македонија – Page 4 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: македонија

„Исцелител“ на „Бергамо филм митинг“ во Италија

„Исцелител“ во натпреварувачка конкуренција на „Бергамо филм митинг“ во Италија. „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески избран e во официјалната конкуренција на 36-от меѓународен фестивал „Бергамо филм митинг“ во Италија, во која ќе се натпреварува заедно со шест други филмови. Фестивалот во Бергамо се одржува од 10 до 18 март. „Исцелител“ ...

Повеќе »

Состојба на патиштата: Сообраќајот се одвива по наместа влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози, соопшти утрово Автомото сојузот на Македонија. На патниот правец А2 Струга – г.п. Ќафасан, од бензинска пумпа КМР до местото Добра Вода – село Франгово (во должина од 3 км) се препорачува исклучително внимателно управување со возилата поради дупки на ...

Повеќе »

Стапката на раст на бруто-домашниот производ во четвртото тримесечје од 2017 година е 1.2%

Според проценетите податоци на Државниот завод за статистика, стапката на раст на бруто-домашниот производ (БДП) во четвртото тримесечје од 2017 година е 1.2%. Во четвртото тримесечје од 2017, најголем пораст е забележан во секторите: Е, Ж и З – Трговија на големо и трговија на мало; поправка на моторни возила и мотоцикли; ...

Повеќе »

Ерозии на земја уништија домови и патишта во полошко

Поројните дождови предизвикаа повеќе свлечишта во полошко. Се урна карпа над населбата кај православните гробишта во Тетово. Појавено е свлечиште на патот во село Пирок, Општина Боговиње. Големи парчиња од карпа и наноси од земја се струполија од Шар Планина и завршија во домот на семејството Бериша од Тетово. За ...

Повеќе »

Јавна трибина: Жените спречуваат конфликти и го зајакнуваат владеењето на правото

Состојбата со бројот со жените во АРМ не е доволно добра, но таква е ситуацијата во речиси сите армии и во европските – смета министерка за одбрана Радмила Шекеринска. Според неа, бројот на офицерки во АРМ се зголемува, но не доволно брзо. Шекеринска на денешната трибина на тема „Родова перспектива ...

Повеќе »

Филипче: Промени во Законот за абортус за да нема ризик по здравјето на жените

  Ќе се менува Законот за абортус – најави денеска министерот за здравство, Венко Филипче, Тој посочи дека ќе се укинат дел од комисиите односно ќе се најде најдобрата административна форма тоа да се спроведе во најкраток можен рок без при тоа да се загрози здравјето на жената. Додаде дека планираат ...

Повеќе »

Осмомартовски марш во Скопје за родова еднаквост

Дали навистина е среќен „Осми март“ – ова прашање денеска јавно го поставија граѓанските активисти и активистки кои низ улиците на главниот град попладнево маршираа за да го одбележат Меѓународниот ден на жената. Носителите на одлуки не смеат да ги обвинат мајките за енормната смртност на доенчињата поради недоволна грижа ...

Повеќе »

Фени и понатаму атрактивен за странските компании, трката за никел продолжува

Фени и понатаму атрактивен за странските компании,трката за влез во кавадaречкиот комбинат за никел продолжува. Еуроникел, претставништво на Џи Сол закупец на Фени, ги повика сите доверители чии побарувања се прифатени во стечајната постапка да ги достават своите барања за започнување на постапката за исплата од 12 ти до 16ти ...

Повеќе »

Спречен шверц на 40 килограми марихуана на Меџитлија

По добиени оперативни сознанија и претходно подготвен план вчера во координирана и заедничка акција на Секторот за внатрешни работи Битола и Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Меџитлија, спречен е обид на шверц на опојна дрога марихуана. Во акцијата се откриени и одземени 36 пакувања марихуана со тежина ...

Повеќе »

ХК: Седумдесет и осум проценти од жртвите на физичко насилство се жени

Состојбата со родовата еднаквост во државата останува само декларативна заложба на властите, оценуваат од Хелсиншкиот комитет по повод Меѓународниот ден на жената. Во соопштението испратено по повод 8 Март се наведува дека жените во Македонија се уште се соочуваат со дискриминација по основ на пол и род во сите општествени ...

