плати за вработените. Клиниката за гинекологија ...

Повеќе »

Причина за нападот на докторот од Токсикологија е лична пресметка

Четириесет и осумгодишниот Н.З. од кумановско Слупчане е лекарот кој синоќа со нож бил нападнат на влезот од Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ – соопштија од полицијата. Тој е прободен во пределот на грбот со остар предмет од страна на непознато лице, информираат од полицијата, додавајќи дека вчера околу 19:50 часот во ...

Повеќе »

127 бебиња починале на ГАК од почетокот на годинава

Низа недоследности во Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје регистрирал вонредниот надзор на Државниот санитарен и здравствен инспекторат. Целата вест можете да ја прочитате на ММС.МК

Повеќе »

Министерство за здравство: Трите починати бебиња се од високоризични бремености

Трите починати новороденчиња од 21 септември на Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје биле од високоризични бремености завршени со предвремено породување и имале ниска родилна тежина, утврдила стручна комисија. Министерството за здравство соопшти дека сите овие ризик-фактори го отежнуваат преживувањето на новородените деца и ја зголемуваат стапката на морбидитет и морталитет. ...

Повеќе »

Уште три лица хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести

Уште три лица од гостиварско село се хоспитализирани во Клиниката за инфективни болести со висока температура, пролив, повраќање. Тие заедно со четворицата кои без хоспитализирани со истите симптоми на Клиниката се со полесна клиничка слика и не се во животно заргозувачка состојба – изјави денеска заменик-министерот за здравство, Гоце Чакаровски. ...

Повеќе »

Двајца починати од тешка заразна болест, уште четири лица задржани на Инфективна

Заразната болест од која починале две лица на Клиниката за инфективни болести во Скопје предизвика вознемиреност. Станува збор за две лица од Гостиварско, кои се во крвно сродство, но засега од клиниката не потврдуваат дали станува збор за татко и син. Едниот е на возраст од 24 години, а другото ...

Повеќе »

Скопјанка родила мртво новороденче во својот дом

Четириесет и едногодишната скопјанка, С.П., која била бремена во осми месец, вчера сама се породила во својот дом, откако во претпладневните часови и’ се слошило и почнала да крвари. Таа се породила пред да пристигне Итната медицинска помош, но за жал по доаѓањето на медицинската екипа, лекар констатирал смрта кај ...

Повеќе »

Затвореник од Идризово починал на КАРИЛ

Седумдесет и тригодишниот А.М., осуденик од КПД „Идризово“ вчера починал на скопските клиники. Toj како итен случај бил донесен на Kлиниката за нефрологија на 2 овој месец,  но по извесен период неговата здравствената состојба се влошила,  по што итно бил пренесен на КАРИЛ, каде и починал – информира МВР. Според ...

Повеќе »

Осуденик се самозапалил и со автомобил удрил во зградата на Основниот суд – Битола

Околу 3 часот утрово, 67-годишен битолчанец се полеал со бензин и се самозапалил, па со автомобил во кој имало плинска боца од 10 литри удрил во скалите од зградата на Основниот суд – Битола. Плинската боца не експлодирала. Судскиот полицаец успеал да го изгасне лицето ,кое со тешки телесни повреди ...

Повеќе »

Малолетник заврши на Клиника по напад од негови врсници

Вчера во Скопје пред влезот на СУГС „Лазар Танев“, тројца малолетни ученици и еден деветнаесетгодишник кој порано учел во истото училиште, физички нападнале свој врсник. Напаѓачите се приведени во полициската станица – Карпош. Со возило на Итна медицинска помош нападнатиот ученик е пренесен во Клинички центар за укажување лекарска помош. ...

Повеќе »

Сообраќајка кај Кавадарци: „Фолксваген Голф“ излета од патот

Сообраќајна незгодасе случила вчера попладне на патот Кавадарци – Мотел Дреново. До сообраќајката дошло кога триесетгодишниот  Ѓ.К. (30) од Кавадарци, управувајќи возило „Фолксваген Голф“ со кавадаречки регистерски ознаки, изгубил контрола над истото и излетал од патот. Во незгодата  Ѓ.К. се здобил со тешки телесни повреди , а поради сериозноста на ...

Повеќе »

Клиника во Грац пред 25 години заменила бебиња

Една мајка, по 25 години констатирала дека ќерката за кое се грижела 25 години, воопшто не е нејзино дете и дека дошло до замена на бебињата во болницата во која се пораѓала. Тоа е утврдено откако одлучила доброволно да даде крв. Мајката и нејзиното семејство ја обвиниле Универзитетската клиника во ...

Повеќе »