Куманово – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Куманово

Ниш ќе биде домаќин на заедничката владина седница на Србија и Македонија

Ниш ќе биде домаќин на заедничката седница на Владите на Република Македонија и Република Србија која треба да се одржи до крајот на март, посочи денеска од Куманово српската амбасадорка Душанка Дивјак Томиќ при протоколарната средба со градоначалникот Максим Димитриевски. По две години пауза поради изборните циклуси, но и политичката ...

Повеќе »

ЖРК Куманово пресилно за Лесковац и Врање

Женскиот ракометен тим од Куманово за викендов одигра два пријателски натпревари  во Лесковац и Врање, каде забележаа две убедливи победи. Во саботата во СРЦ Дубочица во Лесковац кумановки одлично го прикажаа нашиот клуб, град и држава и го декласираа домашниот тим ЖРК Дубочица со резултат 34:21. Домашниот тим успеа да ...

Повеќе »

Џеки Чен го посети Куманово (фото)

Од Аљаска преку Америка па низ Европа се што има се малку лични работи и велосипед со кој патува низ светот и со кој вчера пристигнал во Куманово. Триесет и осум годишниот Тајванец кој во 2015. година тргнал на пат околу светот се вика Чан Чунг Јонг, но каде и ...

Повеќе »

Се сруши фасада од зграда во центарот на Куманово, едно лице повредено

Едно лице е повредено откако фасада од зградата лоцирана на кумановскиот плоштад се сруши денеска попладне врз шифачки дуќан лоциран во непосредна близина. Според првичните информации од терен, во моментот кога се срушил дел од фасадата во шивалната се наоѓале неколку лица, кои панично започнале да излегуваат од дуќанот. Сопственикот ...

Повеќе »

Куманово и’ го нанесе вториот пораз на Блокотехна

Екипата на Куманово и’ го нанесе само вториот пораз на гевгелиска Блокотехна во Првата македонска кошаркарска лига. Во дуелот од 10.коло, кошаркарите на Куманово славеа победа над Блокотехна со 92:79 по четвртини 20-22, 30-12, 29-21 и 13-24. Решавачка беше вториот период од мечот кој домашниот тим го доби со 18 ...

Повеќе »

Доделени сертификати на учесниците во проектот „Одржливи модели за вработување на Ромите”

Во рамки на проектот „Одржливи модели за вработување на Ромите”, вчера во Прилеп беше организиран Саем за вработување и кариера. Во првиот дел се организира панел дискусија со претставници од Агенцијата за вработување, Ромскиот информативен центар и Општината Прилеп, а во вториот интерактивен дел беа преставени локални фирми и компании ...

Повеќе »

Одложено судерњето за убиството на четиригодишниот Алмир

Поради оправдано отсуство на адвокатот на одбраната на тројцата обвинети за насилство, денеска во кумановскиот суд е одложено рочиштето против обинетиот Бобан Илиќ, кого обвинителството го товари дека лани го убил четиригодишниот Алмир Алиу – соопштија адвокатите на инволвираните во случајот. Наредното рочиште е закажано за 29 ноември, годинава. Тогаш ...

Повеќе »

Куманово го одбележува Денот на ослободувањето

Во предвечерието на Денот на ослободување на Куманово, 11 Ноември, синоќа на градскиот плоштад во Куманово се одржа традиционалниот концерт што го организира општината. На концертот пред кумановската публика настапаија Нокаут, Бени Шаќири и Нон Стоп, како и кумановските музичари Мартинијан Кириловски, Ивона Јовановиќ, Марио Арангеловски и Мартија Станојковиќ. Пред ...

Повеќе »

Во Куманово продолжи судењето за убиството на четиригодишниот Алмир

Денеска во Основниот суд Куманово продолжи рочиштето против обвинетиот Бобан Илиќ, кого обвинителството го товари дека на 25 јуни минатата година го убил четиригодишниот Алмир Алиу, по претходна вербална расправија со таткото на момчето во кумановскиот Здравствен дом. Осомничениот се товари дека го прегазил четиригодишниот Алмир на улицата „Борис Кидрич“. ...

Повеќе »

Акција „Вдоми куче“ во Куманово

Граѓаните на Куманово денеска на градскиот плоштад имаа можност да одберат миленик куче во акцијата „Вдоми куче“ што ја организира секторот за инспекциски надзор од општина Куманово, во соработка со здружението за заштита на животни „Љубов и дом“. Организаторите се задоволни од одѕивот на кумановци за оваа акција. „Се решивме ...