Повеќе »

Реформи во полицијата и враќање на позорникарите полицајци во Кавадарци, најави министерот Спасовски

Реформи во полицијата и враќање на позорникарите полицајци во Кавадарци, се само дел од новините кои министерот Оливер Спасовски ги најави вчера во Кавадарци, како клучни приоритети за да се враќа довербата на полицијата кон граѓаните и обратно. Во Кавадарци повторно се враќаат полицајците позорникари, а ние сме на добар ...

Повеќе »

Прилепските млади актери на меѓународен драмски фестивал во Хрватска настапија со престава на хрватски јазик

Училиштето за театар „Чин 4 Сцена 5“, кое работи во рамките на Ц.К. „Марко Цепенков“, неодамна гостуваше во хрватскиот град Херцеговац на 24-тото издание на хрватскиот пучки театар. Настапот е плод на соработката со Хрватскиот културен центар и Македонско-хрватското друштво за пријателство „Бранко Марулиќ“ од Битола и поканата од хрватската ...

Повеќе »

Идејата за отворање на грчкиот Устав ја разбранува јавноста во Грција

Идејата за отворање на грчкиот Устав, која ја изнесе премиерот Зоран Заев ја разбранува грчката јавност, предизвика негативни коментари, но ја отвори и опцијата за постигнување меѓународен надуставен договор. – Идентитетот е чувство и за него не можете да преговарате, да се ценкате. Јас верувам дека во тој дух, водејќи ...

Повеќе »

Времето денеска: Променливо облачно со повремени врнежи од дожд

На планините врнежите ќе бидат од снег, особено во западните делови (околу 15 л/м2). Ќе дува умерен повремено засилен западен и северозападен ветер.   Температурата ќе се движи од 2 до 17 степени. Во Скопје, претежно облачно во раните утрински часови ќе има врнежи од дожд. Температурата од 6 до ...

Повеќе »

Вангеловски и Караџовски нема да бидат во телото за правосудните реформи

Во новоформираниот Совет кој ќе ја следи имплементација на стратегијата во правосудуството нема да членуваат претставници од Советот на јавни обвинители и од Судскиот совет. Владиниот портпарол, Бошњаковски вели дека избрале луѓе практичари врз основа на она што го опфаќа стратегијата. Ченовите на Советот за чие формирање Владата донесе одлука ...

Повеќе »

Османи: ЕУ не сака алиби, туку испорачани мерки

  Европската унија нема да ја интересираат внатрешни алибија, таа ќе сака да ги види испорачани мерките од Планот 3-6-9 – истакна денеска вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи. Според него, три односно четири мерки од Планот 3-6-9 се означени со црвено. Нивното спроведување доцни поради комуникацијата меѓу политичките партии ...

Повеќе »

Намален прометот на Македонска берза во февруари

Според податоците кои ги објави Македонскта берза за периодот 01.02.-28.02.2017 година вкупниот промет изнесува 357.585.721 денари и е намален во однос на јануари за 36,74 отсто. Класичното тргување изнесува 319.400.934 денари и е намалено во однос на јануари за 28.30 отсто кое изнесувало 445.485.319 денари. Истргувани се акции во вредност од ...

Повеќе »

По автопатот Демир Капија – Смоквица ќе се вози од следниот месец

Се комплетира целосната документација за изградбата на автопатот Демир Капија – Смоквица, со што ќе се заокружат потребните активности за негово пуштање во употреба, според најавата од Владата, до средината на следниот месец.  Од Јавното претпријатие за државни патишта информираат дека се извршени потребните техничките контроли на автопатската делница, каде ...

Повеќе »

Галичица останува под заштита на УНЕСКО

Владата на вчершната седница одлучи да ја прекине постапката за измена на планот за управување на Националниот парк Галичица во согласност со препораките на УНЕСКО. Тоа значи дека овој Национален парк и натаму останува заштитено светско наследство на листата на УНЕСКО.

Повеќе »

Владата засега се откажува од продажбата на „мерцедесот“, може да биде доказ против Груевски

Владата одлучи да го стави во мирување процесот на продавање на „мерцедесот“ до завршувањето на судскиот спор во кој може да се појави потреба да биде доказен материјал. „Оваа одлука се носи со цел да се оневозможи избегнување одговорност на обвинетите во судскиот процес, каде што возилото е предмет на ...

Повеќе »