македонија – Page 2 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: македонија

Коѕијас добил предупредувачко писмо со куршум поради „македонскоот прашање“

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас во пресрет на претстојната посета на Скопје, добил анонимно предупредувачко писмо со кушум, пишува денеска „Катимерини“. Во предупредувачкото писмото било наведено дека куршумот е поради неговата улога во тековните преговори за „македонското прашање“, пренесува МИА. Писмото и куршумот се предадени во полиција ...

Повеќе »

Времето денеска: Променливо облачно сончеви периоди и можност за дожд

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, топло и доста ветровито. Ќе дува засилен, повремено силен јужен ветер со над 80 километри на час, а на планините и над 100 километри на час. Кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе има локална појава на нестабилност со пороен дожд ...

Повеќе »

Кривични пријави против Доневски и сопственикот на „Секјуриком“ за злоупотреба на милионски тендер (Видео)

Поранешниот директор на владината Служба за општи и заеднички работи, Васе Доневски и сопственикот и управител на Друштвото за обезбедување и услуги „Секјуриком Мултисервис“, Волфганг Гампер заработија кривични пријави за злоупотреба на тендер од над 660 милиони денари. Според Управата за финансиска полиција, тие во 2015 година го изиграле Законот ...

Повеќе »

Финансиската полиција денеска со детали приведувањето на Васе Доневски

Управата за финансиска полиција денеска ќе презентира детали за случајот со приведувањето на поранешниот директор на Службата за општи и заеднички работи Васе Доневски, кој се сомничи за злоупотреба на службената положба и овластување. На прес-конференцијата најавено е присуство на директорот на Управата за финансиска полиција,  Арафат Муареми. Од Управата ...

Повеќе »

Времето денска: Облачно и релативно топло со јужен ветер

Времето во Македонија ќе биде умерено до значително облачно и релативно топло со умерен јужен ветер. Во западните и крајните источни делови ќе има повремен локален дожд. Утринската температура ќе се движи од три до седум степени, а дневната температура од седум до 21 степен. Во Скопје ќе биде облачно ...

Повеќе »

Ставен во мирување штрајкот на рударите во „Саса“

Штрајкот на рударите и блокадата на патот кон рудникот „Саса” се ставени во мирување – информираше претседателот на сидикалната организација на МЕСО во Македонска Каменица, Сашо Јованов, пренесува Македонската информативна агенција. Одлуката е донесена на состанокот, кој доцна синоќа се одржал во Владата на Република Македонија, а во присуство на ...

Повеќе »

Судски рочишта за „Т.Н.Т“ и „Титаник 3“

Во Кривичниот суд за денеска се закажани рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Т.Н.Т“ и  „Титаник 3“. Во случајот „Т.Н.Т“ обвинети се седум лица за уривањето на комплексот „Космос“ на бизнисменот и претседател на Партијата за европска иднина Фијат Цаноски. Обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за траснпорт и врски ...

Повеќе »

АХВ: Нема отстапувања во безбедноста и квалитетот на чоколадите во Македонија

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) врши редовни контроли на чоколадите кои се продаваат во Македонија, независно дали станува збор за увозни или од домашно производство. Од досега извршените контроли Агенцијата нема добиено лабораториска потврда за отстапувања во безбедноста и квалитетот на овој вид производи. Ова е одговорот на АХВ ...

Повеќе »

Има или нема блокада во рудникот Саса?

Додека раководството на рудникот тврди дека со синдикалните лидери постигнале договор, работниците предводени од Сашо Јованов од Мултиетничкиот синдикат за образование (МЕСО) соопштуваат дека втор остануваат со блокада на рудникот. При тоа, како што тврдат, се зголемува бројот на работници на барикадите. Во соопштение до јавноста, раководството на рудникот информира ...

Повеќе »

Гостиварско училиште плаќало професор по Фејзбук

Инжинер по архитектура предавал англиски јазик, а  дипломиран фармацевт математички предмети на учениците во  Средното општинско техничкото училиште „Гостивар”, во времето кога градоначалник на Гостивар бил Невзат Бејт од ДУИ. Ова на прес конференција, во рамките на кампањата „Вистината за ДУИ” го соопшти  портпаролот на Општина Гостивар, Јасин Демири. -Има ...

