Крива Паланка – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Крива Паланка

Три села беа отсечени поради огромно свлечиште викендов крај Крива Паланка

Околу 3000 жители од трите села Станци, Дренак и Дурачка река викендов беа отсечени од Крива Паланка. По уривањето на огромното свлечиште кое го затрупа поголемиот дел од патот како последица на изнтензивните врнежи од дожд. Земјиштето претставува сериoзна закана и за минувачите, но и за месното население кое минува ...

Повеќе »

Општина Крива Паланка денес беше домаќин на градоначалникот на Босилеград

Општина Крива Паланка денес беше домаќин на градоначалникот на Босилеград, Република Србија. Двајцата колеги расправале за заеднички настап за европски средства како и заживување на културната соработка меѓу двата града. Заживување на граничниот премин Голеш и можност за преминување само со лична карта за жителите на Крива Паланка и Босилеград, ...

Повеќе »

Зголемен бројот на сообраќајни несреќи во кривопаланечкиот регион

Зголемен бројот на сообраќајни несреќи последните шест месеци од лани во споредба со 2016 година,42 сообраќајки со 37 повредени, информираа од Кривопаланечката полиција. За десет отсто е зголемен бројот на сообраќајни несреќи во второто полугодие на 2017 година на подрачјето на општините Крива Паланка и Ранковце, споредено со истиот период ...

Повеќе »

Нова кривична пријава за бившиот градоначалник на Крива Паланка

Нова кривична пријава за Арсенчо Алексовски екс градоначалникот на Крива Паланка и две лица во детската градинка Детелинка за злоупотреби при избор на лице за вршење должност, директор во установата. Целата вест можете да ја прочитате на ММС.МК

Повеќе »

Во знак на поддршка за притворените од 27 април, советниците на Вмро Дпмне ја напуштија седницата на Советот на општина Крива Паланка

Седуммината советници од Вмро Дпмне и коалицините партнери вчера ја напуштија петтата седница на советот на општина Крива Паланка, веднаш откако беше усвоен дневниот ред. Според опозиоционите советници, ваквата нивна одлука е во знак на поддршка за притворените за настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија. Ова е ...

Повеќе »

Основниот суд во Крива Паланка пресуди во корист на текстилни работници

Работодавачот треба да им исплати над еден ипол милион денари за плата и придонеси.   Целиот текст можете да го проследете на ММС.МК

Повеќе »

Во Крива Паланка истепан возач кој најавувал митинг на партија

Кривични пријави за насилство добија тројца жители на Крива Паланка, од кои еден е малолетник, поради тоа што истепале возач на автомобил облепен со плакати на политичка партија, со кој преку разглас се најавувал митинг на партијата – објави агенцијата Мета. Полициската станица од Крива Паланка поднела кривична пријава против ...

Повеќе »

Кривопаланечко повторно под оган: голем шумски пожар во селото Баштево

Кривопаланечко повторно под оган. Веќе трет ден гори шумска површина во селото Баштево и се работи на негово локализирање, информираат од Регионален центар за управување со кризи, Куманово. Територијалната противпожарна единица од Крива Паланка известила дека пожарот е повторно активен од пет часот утринава. Вчера седум кривопаланечки пожарникари со три ...

Повеќе »

Гоце Ристовски е лауреат на 9 от Интернационален театарски фестивал што се одржува во Крива Паланка

Гоце Ристовски, писател, новинар, литературен и театарски критичар е лауреат на Деветтиот Интернационален театарски фестивал Свети Јоаким Осоговски кој се одржува во Крива Паланка. За пособен придонес во македонската театарска уметност и култура на Ристовски признанието му беше доделено на третата фестивалска вечер на деветиот интернационален театарски фестивал. Ристовски пред ...

Повеќе »

Опожарен автомобил на бизнисмен од Крива Паланка член на СДСМ

Како што наближува денот на локалните избори, така се зголемува и нервозата кај политичките партии. Синоќа е опожарен автомобил на истакнат член на социјалдемократите од Крива Паланка. Како што информираа од МВР ,синоќа околу 2.50 минути на улицата Свети Јоаким Осоговски,пред пекара Орион, од засега непознати причини било опожарено возило ...

