македонија – Page 276 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: македонија

Сообраќајот по влажни коловози, слаб снег кај Буково

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Слаб снег провејува на планинскиот премин Буково, информира Автомотосојузот на Македонија (АМСМ). Според информација  од ДЦС МВР АМСМ информира дека денеска напладне здружението на оризопроизводители „Бело Злато“ ќе изврши блокада на магистралниот пат Кочани – Штип, во село Облешево. Се ...

Повеќе »

Завршува обврската за поседување зимска опрема во возилата

Законската обврска за возачите за задолжително поседување на зимската опрема во возилата завршува денеска. Обврската за задолжително поседување на зимската опрема во возилата стапи на сила на 15 ноември.

Повеќе »

Променливо облачно и студено време

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, а во западните и јужните делови со локални врнежи од дожд со послаб интензитет. На планините ќе има слаби врнежи од снег. Утринската температура ќе се движи од минус три до четири, а дневната од шест до 12 степени. Во Скопје слично време, променливо ...

Повеќе »

ВО ЖИВО од Грчко-Македонската граница

Кави се случувањата на бегалците во живо од Грчко – Македонската граница

Повеќе »

СДСМ ќе се приклучи на протестот пред Уставен суд

СДСМ ќе се приклучи на масовниот протест пред Уставниот суд организиран од граѓанските организации, најави денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Тој рече дека срамните одлуки на партиските инсталации во Уставниот суд се обид да се амнестира изборниот криминал и изборната измама. – Хаосот во избирачкиот список го потврди она ...

Повеќе »

Феникс – Најдобра маска на струмичкиот карневал

Маската ,,Феникс,, на здружението Мулен Руж е прогласена за  најдобра маска на струмичкиот карневал во најмасовната категорија. Таа ги доби највисоките оценки од седумчленото жири кои ја оценуваа идејата, креативноста , техничката изработка и музичко-сценскиот настап. За трудот ова маска доби награда од илјада евра. Здружението Мулен Руж ја доби ...

Повеќе »

Заврши јубилејниот 15-ти прилепски карневал „Прочка“

И покрај лошото и студено време уште едно успешно јубилејно 15-тто издание на Меѓународниот карневал „Прочка“ во Прилеп  на кој годинава учествуваа над 1.500 групни маски од Македонија и од земјите од целиот Балкан, како и гости од Италија. По дефилеата на учесниците стручното жири кое го сочинуваа етнологот Ели ...

Повеќе »

ШЕСТМЕСЕЧНА РАБОТА НА СЈО: Поведени три истражни постапки и 15 нови предистраги

Според информациите достапни во јавноста, а презентирани од Специјалното јавно обвинителство, досега се започнати три истражни постапки, како и 15 нови предистраги кои се однесуваат на проверки во врска со финансирањето на медиумите, злоупотреби на постапки за јавни набавки, даночно затајување, перење пари, разни коруптивни дејствија и злоупотреби на службена ...

Повеќе »

Денес е чист понеделник, еве што треба да направите

Понеделникот по Прочка се вика Чист Понеделник и тогаш започнуваат долгите Велигденски пости. На овој ден се чисти куќата, особено се внимава садовите за храна да се измијат и испоснат од мрсното. Во минатото тоа се правело со брашно или пепел и со подолго вриење. Ефтим Спространов забележал дека во Охрид, ...

Повеќе »

Викендов во Скопје 31 сообраќајка – 20 повредени и 2 жртви

Триесет и една сообраќајна несреќа се случила во текот на изминатиот викенд на подрачјето на град Скопје. Повредени се дваесет лица, а две го загубиле животот. Сообраќајната полиција на 11. март извршила увид на 11 сообраќајни незгоди, од кои пет се со последица материјална штета, три се со последици телесни повреди, во ...

