Лига на Шампиони – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Лига на Шампиони

Четири вардарки во конкуренција за „Ол стар“ тимот на ЛШ

Македонскиот шампион Вардар е пред пласман на завршниот Ф4 турнир во Лигата на шампионите, а четири ракометарки од „црвено-црните“ се наоѓаат во конкуренција за „Ол стар“ тимот. ЕХФ им дава можност на навивачите да го изберат својот идеален тим на сезоната. Номинирани од Вардар се: голман – Амандин Лејно лев ...

Повеќе »

Агуеро: Ни Милан ни Реал, сакам во Индепендиенте

Фудбалерот на Манчестер сити, Серхио Агуеро, изјавил дека би можел да го напушти клубот кога во јуни 2019 година ќе му истече договорот. Агуеро во 2011 година од Атлетико Мадрид се пресели во Сити, а професионалната кариера ја започнал во Индепендиенте. Најдобриот стрелец во историјата на Манчестер сити рекол дека ...

Повеќе »

ЛШ: Реал стартува против АПОЕЛ, дерби мечеви во Ливерпул и Лондон

Вечерва ќе се одиграат натпреварите од првото коло во Лигата на шампионите во групите Е, Ф, Г и Х. Актуелниот европски шампион, првиот тим кој успеал да ја одбрани титулата во овој формат на Лигата на шампионите, Реал Мадрид, одбраната на титулата ќе ја започне на домашен терен против кипарски ...

Повеќе »

УЕФА ќе открие детали како да се обезбедат билети за мечот Реал-Манчестер Јунајтед

Скопје, односно „Телеком арена“, на 8.август ќе биде домаќин на УЕФА Суперкупот. За овој трофеј ќе се борат освојувачите на Лигата на шампионите и Лига Европа, Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед. Реал и Манчестер Јунајтед, два трофејни, атрактивни тима, преполни со фудбалски ѕвезди, на 8.август ќе гостуваат во Скопје. Интересот ...

Повеќе »

Честитка од претседателот Иванов до ЖРК Вардар

Претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов му го честита пласманот на Вардар во финалето на Лигата на шампионите за ракометарки. „Сакам да ви го честитам успехот и да ви посакам и во финалето да се изборите за уште една победа и да го остварите вашиот сон со нашата гордост Вардар. ...

Повеќе »

ЛШ: Монако домаќин на Јувентус

Монако, најпријатното изненадување во Лигата на шампионите, во првиот полуфинален натпревар ќе го пречека Јувентус. Лидерот во француското првенство предводен од тинејџерот Килијан Мбапе, во нокаут фазата, ги елиминира Манчестер Сити и Борусија Дортмунд. „Остварување на детските сништа е тоа што настапувам во Лигата на шампионите. Оваа сезона направивме извонредни ...

Повеќе »

Извлечени полуфиналните двојки за Лигата на шампионите

Познати се полуфиналните двојки во Лигата на шампионите, четирите екипи дознаа која ќе им биде последната пречка за пласман до големото финале  – јавува 24 фудбал. Реал Мадрид го доби градскиот ривал Атлетико, додека Јувентус ќе игра против Монако. Полуфинале Лига на шампионите: Реал Мадрид – Атлетико Мадрид Монако – ...

Повеќе »

Полицијата отстранила тројца фудбалери од соблекувалната на судијата Касаи

Тројца фудбалери на Баерн Минхен по поразот од Реал Мадрид (4-2) синоќа во реваншот од четвртфиналето во Лигата на шампионите отишле во соблекувалната на главниот судија Виктор Касаи (Унгарија) со намера лично да му го искажат незадоволството од начинот на делењето на правдата. Според шпанските медиуми, Артус Видал, Роберт Левандовски ...

Повеќе »

Гризман: Планот не беше да напаѓаме како лудаци

Антоан Гризман најдобриот играч на Атлетико Мадрид е среќен поради пласманот во четвртфиналето во Лигата на шампиони, но не е задоволен како тимот одиграл во реваншот против Баер Леверкузен. Атлетико Мадрид и Баер Леверкузен одиграа без голови во осминафиналниот реванш, а „јорганџиите“ одат понатаму поради победата 4:2 во првиот меч ...

Повеќе »

Вардар директно меѓу најдобрите осум, Кил и Рајн Некар осминафинално дерби

Вардар и Барселона се двата тима кои директно се пласираа во четвртфиналето, во ракометната Лига на шампиони. Барселона ја освои Групата А, а Вардар заврши на првата позиција во Б групата. Победниците во Групите А и Б, Барселона и Вардар, ќе го „прескокнат“ осминафиналето кое нуди една германска и една ...

