Тагови: кражба

Кражба во филијала на „Македонски пошти“

pishtol

Вчера попладне во една од скопските филијали на „Македонски пошти“, непознато лице со закана со огнено оружје од вработената го одзел прометот и го напуштил местото на настанот. Од МВР денеска соопштија дека преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот како и целосно расчистување на случајот.

Повеќе »

Тетовка малтретирана и ограбена во сопствениот дом

makedonska-policija-580x350-1

Утрово околу 40 минути по полноќ,  во Тетово на ул. „Ѓорче Петров“, две непознати лица извршиле разбојничка кражба во куќата на шеесет и тригодишната, Т.П.  Имено, додека Т.П. додека спиела во една од собите, слушнала тропање од друга соба и отишла во истата по што ги затекнала сторителите. Едното од нив ...

Повеќе »

Ким Кардашијан ограбена од двајца вооружени мажи во Париз (Фото)

kim

­ Ким Кардашијан била нападната минатата ноќ околу 3:40 часот во хотел во Париз од пет вооружени напаѓачи облечени како полицајци – соопшти француската полиција. „Таа е навистина потресна, но е неповредена“, изјавил нејзиниот портпарол. Како што јави дописникот на МИА од Париз, Ким Кардашијан престојува во францускиот главен град ...

Повеќе »

Кражба во Прилеп – украдени повеќе од 5.500 евра од куќа

krazba-stan

Пет илјади и петстотини  евра се украдени  вчера од куќа, сопственост на К.С. (39) од Прилеп, информира денеска Министерството за внатрешни работи. Според МВР, непознат сторител со употреба на физичка сила влегол преку прозорот од приземјето на куќата и извршил тешка кражба, при што одзел 5.500 евра во разни апоени, ...

Повеќе »

Договорил секс за 1500 денари, а потоа ја ограбил

makedonska-policija-580x350-1

Четириесетгодишниот охриѓанец Т.Б. заработи кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело разбојништво. -На 7 септември околу 22.30 часот кај спомен костурницата „Китино Кале“ во Кичево, охриѓанецот, се сретнал со Н.Џ. од Кочани, каде за 1.500 денари  по претходен договор му пружила сексуални услуги. Откако завршиле со ...

Повеќе »

Битолски крадци „оперираат“ на гробиштата

makedonska-policija-580x350-1

Битолчанецот, Томе Таповски деновиве  имал непријатно искуство кога отишол на  гробот на својата мајка во светонеделските гробишта во Битола. Гробот бил сквернавен и оставен без мермерните плочи. Страничните плочи од надгробниот споменик, вели, биле уредно извадени, се’ до бетонот. „Непријатно искуство.  Еден гроб да направиш е околу илјада евра.  Но ...

Повеќе »

Кривична за кочанчанецот кој украде паричник со над 12.000 евра

makedonija-policija1

Кривична пријава заработи кочанчанец, кој на свој сограѓанин му го украл паричникот нанесувајќи му материјална штета од 750.000 денари – информираше денеска Ангелче Стојанов, началник на секторот за превенција при СВР Штип. „Кочанската полиција поднесе кривична пријава против 25 годишниот С.А од Кочани поради постоење основи на сомнение за сторено ...

Повеќе »

Непријатно „изненадување“ за скопјанка откако го паркирала автомобилот во Радишани (Фото)

avtomobil krazhba 1

Во групата „Ѕид на сообраќајниот срам“ на Фејсбук беа објавени фотографии кои покажуваат дека крадците на делови од автомобили повторно оперираат низ Скопје. Според тврдењето на девојката која ги објави фотографиите, таа го паркирала својот автомобил во Радишани, а кога се вратила, тој бил оставен на камења, додека пак фелните ...

Повеќе »

Уапсени три лица барани за издржување затворска казна

polcivss

Постапувајќи по судска наредба, полицијата лиши од слобода тројца скопјани. Педесет и седумгодишниот И.С. се барал за издржување на затворска казна во траење од една година за сторено кривично дело  „спречување службено лице во вршење службено дејствие“. Четириесет и четиригодишниот С.О. и триесет и шестгодишниот П.Ц се барале за издржување ...

Повеќе »

Ограбена црквата „Св.Петар и Павле“ во Брњарци

crkva

Педесет и шестгодишниот Љ.В. вчера во полициската станица – Гази Баба пријавил дека претходниот ден во црквата „Св. Петар и Павле“ во селото Брњарци е извршена кражба од непознат сторител. Според полицијата, кражбата е извршена на тој начин што со употреба на погоден предмет сторителот делувал на влезната врата, влегол ...

