Тагови: македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Заев бара начин да ја избегне правдата во случајот „Поткуп“

Зграда на ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ денеска осврнувајќи се на вчерашното одложување на судскиот процес за случајот „Поткуп“ во кој лидерот на СДСМ Зоран Заев е обвинет за барање поткуп, оценува дека тој бара начин да ја избегне правдата. Во соопштението ВМРО-ДПМНЕ наведува дека со вчерашното одложување на судскиот процес и барањето да бидат изземени ...

Повеќе »

ВИДЕО: За 10 дена тројца починати во Идризово – Институтот за судска медицина без извештај

Доктор Идризово

Овој човек му донесе храна и ќебе на својот роднина во Казнено-поправниот дом „Идризово“. Тој вели дека е принуден да донесе нешто за затвореникот, затоа што во затворот условите се многу лоши. Само за десет дена таму починаа тројца затвореници, а причината за нивната смрт се уште не е докрај ...

Повеќе »

Ахмети ги демантира информациите за договорена Влада со Груевски

ali ahmeti

Демократската унија за интеграција  на Али Ахмети  ги демантира информациите кои беа распространети вчера дека неговата партија постигнала “принципиелна согласност со ВМРО-ДПМНЕ” за правење нова влада “Ниту една неофицијална  излезена информација која беше распространета по медумите не е точна. Нашиот лидер Али Ахмети изјави дека договорот ќе биде транспарентен и ...

Повеќе »

Сообраќајот во зимски услови, магла кај Велес, Катланово и Тетово

sneg-5

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови по наместа влажни коловози. Појава на магла со видливост од 50 до 100 метри има на патниот правец Велес-Катланово и Тетово. На скопскиот аеродром „Александар Велики“ се реализирани предвидените полетувања и слетувања со исклучок за летот од и за Истанбул, покажуваат ...

Повеќе »

Облачно со повремени врнежи претежно од снег

plostad-sneg

Облачно со повремени врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд и снег. Во јужните делови врнежите на места ќе бидат со умерен интензитет. Ќе дува слаб ветер од југоисточен правец, кој попладне ќе го промени правецот во северен. Утринските температури ќе се движат од -6 до 1 ...

Повеќе »

Левица: Левица претставува трн во окото за многумина, но нема да нè скршите

levica-logo2

Левица претставува трн во окото за многумина. Се применуваат различни методи да се спречи нејзиниот раст, посуптилни и помалку суптилни, велат од Левица. Ново рочиште на судскиот процес против Мариглен Демири поради учество во протестите минатата година е закажано за вторник. „Протестите одамна завршија, но судскиот прогон против истакнати членови ...

Повеќе »

Адвокатите на Заев го добиле решението од судот за запирање на постапката за „Пуч“

Зоран Заев Пуч судење

Адвокатскиот тим на Зоран Заев го добил решението од Кривичниот суд за формално запирање на постапката за случајот „Пуч“, откако Специјалното јавно обвинителство донесе одлука за откажување од обвинението. Ова денеска го потврди лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кој рече дека очекува наредните денови и тој да го добие решението ...

Повеќе »

Судењето за Поткуп одложено за 23 февруари

zaev-potkup

Судењето за случајот „Поткуп“ е одложено за 23 февруари. Причината за тоа е барањето за изземање на обвинителот Златко Биковски, кое во меѓувреме стигнало до Обвинителствотоод каде ќе се произнесат во рок од три дена. Претходно, судот даде пауза од два часа откако одбраната на лидерот на СДСМ Зоран Заев, ...

Повеќе »

„Анима Мунди“: Зошто Зоолошката градина досега молчеше за смртта на Дино?

img_am (1)

Зошто скопската Зоолошка градина молчеше дека бил повреден и умрел мајмунот Дино, се додека информацијата не ја обелоденивме ние и зошто ни беа недостапни за одговор, прашуваат од Здружението за заштита на животните „Анима Мунди“. „Во време кога ветеринаринари во Македонија и во светот оперираат најкомплексни повреди на рбетниот столб, ...

Повеќе »

Милошоски: Ни Јанева ни Заев ги нема да објаснат зошто е повлечено обвинението

antonio-milososki

Многу индикативно што неколку дена имаме молк и од Катица Јанева и од Зоран Заев. Никој не сака да се јави да објасни зошто е повлечено обвинението, ниту, пак, Зоран Заев се јави да побара обвинението да има судска разрешница ако верува дека е невин – истакна денеска на прес ...

