Лидери – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Лидери

Осма Школа за млади лидери на претседателот Иванов

Вкупно 40 учесници и 22 предавачи од Македонија, Европската унија, САД и Кина, ќе бидат дел од Школата за млади лидери, што по иницијатива на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, годинава по осми пат ќе се одржи во Охрид, од 21 до 31 август. Целта на школата, како што ...

Повеќе »

ОМД: Лидерите на Македонија имаат должност да ги заштитат името и идентитетот

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) порачува дека македонските лидери имаат апсолутна должност да го почитуваат уставното име на Република Македонија и оти нема да го признааат, нити поддржат „взаемното прифатливо решение” – еуфемизам за промена на името, ниту напорите на кој било политички субјект во Македонија за спроведување референдум за прифаќање ...

Повеќе »

Кој од балканските лидери е љубимец на Ангела Меркел?

Балканските лидери во вечна трка за наклонетоста на германската канцеларка. Кој е во водство? Кој ја ужива довербата на Ангела Меркел? Една работа го издвојува Александар Вучиќ од останатите балкански лидери: канцеларката Меркел се состана со него во екот на предизборната кампања во Србија. Таква јасна поддршка таа им имаше ...

Повеќе »

Бан Ки Мун: разочаран сум од многу светски лидери

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун изјави дека се разочарал од многу светски лидери кои повеќе се посветени да останат на власт отколку да го подобрат животот на другите. Според него, неразбирливо е зошто Сирија е „заложник на судбината на еден човек, нејзиниот претседател Башар ал Асад“ – пренесува Танјуг. ...

Повеќе »

Бејли: Изборите ќе бидат важен чекор за решавање на политичката криза

Меѓународната заедница е горда што успеа да им помогне на лидерите да се договорат на 11 декември да се одржат предвремените парламентарни избори. Веруваме дека тоа ќе биде важен чекор за решавање на политичката криза во земјата – порача американскиот амбасадор, Џес Бејли по потпишувањето на договорот. „Ќе направиме се’ ...

Повеќе »

Лидерите одлучија: Избори на 11 декември

На 11 декември, Македонија ќе гласа на предвремени парламентарни избори – вака се договорија политичките лидери на вчерашната средба во Клубот на пратеници. Согласно договорот кој тие го потпишаа на 20-ти јули годинава, Владата која ќе ги организира изборите треба да биде избрана на 2 септември. Во таквата преодна влада, ...

Повеќе »

Иванов: Потребни ни се лидери за во иднината, но и во сегашноста

Претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов денеска ја отвори Школата за млади лидери што на негова иницијатива по седми пат се одржува во Охрид. Се работи за проект што ги обединува младите и талентираните луѓе од земјата на едно место, каде ќе ги надградуваат и усовршуваат своите вештини, својата креативност, менаџерските ...

Повеќе »

Жени кои водат држави во светот

Велика Британија ќе има жена за премиер и тоа ќе биде Тереза Меј. Инаку, во светот има држави со кои раководат жени: Германија – Од 2005 година Ангела Меркел е канцелар и токму таа е првата жена на оваа функција. Во декември 2013 година Меркел беше реизбрана за трет четиригодишен мандат. ...

Повеќе »

Нова рунда преговори меѓу политичките партии

Претставниците на четирите партии потписници на Договорот од Пржино денеска повторно ќе седнат на преговарачката маса. Нивните вчерашни средби со Викторија Нуланд завршија со, како што рече таа, млад напредок, иако се’ нема официјални информации за евентуална нова лидерска средба.   Неофицијално, како можен датум за избори се споменува ноември, ...

Повеќе »

Тодоров: Нема најави за лидерска средба

Министерот за здравство и шеф на преговарачкиот тим на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Тодоров очекува набрзо да има напредок во преговорите меѓу четирите партии за целосно спроведување на Пржинскиот договор иако нема најави за нова лидерска средба. „Засега нема најава за нова лидерска и не би требало да има се додека нема ...

Повеќе »