Косово – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Косово

Лица од Косово шпиунски ја снимале тетовската касарна

Министерството за внатрешни работи објави дека жители на Косово се упасени откако претходно биле забележани дека ја снимаат тетовската касарна. На еден од булеварите во градот, моторџија побегнал на сообраќајна конторола па подоцна бил приведен. Обезбедувањето на тетовската касарна вчера околу 16 часот од кај улицата  „Фуштанска“ забележале четири непознати ...

Повеќе »

Турската полиција заплени 116,5 килограми канабис во камион од Нови Пазар

Припадници на турската гранична полиција и разузнавачките служби на граничниот премин Едрене, во камион со регистарски таблички на Нови Пазар, открија 116,5 килограми канабис, чија пазарна вредност е околу 500.000 евра. По скенерската контрола, полицијата во камионот пуштила куче обучено за откривање дрога, која ја пронашло во специјално направена празнина на камионот. ...

Повеќе »

Дачиќ: Решавање на косовското прашање само преку компромис

Во интерес на Србија, не е поништувањето на Бриселскиот договор, туку неговото спроведување, изјави министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ за Танјуг. Тој истакна дека решението за косовското прашање може да се постигне само со компромис, а убедувањето дека Србија може со сила да се присили да го ...

Повеќе »

Спречен шверц на 340 пакети со лекови од Македонија во Косово

Косовската полиција спречи шверц на 340 пакети со лекови, кои од Македонија на илегален начин биле внесени на косовска територија, од за сега се уште непознати лица. Полицијата не успеала да ги уапси шверцерите, кои успеале да и избегаат во густата шума кај месноста Вражевирски Мост во селото Сечиште, во ...

Повеќе »

Србија и САД не се согласуваат за Косово, но дијалогот треба да продолжи

Претседателот и премиерката на Србија, Александар Вучиќ и Ана Брнабиќ денеска во Белград на одвоени средби го примија вршителот на должност заменик-помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања на САД, Метју Палмер, со кого разговараа за важноста на долгорочното пријателство меѓу Србија и САД и заложбата на двете земји ...

Повеќе »

Ердоган му се заблагодари на Тачи, го искритикува Харадинај и најави нови апсења на „ѓуленисти“’

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, упатил благодарност до косовскиот претседател Хашим Тачи, додека како „срамота“ го оценил делувањето на премиерот Рамуш Харадинај. Исто така разрешувањето на Министерот за внатрешни работи Фљамур Стефај и првиот разузнавач, Дритон Гаши го оценил како исторска грешка. -Последната акција во Косово не е ни прва ...

Повеќе »

Од Белгија во Косово се извезувало месо старо 12 години

Белгиските власти затворија кланица која ги фалсификувала податоците за рокот на траење на месо и месни производи, и во нив ставала класичен отпад. Погодени се повеќе земји- меѓу нив и Косово. Според Системот за итно предупредување на ЕУ за безбедност на храна, со скандалот се погодени Белгија, Холандија, Луксембург и ...

Повеќе »

Со концерт на Рита Ора, Косово ќе ја прослави годишнината од независноста

Косово денеска ја одбележува десетата годишнина од независноста, а граѓаните ќе прослават со повеќе манифестации и собири, објави МИА. Прославата започна со спортски активности за деца, а продолжува со културно-уметничка програма. Во националната библиотека предвидено е отворање на изложбата „Косово од историја до државност“, по што ќе биде прикажан филмот ...

Повеќе »

Продолжува истрагата за убиството на Оливер Ивановиќ

Властите по итна постапка ја започнаа истрагата за убиството на Оливер Ивановиќ – тврди косовскиот министер за правда, Абељард Тахири, кој вели дека е отворен за соработка со Србија. „Јас сум отворен за соработка со сите држави, вклучувајќи ја и Србија. Во сила е протоколот за взаемна правна помош кој произлезе од ...

Повеќе »

Косово од јуни ги укинува повикувачките броеви за Србија, Словенија и Монако

Повикувачките броеви за Србија (+381), Словенија (+386) и Монако (+377), кои косовските телефонски фиксни и мобилни оператори ги користеа досега, ќе се укинат до јуни оваа година – соопшти Регулаторното тело за електронска и поштенска комуникација (РАЕПК). Како што пренесува РТК на српски јазик, „во 2018 година нема да има ...