Повеќе »

Нападната и оставена полугола од поранешниот љубовник

Tepachka Arhiva

Скопјанка вчера била нападната од нејзиниот поранешен љубовник и оставена полугола во близина на последната автобуска постојка во населбата „Железара“, според информации од Министерството за внатрешни работи. Жртвата, претходно била пресретната од нејзиниот поранешен пријател, со кого била во љубовна врска, кој со возило ја однел во населбата „Железара“, каде ...

Повеќе »

Следува нов снег и заладување

снег-маврово

Врнежи од снег со слаб интензитет најави за ноќеска Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Врнежите ќе почнат од југозапад откако нашето подрачје ќе потпадне под периферно влијание на циклонска активност во Медитеранот. Утре врнежите од снег ќе бидат повремени. Во југоисточните делови ќе има и дожд и снег, а во ...

Повеќе »

Ново задолжување на Владата утре

vlada-na-rm

На четири аукции на хартии од вредност владата утре планира да побара нов заем од домашните кредитори. Ќе бидат понудени едногодишни и двегодишни државни записи во вкупна вредност од 8 милиони евра и обврзници кои стасуваат за наплата по 15 години во вредност од 8,13 милиони евра. Веќе следниот ден ...

Повеќе »

Почнува судењето за мобинг против експретседателот на Основен суд Скопје 1

????????????????????????????????????

Поранешниот претседател на Основен суд Скопје 1, Владимир Панчевски, денеска треба да се појави во судница во Основен суд Скопје 2, каде почнува судењето по тужбата за мобинг што против него ја поднесе поранешниот раководител на одделението за човечки ресурси на судот, Горан Стаменковски. Пред судија за работни спорови, Панчевски ...

Повеќе »

Билетот на ЈСП од 1 февруари поскапува, 150 денари за 2 возења

Фото: Архива

Од први февруари сегашните електронски билети од 150 денари со пет гратис возења ќе се купуваат по иста цена, но ќе имаат две возења. Ова е новата промена на ЈСП и доаѓа по големата побарувачка на електронските картички, поради тоа што граѓаните по искористувањето на 5те возења ја фрлале картичката ...

Повеќе »

Снегот во струмичко уништи оранжерии со 30 хектари површина

Фото: Архива

Уништени оранжерии, измрзнати расади и посеви – ова е сликата во струмичко по врнежите од снег и ниските температури што го зафатија регионот. Дине Дрвошанов од струмичко Куклиш изгуби оранжерија од три декари, која планирл да ја засади со домати. Полиетеиленсктие платниа испокинати, констуркцијата демолирана. Штетите е околу 20 илјади ...

Повеќе »

ПССЕ ќе расправа за изборите во Македонија

psse 2_12

Парламентарното Собрание на Советот на Европа на зимската сесија денеска ќе го разгледа извештајот за парламентарните избори во Македонија што ги набљудуваше нивна делегација. На дневниот ред е и дебата посветена на нападите врз новинарите и слободата на медиумите во Европа, за предизвиците и одговорностите на он-лајн медиумите и новинарството. ...

Повеќе »

Петок, 27 јануари е неработен за припадниците на српската заедница

sp-sveti-sava-narodna-pesma

Свети Сава, 27 јануари (петок) е неработен ден за граѓаните припадници на српската заедница во Република Македонија, соопшти денеска Министерството за труд и социјална политика. Оттаму на граѓаните припадници на српската заедница во Република Македонија им го честитаат празникот Свети Сава.

Повеќе »

Нов снег и заладување

winter-snow-christmas-tree-spruce-tree-nature-landscape-background-snowflakes-bokeh

Врнежи од снег со слаб интензитет најави за ноќеска Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Врнежите ќе почнат од југозапад откако нашето подрачје ќе потпадне под периферно влијание на циклонска активност во Медитеранот. Утре врнежите од снег ќе бидат повремени. Во југоисточните делови ќе има и дожд и снег, а во ...

Повеќе »

Тетово: И покрај најавите, нема блокади во Гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“ – полугодието почна мирно

gimnazija-tetovo_20141128181455

Без проблеми почна второто полугодие и во Тетово. И покрај најавите за блокади, гимназијалците од „Кирил Пејчиновиќ“ од Тетово мирно го почнаа ова полугодие. „„Од денеска гимназијалците од македонска настава од Гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“ ќе посетуваат настава со скратени часови во две смени во реновираната зграда на старото Медицинско училиште, ...

Повеќе »
Close