Мексикански Залив – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Мексикански Залив

Смртоносно езеро во Мексиканскиот Залив

Во Мексиканскиот Залив, длабоко под површината на морето е пронајдено необично езеро. Но, секој кој би пробал да влезе во него тешко дека ќе се врати, вели професорот Ерик Кордс од Универзитетот Темпл. Кордс е еден од научниците кои го истражувале езерото, кое во магазинот „Океанологија“ го нарекуваат „џакузи на ...

Повеќе »

Околу 88.200 галони нафта истекоа во Мексиканскиот Залив од нафтоводот „Шел“

Околу 88.200 галони нафта (околу 334 тони) истекле од нафтоводот „Шел“ во Мексиканскиот Залив, на околу 150 километри од брегот на американската сојузна држава Луизијана – соопшти Американската крајбрежна стража. Според претставник на крајбрежната стража, ситуацијата е под контрола и а ќе бидат испратени и екипи за прочистување. За хаваријата ...

Повеќе »