Повеќе »

Голема кражба во златарница во Охрид

gold-bar

Голема кражба се случи во златарница на улицата „7-ми ноември“ во Охрид. Кражбата во која бил одзеден златен накит во вредност од 100.000 денари се случил вчера реде бел ден во 13 часот и 20 минути. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски информира дека кражбата ја извршиле три ,засега непознати ...

Повеќе »

Притвор за скопјанецот кој ограби спортска обложувалница во Капиштец

krazhba1111

Триесет дневен притвор заработи триесет и осумгодишниот  скојпанец С.Ѓ. кој пред три дена ја ограбил филијалата на спортската обложувалница „Спорт Лајф“ во населбата Капиштец. Според МВР, дента околу 20 часот, тој маскиран и вооружен влегол во објектот и ги ограбил парите од обложувалницата. Почнал да бега и сакал да влезе ...

Повеќе »

Брутален напад на човек при кражба на ролекс часовник (Видео)

krazhba

Британската полиција трага по двајца мажи кои украле Ролекс часовник, вреден 15.000 фунти. Откако брутално го нападнале, тие го оставиле ограбениот човек да лежи во несвест во комбе-продавница во Лондон – пренесуваат британските медиуми. Полицијата објави видео од суровиот напад, со цел полесно да ги пронајде крадците. Тие влегле во ...

Повеќе »

Метежот не им пречел: Крадци однеле цел банкомат

iStock_000008738023Small

Полицијата трага по едно или повеќе лица кои вчера ограбиле банкомат во Цетиње. Ограбениот банкомат на “Hipo Alpe Adria” имал 25.000 евра, а крадците успеале да го отворат со бормашина и да земат од 25.000 до 30.000 евра. Банкоматот е сместен до кафуле, но и покрај метежот во овој дел, ...

Повеќе »

Тетовски крадец се „офајдил“ за 500.000 денари

krazhba

За 500.000 денари е „олеснето“ тетовско семејство, откако непознат сторител влегол во нивната куќа и од чанта одзел златен накит. Случајот во полиција го пријавил дваесет и петгодишниот сопственик на куќата, К.А. Полицијата соопшти дека кражбата се случила во периодот од 30.01.2016 година до 09.02.2016 година. Се преземаат мерки за ...

Повеќе »

Скопско семејство „олеснето“ за 640.000 денари

Burglary-crime-burglar-opening-a-door-183991278

Вчеравечер во полициската станица во Чаир, дваесет и четиригодишна скопјанка пријавила дека истиот ден, во периодот од 16.30 до 23.00 часот непознат сторител извршил кражба ул. „Никола Малешевски“ , во стан сопственост на В.Р. -Сторителот со погоден алат насилно ја отворил вратата, влегол во станот, извршил пребарување и претурање по ...

Повеќе »

Наместо да им помагаат на бегалците, две ангажирани лица им ја краделе хуманитарната помош

za kanal 77

Две лица извршиле тешка кражба на граничниот премин Табановце, во бегалскиот камп. Според извори од теренот  се работи за двајца жители на Табановце кои биле ангажирани да им помагаат на бегалците и да им делат помош. Но наместо да делат, поголемиот дел од  помошта си ја присвојувале за себе и ...

Повеќе »

Косовски државјанин крадел мобилни телефони од Бит Пазар па ги препродавал

81357_vest_srpska-policija

Четириесет и деветгодишен косовски државјанин заработи кривична пријава од скопската полиција, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело кривично дело ,,тешка кражба“. На 31.01.2016 година на подрачје на Бит Пазар, од мобилара во Скопска Чаршија, пријавениот со употреба на физичка сила и подесен алат го извршил делото, при ...

Повеќе »

Бил излезен четири часа, му украле три пушки и еден пиштол – сето вредно 900.000 денари

krazba-stan

Во понеделникот вечерта во полициската станица во Карпош, педесет и едногодишниот скопјанец И.М. пријавил дека истиот ден во периодот од 18.00 до 22.00 часот непознат сторител извршил тешка кражба во неговиот стан. При тоа сторителот одзел малокалибарска пушка калибар 22 мм со оптички нишан, ловен карабин марка калибар 7 мм ...

Повеќе »

Мештани од Табановце се преправале во бегалци и земале облека од кампот

tabanovce-5-770x470

Невладините организации кои активно учествуваат во справувањето со бегалската криза во текот на вчерашниот ден забележале локално месно население од селото Табановце како влегува во камповите и се преправа во бегалци, информираат од Регионалниот центар за управување со кризи  – пренесува порталот кумановскимуабети. Така преправени барале облека од волонтерите, но ...

Повеќе »
Close