Мед – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Мед

Медарите очекуваат успешна сезона

Македонските пчелари ги тријат рацете. Велат дека годинава приносите од пчелните семејства ќе бидат добри, откако минатата година ја оценија како една од најкатастрофалните. Пчеларите велат дека следува период на добра вегетација и се надеваат дека оваа сезона за нив ќе биде успешна, со оглед на добрите временски услови од ...

Повеќе »

Магичен еликсир за убавина и здравје од мед и грејпфрут

Грејпфрутот е познат како антиоксиданс, но и како моќен со своето антибактериско дејство. Богат е со витамин Ц, а ги содржи и витамините А, B, D и Е. Како и калциум, фосфор, магнезиум, манган, цинк, бакар и железо. За да направите „магичен еликсир“ за убавина и здравје, експертите препорачуваат… Потребни ...

Повеќе »

Рисчето Деки порасна во рис кој господари со Маврово

Македонското еколошко друштво (МЕД) во соопштение до јавноста со гордост објавува дека годинава рисот Деки ќе наполни 6 години. МЕД веќе петта година го следи овој шумски убавец што првпат беше регистриран со помош на фотозамка во 2013-та година. „На првата фотографија осуммесечниот Деки е сликан како се движи веднаш ...

Повеќе »

Се’ за храна: Лек од мед за болно грло

Медот е природна и здрава намирница која одамна ги преминала основите намени – да биде сервиран во чај или пак намачкан на парче леб за појадок. Предностите на медот се големи, па многу лековити смеси кои може да ги подготвите дома содржат мед. Таков е и овој лек од мед ...

Повеќе »

Медена маска против сува кожа и акни

Ефикасен во борбата против брчките, акните и проблемите со сувата кожа – медот многу често е дел од составот на козметичките производи. Ваквиот сладок производ уште одамна се користи во служба на убавината, а во продолжение ви откриваме два домашни рецепти кои ќе ви помогнат да ја победите сувата кожа ...

Повеќе »

„Денови на македонскиот мед“ во Скопје

Повеќе видови мед и пчелни производи од пчелари од цела Македонија ќе бидат изложени на 12. манифестација „Денови на македонскиот мед“, која од денеска до недела ќе се одржува на улицата „Македонија“ во општина Центар. Организатор на манифестацијата е пчеларското здружение „Матица“ од Скопје. Посетителите ќе имаат можност за директни контакти со пчеларите и ...

Повеќе »

Елементарна непогода во пчеларството: Потребни се повисоки субвенции и брендирање на македонскиот мед

Државата треба да ги зголеми субвенциите за пчеларите кои годинава имаат мали приноси и зголемени загуби и да помогне да се направи брендиран македонски мед – смета Пчеларската федерација на Македонија. Оттаму велат дека најважно е да има услови за производство на квалитетен македонски мед што ќе може и да ...

Повеќе »