Повеќе »

„Експрес“: Пратениците кои се против демаркацијата на границата помеѓу Косово и Црна Гора имаат странски пасоши

Според приштинскиот весник „Експрес“ дел од пратениците во косовскиот парламент, кои што се против демаркацијата на границата помеѓу Косово и Црна Гора, што претставува услов за либерализација на визниот режим за граѓаните на Косово, поседуваат пасоши на други држави. Најмалку седум пратеници на Движењето Самоопределување – Албин Курти, Висар Имери, ...

Повеќе »

Српски општини на Косово бараат Приштина да им ги одблокира развојните фондови

Косовските општини со мнозинско српско население протестираат против одлуката на фондот за развој на Владата на Косово да одбие повеќе барања за финансика помош за развојни проекти. Според косовската телевизија, парите за Митровица и другите општини на северот на Косово  кои треба да бидат дел од заедницата на српски општини ...

Повеќе »

Во Србија официјално започна внатрешен дијалог за Косово

Како претставници на Владата на средбата присуствуваа српската министерка за правда и директорот на владината Канцеларија за Косово и Метохија. Претставници на српската Влада, академските кругови, партиите и на невладиниот сектор се собраа денеска со цел да ја одржат првата средба во рамките на внатрешниот дијалог за Косово, што го ...

Повеќе »

Косовската Влада издвои 100 илјади долари за анти-ИД коалицијата

Косовската Влада издвои средства во износ од 100 илјади долари за анти-ИД коалицијата. Според премиерот,  Рамуш Харадинај Владата е подготвена да ја поддржи и иницијатвата за враќање на протеранте жители од Ирак и Сирија. Помошта што може да ја даде Косово е асистенција во деминирање на минираните подрачја, како и ...

Повеќе »

САД очекуваат фер и демократски локални избори во Косово

Американскиот амбасадор во Косово, Грег Делави изјави дека очекува локланите избори во Косово, што ќе се одржат в недела, да минат во фер и демократска атмосфера. „Знам дека Централната изборна комисија со помош на ОБСЕ на денот на изборите ќе работат многу за да обезбедат спроведување на сите закони и ...

Повеќе »

Жителите на Косово в недела бираат органи на локалната власт

Речиси 1,9 милиони жители на Косово в недела ќе гласаат за избор на нови органи на локалната самоуправа. Едномесечната предизборна кампања завршува денеска на полноќ, кога почнува изборниот молк за локланите избори. На изборите учествуваат 91 политички субјект, вклучувајќи една коалиција, 35 политички партии, 30 граѓански иницијативи и 25 независни ...

Повеќе »

Уапсен косовски пратеник поради измама со визи

Косовската полиција го уапси вчера некогашниот новинар и актуелен пратеник во косовскиот парламент од партијата Иницијатива за Косово, Миљаим Зека поради сомнеж дека учествувал во измама со визи. Нему му е одреден притвор од 48 часа. Зека се товари за учество во криминална група и затајување на данок, а приштинскиот ...

Повеќе »

Косовските партии бараат и Парламентот да биде вклучен во дијалогот со Србија

Пратеници од главните политички партии во Косово побараа дијалогот со Србија да не го води само Владата, туку во него да биде вклучен косовскиот Парламент. Агенцијата МИА пренесе дека на тркалезната маса на тема „Улогата на Парламентот во иднината на дијалогот Косово-Србија“, Глауф Коњуфца од Движењето Самоопределување оцени дека досега ...

Повеќе »

Приштина го одложи барањето на Косово за членство во УНЕСКО

Косовското министерство за надворешни работи соопшти дека го одложува барањето за членство на Косово во УНЕСКО наведувајќи дека станува збор за прагматично одложување во рамките на координација со влијание на западните земји. „Прагматичното одложување на членството на Косово во Интерпол и УНЕСКО се потпира на блиската координација со САД и ...

Повеќе »

Павел: КФОР останува во Косово сè додека има потреба

Мисијата на КФОР во Косово ќе остане сè додека има потреба бидејќи во прашање е стабилноста на регионот. Оваа го изјави чешкиот генерал Петер Павел, претседателот на организацискиот одбор на Воениот комитет на НАТО, кој одржа состанок на шефовите на армиите на НАТО во Тирана. „Ние ќе останеме во Косово ...

Повеќе »