Повеќе »

Арифи: За Законот за јазици сите зборуваа позитивно пред да биде донесен

Потпретседателката на ДУИ, Теута Арифи смета дека за Законот за јазици на почетоците кога бил подготвен сите зборувале позитивно, а сега кога е донесен се создаваат прашања кои го делат народот. Арифи истакна дека Законот за јазици треба да не’ зближи и истиот според неа е уставен, па нема да ...

Повеќе »

„На Струга дуќан да имам“ испеана од германски хор

Хорот при Културниот центар Бротфабрик неодамна ја изненади публиката за време на концерт во Бон со изведба на една стара македонска народна песна Хорот неколку месеци ја вежбал изведбата на македонската народна песна. За Дојче Веле оттаму велат дека првичната идеја била песната да се изведба со ритмичка поддршка од ...

Повеќе »

Завршува обврската за поседување зимска опрема во возилата

Законската обврска за задолжително поседување на зимската опрема во возилата завршува денеска, потсети Авто-мото сојузот на Македонија. Од АМСМ дополнуваат дека денеска сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози и се препорачува внимателно возење, приспособена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е ...

Повеќе »

Трибина: Граѓаните малку се запознаени со еколошката демократијa

Граѓаните многу малку се запознаени со еколошката демократија и нивните еколошки права –  ова е заклучокот од денешната трибина која се одржа на Тетовскиот универзитет, посветена на  аерозагаденоста. На трибината беше посочено дека секој има право да знае кој колку го загадува воздухот. „Единствено за големите претпријатија има вакви резултати, ...

Повеќе »

Рочиштето за Тенк го огладне Груевски

Поранешниот премиер, Никола Груевски си купи ѓеврек и јогурт по завршувањето на денешното рочиште за случајот Тенк. За разлика од минатото кое траеше со часови дури и по завршување на работното време на Судот, денешното заврши за четириесетина минути. На излегување, Груевски не сакаше да даде изјава за медиумите. ,,Не ...

Повеќе »

Плусинфо: Запален автомобил на пратеничка од СДСМ, МВР чувало домови на пратеници

Автомобилот на пратеничката на СДСМ од Виница, Славиц Шуманска – Митева, бил запален синоќа околу 1.20 часот, дознава Плусинфо. Полицијата, пак, во текот на целата ноќ ги обезбедувало домовите на најголемиот дел на пратениците од владејачкото мнозинство. Целиот текст можете да го прочитате тука.

Повеќе »

Според Уставот, Иванов е должен да го потпише Законот за јазици

По вчерашното повторно изгласување на Законот за употреба на јазиците, претседателот на државата, според Уставот, е должен да го потпише указот за негово прогласување. Претседателот може да одлучи да не го потпише указот за прогласување на Законот, но само по првото негово изгласување. Според членот 75 од Уставот на Република ...

Повеќе »

Денеска рочишта за „Тенк“ и „Тарифа“

Во Кривичниот суд за денеска се закажани рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ и „Тарифа“. Во предметот „Тенк” обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешната министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и поранешниот помошник министер во МВР Ѓоко Поповски, за набавката на луксузниот мерцедес од 600 илјади евра. ...

Повеќе »

Иванов не го потпишува Указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците

Уставот и совеста не ми дозволуваат да ставам потпис на Указ за прогласување на ваков закон – изјави претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов откако вчера во Собранието беше изгласан Законот за употреба на јазиците. Тој оцени дека Законот е неправеден и репресивен, фаворизирајќи само еден јазик. Според него, со донесувањето ...

Повеќе »

Денес е последен ден за поднесување годишна даночна пријава во УЈП

Денес истекува рокот за поднесување годишна даночна пријава за утврдување на персоналниот данок на доход и пријавување на приходите кои граѓаните ги оствариле во 2017 година. Според УЈП, до сега се поднесени вкупно 334.360 пријави, а денеска очекува тоа да го сторат уште 100 илјади граѓани. „Со цел избегнување на ...

Повеќе »