Мелбурн – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Мелбурн

Ѓоковиќ се врати со победа во Мелбурн

Новак Ѓоковиќ му се врати на тенисот по пауза од шест месцеи и во два сета го победи Австриецот Доминик Тим, во егзибицискиот меч на Кујонг Класик во Мелбурн. Некогаш најдобриот тенисер во светот го победи Тим по 64 минути игра со 6:1, 6:4. Ѓоковиќ одигра можне сигурен прв сет, ...

Повеќе »

Мелбурн: Авион удрил во трговски центар

Авион од типот „Бичкрафт“, во кој имало петмина, се удрил во трговски центар во близина на аеродромот во Есендон во Мелбурн. Агенцијата АФП, пренесе дека од местото каде што се урнал авионот се издига густ црн чад, Трговскиот центар не бил отворен кога се случила несреќата. Австралиските власти не го ...

Повеќе »

Нова сензација во Мелбурн испадна и Анжелик Кербер

Првата носителка и бранителката на трофејот на Аустралијан Опен, Анжелик Кербер, го заврши својот настап во Мелбурн. Германката во осминафиналето, во два сета загуби од Коко Вандевеј со 2:6, 3:6. Аустралијан Опен, во женската конкуренција, ќе добие нова шампионка, откако бранителката на титулата Анжелик Кербер за само 70 минути игра ...

Повеќе »

Мелбурн: Автомобил влета во пешаци, тројца загинати, 29 повредени

Најмалку три лица, меѓу нив и дете, загинаа, а 29 се повредени кога маж со автомобил намерно влетал во група пешаци во центарот на Мелбурн, соопшти денес полицијата, истакнувајќи дека овој инцидент не е поврзан со тероризам. Тројцата загинаа и уште тројца се во критична состојба кога возачот со голема ...

Повеќе »

Мелбурн: Спречен терористички напад планиран за Божиќ

Австралијанската полиција спречила терористички напад планиран за Божик во центарот на Мелбурн, откако биле извршени повеќе рации во кои биле уапсени седум лица – пренесуваат светските агенции. Според началникот на полицијата во австралиската држава Викторија, Грем Ештон, уапсените планирале да нападнат прометна локација како што се железничката станица во Мелбурн, ...

Повеќе »

Македонец oд Мелбурн си го осакатил лицето по убиството на 16-годишно девојче

Вчера почна судскиот процес против Сашо Ристовски (28) Македонец од Мелбурн обвинет за убиството на својата девојка тинејџерка, 16 годишната Медисон Тилјард. Ова го сторив „за да не се заборави болката што ја предивикав”, изјавил тој во судницата објаснувајќи ја тетоважата по целото негово лице. Според австралиските медиуми, Ристовски под ...

Повеќе »

Во Мелбурн поставен „посмртен мурал“ на Тејлор Свифт (Фото)

Една од најпопуларните пејачки во светот, Тејлор Свифт преку медиумите влезе во конфликт со кланот Кардашијан, а тоа не и’ донесе нови фанови ­ напротив. Иако дваесет и шестгодишната пејачка е жива и здрава, некој непознат ја „погреба“ со поставување на нејзин „посмртен мурал“ во Мелбурн. ­ Во сеќавање на Тејлор ...

Повеќе »

Поддршка за Шарената револуција и од Мелбурн (Фото)

Македонци, кои живеат во Мелбурн, Австралија, вчера одржаа собир во знак на поддршка на Шарената револуција. Тие бараат претседателот, Ѓорѓе Иванов да ја укине бесмислената и незаконска аболиција и го поддржуваат работењето на СЈО. Според нив, сите кои се огрешиле од Законот треба да одговараат.

Повеќе »

ВИДЕО: Химна и фудбал – Македонија vs Грција во Мелбурн

Македонија vs Грција. Локација: Мелбурн. Дресови: Најмакедонски што може. Одиме со химната јер добро е да се билда победничка атмсофера пред вечерашниот дуел со Словенија од каде и почна да се испишува историјата на нашата репрезентација која тргна со победа 1:4. Стрелци: Бошковски, Панчев, Најдоски, Јаневски. Авторски права – ОффНет

Повеќе »