крвав четврток – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: крвав четврток

Зекири: Толпата во Собрание го извикуваше моето име, не бев нападнат зашто не успеаја да дојдат до мене

Денешното рочиште за обидот за убиство на Зијадин Села од 27 април, продолжи со сведочење на пратеникот Мухамед Зекири. Тој во судницата препозна еден од обвинетите, кој беше препознат и од претходниот сведок Аљими. Станува збор за Александар Јаневски Тошта кој според првиот сведок, ја смирувал толпата што го нападнала ...

Повеќе »

Спасувачот на Села, Аљими препозна двајца обвинети во судницата

Собранискиот обезбедувач, Абдулфетах Аљими, кој е и еден од триесетте обвинети за ланскиот насилен протест во Собранието, денеска сведочи во скопскиот Кривичен суд за обидот за убиство на лидерот на Алијанса на Албанците, Зијадин Села, кој се случи за време на овој протест. ,,Во прес центарот влегов една минута после ...

Повеќе »

Повторно приведени дел од обвинетите за настаните од 27 април

Пет лица обвинети за насилствата во Собранието на Македонија на 27 април минатата година, ноќеска повторно се приведени и пренесени во Истражниот затвор Скопје, по налог на Кривичниот суд, потврдија за МИА од МВР. Нивното приведување следува откако вчера државниот јавен обвинител Љубомир Јовески соопшти дека до Кривичниот суд е ...

Повеќе »

Сведоштво на новинарка за тепањето на Села: Додека го влечеа, оставаше крвави траги

Една од новинарките кои на 27 април лани беа во Собранието, денеска во судница ги препозна лицата кои го тепале Села. По нецела година од насилните протести, таа раскажа што се случувало во законодавниот дом попладнето кога Талат Џафери беше избран за претседател на Собранието. „Бевме во прес центарот, каде ...

Повеќе »

Сведочење за претепувањето на Села: Лицето му беше разобличено, уште еден удар и ќе умреше

Кога дојдов во Собранието вратите веќе беа отворени, имаше полиција но не ги одвраќаше луѓето кои беа внатре – вака сведокот Антонио К. го започна денеска своето сведочење за насилните протести во Собранието кои се случија лани на 27 април.   На денешното рочиште за овој случај, кога лидерот на ...

Повеќе »

Пратеникот Љупчо Димовски ќе даде исказ за крвавиот четврток во Обвинителството

Пратеникот од Социјалистичката партија, Љупчо Димовски, денеска е поканет на распит во Обвинителството за организиран криминал и корупција да даде исказ за настаните од крвавиот четврток. Димовски е третиот пратеник кој како осомничен треба да објасни дали и какви дејствија преземал на 27 април 2017 година во Собранието. Нему судот ...

Повеќе »

Комисијата за деловнички прашања ги одобри барањата за притвор на шестмината пратеници

  Собраниската комисија за деловничко и мандатно имунитетни прашања ги изгласа барањата за одобрување притвор на пратениците Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски, Сашо Василевски, Љупчо Димовски и Жаклина Пешевска поднесени од Основен суд Скопје 1 Скопје. Целата вест можете да ја прочитате на ММС.МК

Повеќе »

Одземени телефони на пратениците Трајко Вељаноски и Весел Мемеди

Се претпоставува дека одземените телефони може да содржат информации за одредени комуникации, што би помогнале во расветлувањето на настаните од 27-ми април, дознаваме неофицијално од извори во истрагата. Адресите на 36 осомничени, чие приведување беше побарано од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во врска со настаните ...

Повеќе »

Што предвидува членот 313 од Кривичниот законик

Приведените за настаните од 27 април и насилничкиот упад во Собранието се гонат за „Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“ според членот 313 од Кривичниот закон. Македонското Јавно обвинителство денеска соопшти дека гони 36 лица за насилничкиот упад во Собранието на 27 април годинава. Меѓу приведените во утринската акција ...

Повеќе »

Триесет и шестмина се гонат за Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција соопшти дека по преземање на сите дејствија за утврдување на фактите во врска со настаните кои се случија на 27 април 2017 година во Собранието на Република Македонија ја заврши предистражната постапка. -По разгледување и анализа на прибраниот доказен материјал, ...