Повеќе »

Денес дел од скопската населба Припор без вода

Корисниците на дел од населбата Припор, општина Кисела Вода, утре од 9 до 14 часот, ќе останат без вода. Како што соопшти РЦУК Скопје, прекинот на водоснабдувањето е поради чистење и хлорирање на резервоар во Пумпена станица – Припор 2.

Повеќе »

Истекува рокот за поднесување годишна даночна пријава

Рокот за поднесување годишна даночна пријава истекува во вторник. Од Управата за јавни приходи ги повикуваат граѓаните да ги пријават годишните приходи, во спортивно следуваат казни. Годишна даночна пријава задолжително се поднесува за остварен приход освен плата или пензија или приход од земјоделска/самостојна дејност, приходи од кирии од издавање имот ...

Повеќе »

Најдени тројца удавени бегалци, можно е да има и четврто тело

Агенцијата „Анадолија“ која ја пренесе веста, јави дека се удавени три лица, двајца мажи и една жена, додека од невладините организации кои се присутни во Гевгелија велат дека можеби е удавено и четврто лице. Уште 23 бегалци биле спасени. Екипите на МВР вршат увид. Идентитетот на загинатите засега не е ...

Повеќе »

Најстудено и со најмногу снег во Маврово

Според информациите од Управата за хидрометеролошки работи, во Крушево се измерени -1 степен, во Лазарополе и Пожар 0, во Берово, Тополчани и Пожаране 1, во Претор и Крива Паланка 2, во Битола и Прилеп 3, во Охрид и Тетово 4, во Скопје, Штип и Виница 5, во Струмица и Демир Капија ...

Повеќе »

Почнуваат велигденските пости

Православните христијани го пречекуваат последниот ден од покладите и од денеска ги почнуваат постите за најголемиот христијански празник Велигден. Но, постот значи не само откажување од мрсна и обилна храна, туку и контрола на страстите, и откажување од алкохол. Во текот на посебниот чин на проштевање, кое на овој ден ...

Повеќе »

Екстерното тестирање како експеримент за девалвација на знаењата

Билјана Димковска На крајот од оваа учебна година, средношколците и основците ќе полагаат екстерен тест, со што повторно се актуелизира прашањето за оправданоста од ваков вид на проверка на нивното знаење. Постоечкиот концепт во Македонија содржи дефект во својата суштина поради повеќе моменти.   Екстерното или националното тестирање промовира погрешен ...

Повеќе »

Тротоар со кратери води до странската инвестиција

Кратери го „красат“ единствениот тротоар, главната пешачка артерија што го сврзува центарот на Штип со две големи населби и по кој секој ден поминуваат стотици штипјани. Тоа е и врската со толку споменувавата од општински властт странска инвестиција и пат до новиот спортски центар со игралишта што го гради општината. ...

Повеќе »

Се излеа Пчиња и Крива река

Реките Пчиња и Крива се излееа од речните корита, поплавен е пат, неколку викендици и земјоделско обработлива површина. Според информациите од општина Старо Нагоричане поплавен е патот кон селото Добрача, поплави има и во село Драгоманце кај бањата во Стрновац. Критична точка е и меморијалниот комплекс на АСНОМ во село ...

Повеќе »

Тешките услови за престој во меѓузоната со Србија ќе ги разделат семејствата на бегалците

Жените и децата кои се заглавени во меѓузоната помеѓу македонска и српска страна денеска ќе бидат прифатени во транзитниот центар во Табановце. Иако капацитетот на центарот е исполнет , се монтираат два шатори во кои ќе бидат сместени околу 200 жени и деца. Условите за престој во меѓузоната се многу ...

Повеќе »

Одрони и закани од поплави во Источна Македонија

По триесет часа интензивен дожд, реката Брегалница кај Ново Село во Штип, каде лани имаше поплави, е пред излевање. Нивото на водата е 312 сантиметри, а се’ што е над 250 сантиметри се смета за критично. Лани во време на големите поплави во Источна Македонија, водостојот на Брегалница изнесуваше 380 ...

Повеќе »