Тагови: лек

Лек против болка во грбот

Секое трето лице има болка во грбот, посебно во студени денови, бидејќи р’бетниот столб „не сака зима“. Ако и вие го имате овој проблем, посебно во долниот дел на р’бетниот столб, пробајте да го решите проблемот со помош на универзалниот лек ­ лукот. Потребно е на масло да испржите 10 ...

Повеќе »

Се’ за храна: Зелениот чај е природен лек за здрава и силна коса

Зелениот чај содржи антиоксиданси кои се борат против слободните радикали, го спречува размножувањето на бактериите и  му овозможува на организмот флавоноиди кои се борат против рак. Покрај тоа, зелениот чај е природен лек и е одличен и за здрава и силна коса! Доколку имате слаба коса или ви паѓа, предлагаме ...

Повеќе »

Руските научници најавуваат нов лек за ракот

Руски препарат за третман и лекување на онколошките заболувања, кој покажал „фантастични резултати“, ќе биде достапен за пациентите за година и половина, најавено е во средата Министерката за здравство, Вероника Скворцова, во интервју за телевизијата Россия 24, рече дека лекот кој во моментов го носи „работниот“ назив PD-1, поминал во ...

Повеќе »

Спортисти ќе умираат поради забраната на мелдониумот

Спортисти ќе умираат на терените поради забраната на мелдониумот – тврди производителот на овој лек, пренесува БиБиСи. Пошироката светска јавност за овој лек дозна во понеделникот, кога тенисерката Марија Шарапова објави дека била позитивна токму на овој лек. Инаку, мелдониумот од 1 јануари се наоѓа на листата на забранети супстанци ...

Повеќе »

Домашен пијалок кој ефикасно ги чисти бубрезите

Бубрезите се едни од најважните органи кои го прочистуваат нашето тело. Благодарение на нив се елиминираат сите токсини и вишокот сол од организмот. Сепак,  потребно е нивно периодично чистење за да можат непречено и подобро да функционираат. Со текот на времето, солите и токсините се акумулираат во бубрезите, како и ...

Повеќе »

Подгответе сами: Домашен лек против настинка

Настинките во овој период од годината воопшто не би требало да не изенадат, а за истите покрај разните фармацевтски лекови, постојат и домашни. Како со намирници кои ги имате дома да приготвите еден од најделотворните прочитајте во продолжение: Состојки: Ѓумбир Сок од лимон Мед Постапка Се препорачува употреба на термос ...

Повеќе »

Зошто не треба да ги кршите апчињата на половина пред да ги испиете?

Независно дали имате редовна или повремена терапија, таблетите против главоболка никогаш не кршете ги на половина. Фармацевти советуваат дека таблетите секогаш треба да се пијат во еден дел, односно такви какви што се. „Обложените таблети се обложени со причина, најчесто за да се спречи растворањето и дејството на лекот во ...

Повеќе »

Ќе се продава лек против дебелина

Лекот против дебелина, кој го произведе американската лабораторија Orexigen Therapeutics (OT), доби одобрение за комерцијализација во Европа, каде наскоро ќе се најде во продажба. Одборот за лекови наменети за човечка употреба (ЦХМП) при Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача да се одобри продажбата на „мисимба“, лекот против дебелина, кој во ...

Повеќе »
Close
Advertisment ad adsense adlogger