коловоз – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: коловоз

Блокирана улицата „Гоце Делчев“ во Тетово, откако на коловозот падна стара куќа

Два дена делумно е блокирана улицата „Гоце Делчев“ во Тетово, откако покривна конструкција и првиот кат од стара руинирана куќа падна на овој коловоз. Жителите бараа што поскоро да се остранат остатоците од градежниот материјал, за да може сообраќајот непречено да се одвива. Целата вест може да ја прочитате на ...

Повеќе »

На Деве Баир се чека половина час, на Попова Шапка провејува снег

На граничниот премин Деве Баир за излез од Македонија се чека 30 минути, додека на другите гранични премини нема подолги задржувања – соопшти АМСМ. Инаку сообраќајот на државните патишта се одвива тековно во зимски услови по претежно влажни коловози, наместа со остатоци од снег на коловозот по интервенција на нашите ...

Повеќе »

РСБСП: Зимски совети за безбедност на пешаците во сообраќајот

  Движете се по тротоарот секогаш кога е можно, а ако не е, користете го крајниот лев раб од коловозот и следете ги возилата кои ви доаѓаат од спротивната страна. Не го бркајте зеленото светло за пешаци или автобусот, избегнувајте да носите торби и други предмети кои ја нарушуваат вашата ...

Повеќе »