Повеќе »

ЖРК Вардар го престави новиот тренер, Дибирова знае како се освојува ЛШ

Ирина Дибирова, во петокот, официјално и беше претставена на спортската јавност како нов тренер на ракометарките на Вардар. Сопругата на ѕвездата на машкиот тим на Вардар, Тимур Дибиров, на кормилото го наследи Давид Дејвис Камара кој се врати машкиот клуб и повторно ќе му биде помошник на Раул Гонзалес. Ирина ...

Повеќе »

Пенезиќ е една од трите ѕвезди на колото во ЛШ

Ракометарката на ЖРК Вардар, Андреа Пенезиќ е прогласена за една од трите „ѕвезди“ на колото во женската ракометна Лига на шампионите. Таа во рамките на третото коло од главната фаза е во друштво со: Ана Грос (Мец) и Жита Сучански (Ференцварош). Ова е трети пат сезонава Пенезиќ да биде меѓу ...

Повеќе »

Нема веќе Лига на шампиони од 20.45 часот

Извршниот комитет на УЕФА на последниот состанок во Нион реши да направи промени и да го елиминира стандардниот термин на натпревари од 20.45 часот. Според новиот договор, од сезоната 2018, па се до 2021 година, натпреварите ќе се играат во два различни периоди. Првиот термин на средби ќе биде 19.00 часот ...

Повеќе »

ЛШ: Заврши фазата по групи, Реал втор во Ф групата

Со натпреварите од последното коло во групите Е, Ф, Г и Х заврши првата фаза во Лигата на шампионите. Последни тимови кои обезбедија пласман во осминафиналето се Порто и Севилја. Баер Левверкузен го совлада Монако со 3:0 и ја потврди втората позиција зад фанцускиот тим, додека од Е групата во ...

Повеќе »

Реванш-натпревари за влез во фудбалската Лига на шампиони

Во Лигата на шампиони на УЕФА вечерва на програмата се пет реванш дуели од плеј-офот за влез во групната фаза. Двојки и резултати од првите средби: Рома – Порто (1:1 прв натпревар), Хапоел Бер Шева – Селтик (2:5), Легија – Дундалк (2:0), Монако – Виљареал (2:1) и Викторија Плзен – ...

Повеќе »

Унаи Емери ќе биде нов тренер на Интер, тврдат италијанските медиуми.

Интер повторно ќе биде во финансиски проблеми бидејки ќе изостанат планирани средства од УЕФА со самото тоа сопственикот Ерик Тохир ќе мора да го скрати буџетот. Веќе се шпекулира дека Манчини ќе продолжи во Зенит, а наводно имал контакти и со Арсенал иако малкумина веруваат дека Венгер ќе си замине ...

Повеќе »

Барса со 2:1 и Баерн со 1:0 се првите финалисти во четвртфиналето на ЛШ

Фудбалерите на Барсалона и минхенски Баерн стекнаа предност во првите четвртфинални мечеви во Лигата на шампиони, против мадридски Атлетико, односно Бенфика. Барселона, во шпанската четврфинална пресметка, славеше над Атлетико Мадрид со 2:1 (0:1). Клучниот момент на натпреварот се случи во 35.минута кога Фернандо Торес, непотребно, го доби својот втор жолт ...

Повеќе »

„На Лигата на Шампиони не и’ се потребни клубови како Лестер“

Спортскиот работник од САД, Чарли Стилитано вели дека Лигата на Шампионите мора да се реструктуира и вели дека на најелитното европско натпреварување не му се потребни клубови како Лестер. Оваа недела одново се појавија стории за креирање на Европска Супер Лига, откако првите луѓе на Манчестер јунајтед, Манчестер Сити, Челси, ...

Повеќе »

Најелитното натпреварување во светот на клупскиот фудбал продолжува вечерва

Во трета сезона по ред во нокаут-фазата ќе гледаме пресметка помеѓу ПСЖ и Челзи, додека во вториот вечерашен дуел се сретнуваат Бенфика и Зенит. Секако во центарот на вниманието денеска ќе биде мечот во Париз. Минатата година во осминафиналето како победници излегоа Французите, а претходно во четвртфиналето подобар беше лондонскиот ...

Повеќе »

УЕФА ја промовираше топката со која ќе се игра финалето од ЛШ

Топката со која ќе се игра финалниот натпревар од Лигата на шампионите денеска беше презентиран од страна на УЕФА. Инаку, по зимската пауза, Лигата на шампионите од утре повторно ќе биде актуелна, започнуваат елиминационите средби. Како увертира во осминафиналните натпревари, УЕФА денеска ја претстави официјалната топка на Адидас со која ...

Повеќе »