локални избори – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: локални избори

Денеска се прегласува во Чаир

Во избирачкото место 2901 во општина Чаир денеска повторно се гласа за градоначалник. По вториот круг од локалните избори, одржани на 29 октомври, политичките партии поднесоа 16 тужби, Управниот суд отфрли 15 од нив, и ја прифати тужбата за ова избирачко место каде што се запишани 719 избирачи. Разликата во ...

Повеќе »

Тече рокот за жалби до Управниот суд по одбивањето на приговорите од ДИК

Државната изборна комисија ги одби сите приговори за вториот круг од локалните избори, а против одлуката на ДИК, подносителите на листите имаат можност да достават тужба до Управниот суд во рок од 24 часа од приемот на решението. Управниот суд е должен по жалбата да донесе одлука во рок од 48 ...

Повеќе »

Над 56 илјади неважечки ливчиња на локалните избори

И во вториот круг на локалните избори во земјава се утврдени голем број неважечки ливчиња. Според податоците на ДИК, вкупниот број на неважечки гласачки ливчиња во вториот круг е 12.282. Во првиот круг на локалните избори ДИК утврди дека 44.481 од гласачките ливчиња се неважечки. Бројот на неважечки ливчиња е поголем ...

Повеќе »

Локални Избори: Втор круг – лајв блог

Повеќе »

Заев и Ахмети констатираа дека договорот за нивна меѓусебна подршка се исполнува во целост

Заев и Ахмети по средбата одржана во еден млечен ресторан во Тетово, констатираа дека сите точки од нивниот договор за меѓусебна подршка се исполнети, и најважно е како што рекоа, е дека тој договор е на принципиелни основи, и е создаден пред да започне целиот изборен процес, за разлика од ...

Повеќе »

Од полноќ изборен молк – в недела прегласување

На полноќ завршува изборната кампања за вториот круг од Локалните избори и почнува молкот пред гласањето во недела. Гласањето в недела, на 29 октомври, почнува во седум и ќе трае до 19 часот. Локалните избори ќе се спроведат во 35 општини на 1.517 избирачки места каде право на глас имаат ...

Повеќе »

Арифи ветува дека ќе се реши проблемот со православните гробишта во Тетово

Градските православни гробишта во Тетово, за еден месец ќе добијат капела. Ова го најави кандидатот за градоначалник на Општина Тетово, Теута Арифи која во изминативе четири години додека го  водеше градот, започна изградбата на капелата, но за една година градежните активности запреа. Таа ја посети капелата. Не одговори зошто запреле ...

Повеќе »

ДИК ги одби сите приговори

Државната изборна комисија (ДИК) ги одби сите поднесени приговори поднесени  од Локалните избори што се одржаа во неделата. Портпаролот на ДИК Љупка Гугучевска за МИА изјави дека седницата завршила утрово и оти се одбиени сите приговори. До ДИК беа поднесени вкупно 46 приговори од кои 43 имаше поднесено ВМРО-ДПМНЕ, но ...

Повеќе »

СДСМ доминира и според бројот на освоени мандати во советите на општините

ржавната изборна комисија (ДИК) вчера, пред полноќ, ги објави мандатите, односно освоените места во советите на општините на локалните избори што се одржа во неделата. Во Битола, идниот Совет на Општината ќе има 17 советници од коалицијата на СДСМ, 11 од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, како и двајца независни советници и еден ...

Повеќе »

ЕУ: Изборите се одржаа во конкурентно опкружување

Делегацијата на ЕУ во Скопје оцени дека локалните избори на 15 октомври се одржаа во конкурентно опкружување. Во соопштението се потсетува на прелиминарните заклучоци на набљудувачката мисија на ОБСЕ-ОДИХР, во кои се наведува дека темелните слободи на здружување и изразување генерално биле почитувани и покрај веродостојните наводи за прекршувања во предизборниот ...

Повеќе »

Тече рокот за приговори за изборите

До 19 односно до 24 часот денеска трае рокот за поднесување приговори и тужби во однос на локалните избори што се одржаа во неделата. Откако ќе се постапи по приговорите ќе бидат познати и конечните резултати за првиот круг гласање. Секој подносител на листа на кандидати во постапката за гласање, ...