Повеќе »

Две лица се повредени во сообраќајна незгода кај Куманово

Две лица, од кои едно потешко, се повредени во сообраќајна незгода, која вчера попладне се случила на спортскиот аеродром „Аџитепе“ крај Куманово. Полицијата соопшти дека до незгодата дошло при судир на мотор „сузуки“ со гостиварски ознаки управуван од триесет и тригодишниот, Б.Т. од Скопје и „јамаха“ со скопски таблички управуван од ...

Повеќе »

Основното јавно обвинителство Куманово поведе постапка против лицето кое застрела гостин на свадба

Осомничениот на ден 25 јули во 22.45 минути, додека присуствувал на свадбена веселба, извадил од појас пиштол марка SMIT I VESON и со умисла испукал еден куршум со кој го погодил сега починатиот Б.Х. , државјанин на Република Германија. Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување на истражна постапка ...

Повеќе »

Зголемен бројот на лекарски интервенции во Куманово

Службата за итна помош од Куманово регистрира од 10 до 15 проценти зголемен број на интервенции од почетокот на летото – информираа денеска лекарите од оваа здравствена установа. Тие посочуваат дека најчесто помош бараат хронично болните лица. „Често се јавуваат пациенти кои имаат симптоми како зголемен крвен притисок, повраќање и ...

Повеќе »

Две лица потешко повредени во вчерашната сообраќајка кај Куманово

Две лица се здобија со потешки, а 12 со полесни телесни повреди во вчерашната сообраќајка кај Куманово кога два автомобили се судрија со автобус кој превезувал 56 патници. Вкупно 14 лица се здобиле со повреди во страотната сообраќајна незгода што се случи вчера околу 17:10 часот на автопатот Табановце – ...

Повеќе »

Потпишување Меморандум за спроведување пет проекти за животна средина и климатски акции

Меморандум за спроведување на Рамковната спогодба меѓу македонската Влада и Комисијата на Европските заедници за постапките за спроведување на финансиската помош од Унијата за Република Македонија во рамките на спроведувањето на помошта според инструментот за претпристапна помош (ИПА II) ќе биде потпишан во Куманово. Меморандумот, кој има за цел да воспостави ...

Повеќе »

Млад кумановец во својот стан ја пронашол девојка си мртва

Дваесет и осумгодишниот Ф.И. вчера попладне во својата куќа на ул.„Браќа Филиповиќ“  во Куманово, ја пронашол мртва својата дваесет и седумгодишна девојка, Екипа од Итна медицинска помош констатирала смрт, без видливи траги на насилство. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од кумановската полиција. По наредба на Јавен обвинител телото на ...

Повеќе »

Бугарски навивачи на спортски клуб пишувале графити со навредлива содржина за земјава во Крива Паланка (фотографии)

Расположени бугарски навивачи утрово го блокираа патниот правец Крива Паланка Куманово, а на бензинската пумпа на Макпетрол пишуваа и графити со навредливи содржини  за Македонија. Навивачи на спортски клуб од соседна Бугарија, рано утрово ги вознемирија жителите на Крива Паланка. Како што информираа од Министерство за внатрешни работи на РМ, ...

Повеќе »

Кумановец тешко повреден во сообраќајна незгода

Сообраќајна незгода се случила вчера попладне во Скопје, пред главен влез на затвор „Идризово“. До незгодата дошло кга дваесет и тригодишниот скопјанец, Б.Н.  управувајќи патничко возило „Цитроен“  со скопски регистарски ознаки, удрил во педесет и петгодишен пешак од Куманово. По незгодата, пешакот бил пренесен во Ургентен центар Скопје, каде до страна на лекар ...

Повеќе »

Пионерски дом и семејна куќа изгореа во Куманово

Простории во поранешниот Пионерски дом во Куманово, како и семејна куќа вчера изгореа во два оделни пожари. Куќата лоцирана на улицата „Ѓорче Перов“ во кумановската населбата Перо Чичо изгорела во голем пожар. Шестмина припадници на територијалната противпожарна единица Куманово го гаснеле пожарот во од 08:50 до 10:50 часот. Пожарот предизвикал ...

Повеќе »

Зголемен бројот на починати доенчиња во Куманово

Бројот на починати доенчиња на подрачјето на Општина Куманово бележи зголемување. Ако во 2015 година бројката изнесувала 12, според најновите податоци на Државниот завод за статистика, минатата година починале вкупно 19. Вкупниот број пак на починати лица бележи намалување. Во 2016 година починале вкупно 1.023 лица, додека годината претходно бројката ...

Повеќе »