Лимон – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Лимон

Лимон за блескава насмевка, мазна кожа и сјајна коса

Лимонот најчесто е синоним за витамини и добро здравје, но може да биде делотворен и на други начини: за отстранување на дамки од забите, омекнување на кожата, како и за поголем сјај на косата. Можеби е повеќе типично да се користи во зимските месеци, кога се актуелни настинките и грипот. ...

Повеќе »

Се’ за храна: 4 необични примени на лимонот

На сите им е добро познато дека лимонот е овошје кое изобилува со витамин Ц и е неизоставна намирница на нашето мени, за здравје, а и кога ќе заболиме од грип или настинка. Но, освен за тоа, во нашите домови може да го искористиме на многу други интересни и креативни ...

Повеќе »

Пијалок со лимон и краставица за потенка половина

Лимонадата со краставица е одличен избор, доколку сакате да го намалите обемот околу струкот за некоку сантиметри. Не само што е освежителна во топлите денови, лимонадата со краставица е добар сојузник во топењето на „перничињата“ и намалување на струкот. Конзумирајте ја секојдневно наместо вода, а резултатите ќе ги почувствувате веќе ...

Повеќе »

Два евтини и едноставни начини за чистење на машината за перење

Иако можеби ви се чини дека вашата машина за перење алишта е чиста, немојте да бидете толку сигурни. Всушност големи се шансите токму таа да е вистински дом на бројни бактерии. Добрата вест е дека можете да ја дезинфицирате и исчистите со неколку едноставни потези. Освен тоа, за да го ...

Повеќе »

Се’ за храна: Лимонот сојузник за припрема на храната на најмалку 7 начини

На сите ни е познато дека лимоните се корисни за разни нешта, од лимонада, па до употреба во кујната, како за готвење, така и за чистење. Овој пат, ќе обрнеме повеќе внимание од кулинарска гледна точка и ќе ги обработиме можностите кои го прават лимонот сојузник за припрема на храната. ...

Повеќе »

Напиток кој е 10.000 пати појак од хемотерапија

 Комбинацијата од лимон и сода бикарбона доажано е дека се појаки во убивање на ракот од хемотерапијата, и тоа 10.000 пати. Една едноставна рецепта помага исклучително многу во борбата против ракот. Шемата има следбеници во целиот свет, а нивната здравствена состојба е доказ за нејзината ефикасност. Важно е исто да се ...

Повеќе »

Подгответе сами: Домашен лек против настинка

Настинките во овој период од годината воопшто не би требало да не изенадат, а за истите покрај разните фармацевтски лекови, постојат и домашни. Како со намирници кои ги имате дома да приготвите еден од најделотворните прочитајте во продолжение: Состојки: Ѓумбир Сок од лимон Мед Постапка Се препорачува употреба на термос ...

Повеќе »