Повеќе »

Обновено: Приведени уште петнаесетмина за настаните од 27-ми април

За настаните од 27-ми април, полицијата утрово привела околу 15 лица, меѓу кои актерот Владо Јовановски, пратеничката Жалина Пешевска пратеникот Крсто Муковски, Горан Ангелов-Ќосето од Велес, поранешниот директор на ФЗОМ Саше Стефановски, пратеникот Љубен Арнаудов и други. Утрово беше приведен екс министерот за внатрешни работи Митко Чавков. Обвинети се за терористичко ...

Повеќе »

Уапсен поранешниот директор на БЈБ Митко Чавков

Поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност БЈБ, рано утрово бил уапсен, по налог на јавен обвинител. Причина за апсењето се насилствата во Собранието на 27 април. Во инцидентите повредени беа неколку пратеници, меѓу кои Зоран Заев, Радмила Шекеринска, а Зијадин Села заврши со сериозни повреди. Чавков, е обвинет дека ...

Повеќе »

Граѓаните кои имаат било какви сознанија за овие лица да пријават во МВР

МВР објави фотографии од тројца напаѓачи за време на упадот во Собранието на 27.април, заради потребите на истражната постапка што се води во Основното јавно обвинителство –Скопје. Фотографиите се објавуваат по претходно одобрение од Јавен обвинител, бидејќи тројцата се важни за постапката. За таа цел МВР ги повикува сите граѓани ...

Повеќе »

Ново рочиште за напаѓачот на Шекеринска

Кривичниот суд денеска треба да одржи ново рочиште за Панче Ангелов, напаѓачот на Радмила Шекеринска за насилството во Собранието на 27 април. На претходното рочиште, адвокатот на обвинетиот, Драган Пешевски, побара одложување, бидејќи, според она што го видел од записниците, неговиот клиент бил правно неук, па морал дополнително правно да ...

Повеќе »

Од три до десет години затвор за напаѓачот на Шеќеринска

Панче Ангелов, обвинет за насилството во Собранието за време на крвавиот четврток и за нападот на пратеничката Радмила Шекеринска денеска седна на обвинителната клупа. Адвокатот на Ангелов за настаните од 27 април во Собранието изјави дека обвинетиот го гледа првпат во судницата бидејќи немал ниту мобилен ниту фиксен телефон за ...

Повеќе »

Обвинителството сè уште повикува сведоци за Крвавиот четврток

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција продолжува да испитува граѓани заради прибирање на потребни известувања во постапувањето по предистражниот предмет оформен во врска со настаните во Собранието од 27 април 2017 година. Од ОЈО за Макфакс велат дека тимот на јавни обвинители кој постапува по овој предмет ...

Повеќе »

Скопје и Белград се договорија да ги повлечат разузнавачите од амбасадите

Дипломатот и разузнавач Горан Живаљевиќ и неговата колешка Ирена Бужаровска ќе се вратат во нивните матични земји. Ова е дел од договорот на Агенцијата за разузнавање на Македонија и на Бебзедно-информативната агенција на Србија по скандалот со присуството на српскиот разузнавач во Собранието на Република Македонија за време на настаните ...

Повеќе »

Српскиот разузнавач барал српски државјани во македонското Собрание

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ  изјави дека припадникот на српската Служба за безбедност  (БИА), Горан  Живаљевиќ во македонското Собрание ноќта кога во него упаднаа демонстранти, бил за да извести дали има српски државјани во нередите. Дачиќ вели дека Живаљевиќ не ги прекршил дипломатските протоколи, туку само си ја ...

Повеќе »

Дачиќ: Живаљевиќ требаше да извести дали при упадот во македонското Собрание има српски државјани

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека припадникот на БИА Горан Живаљевиќ со влезот во македонското Собрание ноќта кога во него упаднаа демонстранти не ги прекршил дипломатските протоколи и само ја вршел својата работа. „Не учествувал во кривично дело, само известуваше за ситуацијата во Македонија, бидејќи Србија мора ...

Повеќе »

За настаните од 27 април: Суспендирани 15 полицајци и старешина

МВР против 11 полицајци и четворица припадници на Единицата за брзо распоредување поведе дисциплинска постапка и им врачи решенија за времено оддалечување од работните места. На висок старешина во Министерството, пак, му е врачено решение за времено оддалечување од работното место. Тие се суспендирани од работа бидејќи, како што велат ...

Повеќе »