Манчестер – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Манчестер

Венегер подготвува изненадување – Купува напаѓач од Манчестер?

Арсен Венгер сака напаѓач, а смета дека напаѓачот на Манчестер Јунајтед би бил идеален за неговиот тим – пренесува порталот Спортски. „Топџиите“ наводно спремаат понуда за фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Ентони Марсијал. Англиските медиуми пренесуваат дека Французинот е огромна желба на Венгер кој сакаше да го доведе уште пред две години ...

Повеќе »

Кристијано Роналдо: Заминувам, ме третираат како криминалец

Фудбалерот на Реал, Кристијано Роналдо, наводно донел цврста одлука да го напушти Мадрид во летниот преоден рок. Португалецот започнал да размислува за заминување поради обвинението кое го покрена шпанскиот суд за неплатен данок од 15 милиони евра. Според најголем дел од медиумите, одлуката да го напушти Реал ја донел уште ...

Повеќе »

Еминем собра два милиони евра за жртвите во Манчестер

Раперот Еминем пред неколку дена ги повика своите фанови да им помогнат на засегнатите од терористичкиот напад во Манчестер што се случи вечерта на 22 мај, по концертот на Аријана Гранде. – Придружете ми се, за да им помогнеме на жртвите во манчестерскиот напад и нивните семејства, напиша раперот на ...

Повеќе »

Манчестер Јунајтед ја одби понудата на Реал за голманот Де Геа

Освојувачот на Лига Европа, Манчестер Јунајтед ја одбил понудата од 68 милиони евра што Реал Мадрид ја испратил за ангажман на голманот Давид де Геа. Освојувачот на Лига Европа, Манчестер Јунајтед ја одбил понудата од 68 милиони евра што Реал Мадрид ја испратил за ангажман на голманот Давид де Геа, ...

Повеќе »

Можно е членови на мрежата на атентаторот од Манчестер се уште да се на слобода

Продолжува истрагата по осомничените за бомбашкиот напад во Манчестер и можно е на слобода се уште да има членови на мрежата на терористот Салман Абеди, денска изјави британскиот министер за внатрешни работи Амбер Рад, цитирана од светските агенции. „Операцијата се уште е во тек со полна брзина и не можеме ...

Повеќе »

Кралицата ги посети ранетите во нападот во Манчестер

Британската кралица, Елизабета Втора денеска ја посети болницата во Манчестер, каде што се хоспитализирани повредените лица од терористичкиот напад што се случи во понеделникот. При нападот, што се случи на концертот на пејачката Аријана Гранде, загинаа 22 лица, а 64 беа ранети. Кралицата ќе помине одредено време повредените кои се ...

Повеќе »

Британската нација една минута молчеше за жртвите од нападот во Манчестер (Видео)

Илјадници луѓе од Лондон и други британски градови, точно во 10 часот оддадоа минута молчење во чест на жртвите од бомбашкиот напад во салата „Манчестер арена”. Властите соопштија дека минутата молчење е организирана „во сеќавање на оние кои го загубија животот, и на сите што биле засегнати од нападот во ...

Повеќе »

Британија веќе нема да разменува чувствителни информации со САД

Британската полиција ги суспендираше чувствителните разузнавачки информации за САД во врска со истрагата за нападот во Манчестер, пишува Би-Би-Си. Би-Би-Си наведува дека полицијата на Манчестер се надева дека наскоо ќе биде повторно воспоставена нормална размена на разузнавачки податоци, но дека “во овој момент е гневна“. Од АФП истовремено информираа дека ...

Повеќе »

Уапсени уште две лица поврзани со нападот во Манчестер

Британската полиција уапси уште две лица кои се поврзани со терористичкиот напад во Манчестер, со што бројот на уапсени лице сега изнесува осум луѓе. Покрај тоа, полицијата и безбедносните служби, пронашле уште експлозивни направи и експлозив кој можел да биде употребен по терористичкиот чин во „Манчестер арена“, кога во понеделникот ...

Повеќе »

Дали теророт станува секојдневие?

По терористичкиот напад во Манчестер, Европа посегна по веќе познатите ритуали. Тоа ја прикрива беспомошноста во борбата против теророт, иако политиката има на располагање и други можности, смета Феликс Штајнер. Теророт повторно удри во срцето на европска метропола, овојпат во Манчестер. Повторно атак врз луѓе чија желба едноставно била да ...

Повеќе »

Путин изрази сочувство до Меј поради нападот во Манчестер

Рускиот претседател, Владимир Путин изрази длабоко сочувство до британската премиерка Тереза Меј во врска со трагичните последици од терористичкиот напад во Манчестер, соопшти денеска прес службата на Кремљ – јави ТАСС. „Одлучно го осудуваме ова цинично, нечовечно злосторство. Сметаме дека нарачателите нема да ја избегнат заслужената казна“, вели Путин во ...

Повеќе »

Меј и Корбин ја прекинаа изборната кампања по нападот во Манчестер

Британскиот премиер Тереза Меј и лидерот на опозициската Лабуристичка партија Џереми Корбин постигнаа спогодба да ја прекинат изборната кампања по терористичкиот напад во Манчестер, во кој загинаа 19 лица. Корбин посочи дека разговарал со Меј по експлозијата на концертот на американската пејачка Аријана Гранде и двајцата се согласиле дека кампањата ...

Повеќе »

Дваесет и две лица се убиени по концертот на поп пејачката Аријана Гранде во Манчестер

Дваесет и две лица се убиени, а најмалку 59 се повредени во експлозија која се случила по концертот на поп пејачката Аријана Гранде во Манчестер, соопшти полицијата. Експлозијата се случила пред салата веднаш по завршувањето на концертот, на кој присуствувале околу 20.000 луѓе. Веднаш по експлозијата, медиумите шпекулираа за бројот ...

Повеќе »

Саутемптон и Манчестер Јунајтед ремизираа без голови

Во заостанат натпревар во Премиер Лигата кој немаше големо резултатско значење, Саутемптон и Манчестер синоќа освоија по еден бод. Средбата заврши без голови (0:0). Саутемптон не реализира пенал преку Маноло Габиадини во почетните минути од натпреварот. На едно коло пред крајот на Премиер лигата, Манчестер Јунајтед го зазема 6.место на ...

Повеќе »

Манчестер Јунајтед го пречекува Евертон

Во Премиер лигата вечерва и утре ќе се одиграат натпреварите од 31.коло. Вечерва Манчестер Јунајтед на „Олд Трафорд“ го пречекува Евертон. „Црвените ѓаволи“ се наоѓаат на 5.место со 53 бодови, додека Евертон две места подолу на табелата со 50 бодови. Двата тима во претходното коло не победија и сега гледаат ...

Повеќе »

Манчестер Jунајтед го освои англискиот Лига Куп

Манчестер јунајтед со 3-2 го победи Саутемптон и го освои трофејот од Лига Купот. Златан Ибрахимовиќ со два гола беше најзаслужен за триумфот – пишува порталот 24Фудбал. Манчестер јунајтед и Саутемптон одиграа возбудливо финале со пет голови и повеќе возбудувања по кое се радуваа „црвените-ѓаволи“. Резултатот беше отворен во 19. ...

Повеќе »

Осум премиерлигашки натпревари на „Боксинг деј“

Осум натпревари од 18.коло од Премиер лигата се играа попладнево на популарниот „Боксинг деј“. Први на теренот ќе се појават екипите на Вотфорд и на Кристал Палас, а почетокот на дуелот е во 13:30 часот. Во терминот од 16 часот се играат шест натпревари: Арсенал – ВБА, Барнли – Мидлсброу, ...

Повеќе »