Коса – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Коса

Лимон за блескава насмевка, мазна кожа и сјајна коса

Лимонот најчесто е синоним за витамини и добро здравје, но може да биде делотворен и на други начини: за отстранување на дамки од забите, омекнување на кожата, како и за поголем сјај на косата. Можеби е повеќе типично да се користи во зимските месеци, кога се актуелни настинките и грипот. ...

Повеќе »

Нахранете ја кожата со кафе

Маската и пилингот од мелено кафе може многу брзо да ја освежи и затегне вашата кожа, но и да ја поттикне циркулацијата. Кафето има изобилство на антиоксиданси, а кофеинот поттикнува брзо излачување на токсините и водата од телото, па затоа препаратите  на база на кофеин често се користат во третмани ...

Повеќе »

Евтин трик за двојно побрзо сушење на косата со фен

Иако многу фризери советуваат кога можете да го избегнувате сушењето на косата со фен, кога деновите се студени баш и не може така едноставно да се следи ваквиот совет. Сушењето со фен кога е есен или зима, меѓудругото одзема и повеќе време. Па затоа, споделуваме еден евтин трик со кој ...

Повеќе »

Направи сам: Домашна маска за оштетена коса

Оваа маска е погодна за сите типови на коса, а освен тоа помага и во намалување на нејзиното опаѓање, но и го стимулира растот на косата. Основната состојка на оваа маска е квасецот. Се препорачува да ја користите два пати седмично. За да ја регенерирате оштетената коса и за да ...

Повеќе »

Време е за фризер или сепак не?!

Доколку не можете да се решите да го посетите фризерот или пак не сте баш сигурни дали навистина дошло време за тоа или може да почекате уште малку пред да се збогувате со дел од должината, а ова особено важи за жените на кои редовно тешко им паѓа кратењето на ...

Повеќе »

3 масла за брз раст и помалку опаѓање на косата

Кокосовото масло е најдоброто природно масло против опаѓање на косата, бидејќи продира длабоко во влакното и ја штити косата од сушење. А оние кои имаат проблем со опаѓањето, можат да се „потпрат“ на уште неколку други билни масла кои имаат одличен ефект за забрзување на растот на косата и спречување ...

Повеќе »

Домашен рецепт за шампон кој го забрзува растот на косата

Се проценува дека косата расте по 12 милиметри месечно, но не се малку оние кои постојано бараат начини да го забрзаат ваквиот раст. Експертите велат дека на ова би можеле да влијаете сами, односно со редовна употреба на еден „магичен шампон“, кој можете да го направите во домашни услови. Велат ...

Повеќе »

Побрзо растење на косата со состојка која сигурно го имате дома

Јапонците се познати по бројните иновации, но и по древните техники со кои знаат да го олеснат и разубават животот. Со оглед на тоа колку Јапонките генерално внмаваат на негата на лице и тело, вреди да се послуша нивниот совет кој вели дека имаат решение кое поттикнува неверојатен раст на ...

Повеќе »

Домашни маски за совршено здрава коса

Доколку имате проблем со опаѓање на косата или пак со оштетена коса, имајте на ум дека можете сами да си подготвите домашни, природни маски на база на јајце кои имаат одлична моќ на превенција и регенерација. Маска против опаѓање на коса Жолчката од две јајца изматете ја, а потоа додадете ...

Повеќе »

Домашен шампон против опаѓање на косата

Ова е рецепт за шампон кој спречува опаѓање на коса, поттикнува брз раст, го враќа сјајот на косата, волуменот и еластичноста. Проверен рецепт кој делува 100% Косата е симбол на женственост и убавина, но за жал, поради често третирање на косата со хемиски средства (боење, ондулација), топлина (сушење, фенирање, израмнување), ...

Повеќе »

Колку често треба да се шишате

Светски познатиот фризер Патрик Камерон кој важи за „мајстор за долга коса“ вели дека прашањето околу тоа колку често треба да се шишаат, му е едно од најчесто поставуваните од страна на неговите клиенти. Според него, доколку имате куса фризура со изразена текстура, најдобро е да се шишате по малку ...

Повеќе »

Кејти Пери не сака да ја коментираат бојата на нејзината коса

Пејачката, Кејти Пери повторно успеа да се „излета“ со изјава, поради која се најде на удар на критиките на оние кои не ја сакаат, но и на голем број нејзини фанови. Пејачката во живо на Инстаграм одговарала на прашања од фановите, при што очигледно не и се допаднаа прашањата за бојата ...

Повеќе »

Со добра исхрана до подобра коса

Зимата ни носи суво време, кое може многу да и нашети на вашата коса. И покрај редовните препарати за коса што ги користите, исто така можете и со одредена исхрана да ја подорите состојбата на вашата коса. Еве ви неколку совети како до поздрава коса: Јадете повеќе лосос или сардини. ...

Повеќе »

Зграпчувајќи ја сопругата за коса ја спаси од скок во смрт (видео)

Жител на кинеската покраина Шанкси ја спаси својата сопруга успевајќи да ја зграпчи за косата, кога таа се обидела да скокне од покривот на една зграда пренесуваат локалните медиуми. Инцидентот се случил во неделата во округот Шитцуан, пишува во вторникот весникот South China Morning Post. Жената во текот на расправијата ...

Повеќе »

Трендови на боја на коса во 2017 година

Може ли нешто да ја надмине убавата сива нијанса или шатирањето? Еве ги трендовите за коса кои ќе бидат во 2017 година. Сребрено руса Како што забележавме на Златните глобуси, голем камбек има сребрено русата коса која го симболизира стариот холивудски гламур, вели Марис Амброс. „Убаво, женствено и елегантно, со ...

Повеќе »

Боја на коса што се менува за 2 секунди

Доколку не можете да се одлучите помеѓу две бои на вашата коса, зошто да не се обидете и со двете? Токму ова го направила оваа девојка, а резултатот или ќе го обожавате или воопшто нема да ви се допадне – нема трета опција! Би испробале ли и вие: Боја на ...

Повеќе »

Протеинските шејкови го забрзуваат ќелавењето

Дефинирањето на мускулната маса кое го посакуваат се’повеќе луѓе, значи и забрзано предвременото губење на косата. Имено, протеинските шејкови мошне често содржат хормони на раст како што се креатинот и DHEA, кои не само што ја зголемуваат мускулната маса, туку и нивото на тестостерон во крвта. Сепак, до ќелавост ќе ...

Повеќе »

Прамен од косата на Ленон продаден за 35.000 долари

Германскиот фризер, Клаус Барук кој го стрижел Џон Ленон во 1967 година, пред снимањето на филмот „How I Won the War“ го продаде праменот од косата на Ленон кој го чувал речиси педесет години. Праменот е продаден за 35000 долари на аукцијата организирана од аукциската куќа „Херитиџ Оукшн“ од Далас. ...

Повеќе »