Повеќе »

ДИК: СДСМ води во Скопје и во 50 општини, ВМРО-ДПМНЕ во девет, ДУИ во 12

Од досега обработените 98,22 проценти или од 3.418 од вкупно 3.480 избирачки места кандидатите за градоначалници од СДСМ водат во 50 општини, на ВМРО-ДПМНЕ во девет, на ДУИ во 12, а кандидатите на девет други партии, коалиции и од група избирачи водат во останатите општини. За Град Скопје, кандидатот на СДСМ ...

Повеќе »

ДИК околу пладне ќе ги објави првичните резултати од локалните избори

Државната изборна комисија (ДИК) денеска околу пладне се очекува да ги соопшти првичните резултати од вчерашното гласање за локалните избори. Претседателот на ДИК Александар Чичаковски синоќа на прес-конференција најави дека денеска околу 11 или 12 часот ќе излезат со првични резултати. Инаку, ДИК треба во рок од 12 часа од ...

Повеќе »

Во пресрет на локалните избори, граѓаните ќе им ги предочат приоритетите на политичарите

Кандидатите за градоначалник на Штип во петок на предизборен форум ќе се запознаат со прашањата, чие решавање е приоритет според граѓаните.   Настанот на кој граѓаните од Штип заедно со граѓанскиот сектор ќе дискутира со кандидатите го организира Здружението на граѓани „Медиа плус“ во Мултимедијалниот центар Канал 77 во петок ...

Повеќе »

Ромите во Кавадарци се само пиони на партиите за време на избори, реагираа од Здружението „Тиквешки Роми“

Изборниот закон ги дискриминира, ги нема во советничките листи а во програмите на политичките партии се спомнуваат многу малку. Со нив се манипулира, а нивните гласови, како што тврдат припадниците на ромската заедница во Кавадрци, се три пати поевтини од гласовите на другите граѓани. Со ваков став излезе денеска Здружението ...

Повеќе »

„Одиме напред“ е мототото на ДПА за престојната кампања за локалните избори

Одиме напред е мототото на ДПА за престојната кампања за локалните избори, која започнува од наредниот понеделник. Синоќа оваа партија во Тетово одржа промотивна конвенција во пресрет на изборите, каде пред присутните симпатизери ги престави кандидатите за градоначалници и носителите на советничките листи. Со победата на ДПА на овие избори, ...

Повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ 13, СДСМ 19 – еве како ќе изгледа гласачкото ливче

Попладнево се случи жрепката за редоследот во единствената листа на кандидати – редоследот на гласачките ливчиња во Државната Изборна Комисија. Листа на кандидати за членови на совет и листа на кандидат за градоначалник, кои се поднесени од ист подносител добиваат ист реден број во сите општини. Вака ќе изгледа гласачкото ...

Повеќе »

ДУИ ќе постапува исто како и во минатите изборни циклуси, во однос на подршката на партиите од владината коалција за време на локални избори

ДУИ одлучи да ја продолжи праксата за меѓусебна подршка на владините коалициони партнери за локалните избори. оваа одлука е востановена од 2002 година кога ДУИ се основаше како партија, рече портпаролот на изборниот Штаб на ДУИ Арбр Адеми. Кандидатите за градоначалници на ДУИ и носителите на советничктие листи од оваа ...

Повеќе »

Истече рокот за поднесување кандидатски листи за Локалните избори 2017

Рокот за поднесување на кандидатските листи за Локалните избори 2017 заврши синоќа на полноќ. До општинските изборни комисии (ОИК) групи избирачи и политичките партии  ги доставија кандидатските листи. Најголем дел од кандидатите за кои граѓаните ќе се изјаснуваат, партиите веќе ги објавија во јавност. ОИК во рок од 48 часа ...

Повеќе »

Се комплетираат листите за кандидати за градоначалници на Тетово и Гостивар

Актуелниот градоначаланик на Гостивар од редовите на ДУИ Невзат Бејта и официјално ја побара подршката од гостиварци за втор мандат. Тој викендов ја престави предлог изборната програма, која ја нарече за утрешен Гостивар. -Од многуте проекти во Предлог изборна програма презентираме неколку: Изградба на плоштадот на градот, изградба на четвриот ...

Повеќе »