Лук – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Лук

Се’ за храна: 2 природни третмани со лук против акни

Кога ќе ни се појави нова акна, обично се фрустрираме и бараме начин како побрзо да се ослободиме од неа. Но, не секогаш купечките средства се најефикасни за таа намена. Еве два начини како да се ослободите од акните на природен начин со помош на природни третмани со лук против ...

Повеќе »

Забрането јадење Лук

Повеќе »

За првпат одгледан лук без непријатен мирис – „лук за бакнување“

Иако нутриционистите постојано укажуваат на тоа дека лукот е исклучително здрав поради своите антибактериски, антивирусни и антифунгални особини, неговиот специфичен и силен мирис е причина поради која многу луѓе го избегнуваат. Земјоделците од Италија, Алесандро Џуани и Лоренцо Бјанчи креирале нов вид на лук, нарекувајќи го „лук за бакнување‟, а ...

Повеќе »