Повеќе »

Започна 13. Интернационален фолклорен фестивал „Св.Јоаким Осоговски“

Околу двесте играорци од седум држави учествуваа на синоќешното дефиле низ главната улица во Крива Паланка, означувајќи го почетокот на годинашниот Интернационален фестивал „Св.Јоаким Осоговски“. Фестивалската програма ја отвори КУД „8 Октомври“ од Крива Паланка, а на отворената сцена на централниот градски плоштад настапија и ансамблите „Актавис“ од Дупница, Република ...

Повеќе »

Изгореа куќа, две плевни и шума во Крива Паланка

Изминатите 24 часа на подрачјето на Крива Паланка се случиле два пожари, од кои едниот се уште не е ликвидиран. Од Територијалната противпожарна единица Крива Паланка информираат дека во едниот пожар, кој избувнал вчера околу 17 часот, во село Длабочица, опожарена е вкупна површина од девет хектари, додека рано утринава ...

Повеќе »

Априлското нареме сто прoценти ги уништи овошните насади кај 110 земјоделци од Крива Паланка и Ранковце

Априлскиот студ и мраз годинава за сто проценти го уништи родот кај 110 земјоделци од Крива Паланка и Ранковце. Комисијата изминатиов период беше на терен и работеше на проценка на штетите на насадите со ореви, цреши, вишни, сливи и јаболки на земјоделски површини на територијата на двете општини. Утврдени се ...

Повеќе »

Нападнат полицаец во Крива Паланка

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Крива Паланка поднесе кривична пријава против 24- годишниот А.В од село Конопница за сторено кривично дело „напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста“ по член 383 од Кривичниот закон. Според информациите на 02.овој месец, околу 01,30 часот, на ул. „Свети Јоаким Осоговски“, при ...

Повеќе »

За неполни триесет минути вчера попладне избувнаа два пожара во Крива Паланка

Два пожари за речиси половина час избувнаа вчера попладне во Крива Паланка. Како што информираа од ТПЕ во едниот пожар изгорела шума додека пак дрвца вишни изгореле во вториот пожар. Првата дојава пожарникарите ја добиле во 14 часот и 17 мин, дека гори шума во местото наречено Мезовски ливади,овде се ...

Повеќе »

Бугарски навивачи на спортски клуб пишувале графити со навредлива содржина за земјава во Крива Паланка (фотографии)

Расположени бугарски навивачи утрово го блокираа патниот правец Крива Паланка Куманово, а на бензинската пумпа на Макпетрол пишуваа и графити со навредливи содржини  за Македонија. Навивачи на спортски клуб од соседна Бугарија, рано утрово ги вознемирија жителите на Крива Паланка. Како што информираа од Министерство за внатрешни работи на РМ, ...

Повеќе »

Катастрофален пожар кој се случил вчера попладне во Крива Паланка го остави семејството без покрив над глава

Катастрофален пожар кој се случил вчера попладне во Крива Паланка го остави семејството без покрив над глава. Бараат помош од надлежните зашто силниот оган им одзеде се што имаат. Изгорена е целата покуќнина на семејството Давитковски од Крива Паланка во пожар кој го зафати нивниот стан од 20 квадрати во ...

Повеќе »

Околу три сантиметри снег во Кривопаланечко

Крива Паланка утрово осамна со интензивни снежни врнежи, кои на повисоките места над 1.000 метри надморска височина направија снежна покривка од околу три сантиметри. Според раководителот на Подрачна единциа на Дирекцијата за заштита и спасување од Крива Паланка, Зоки Павловски, снегот не се задржува на коловозите во градскиот и приградски ...

Повеќе »

СЈО ја тресе Крива Паланка

На разговор се повикани и директори на локални јавни претпријатија, како и партиски членови кои учествувале во незаконско финансирање. Истражители на Специјалното јавно обвинителство пред неколку дена ја продолжиле истрагата за сомнителното финансирање на ВМРО-ДПМНЕ, па на информативен разговор веќе биле повикани десетина високо рангирани партиски функционери од Крива Паланка, ...

Повеќе »

На возилото на Брза помош во кое починале 2 пациенти, му откажале сопирачките

Двајца пациенти кои биле испратени со возило на Брза помош од Крива Паланка вчера починале на патот кон Ургентниот центар во Скопје. В.Д директорот на Здравствен дом – Крива Паланка, Јоско Стефановски денеска за Мета ја потврди информацијата за расипаното возило на Брза помош, но изјави да не се избрзува ...

Повеќе »