Меркел – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Меркел

Како би изгледале светските лидери со доколку би имале кул фризури (галерија)

Повеќе »

Рускиот гасовод во срцето на Европа

Дури и доколку пропадне, планираниот руско-германски гасовод веќе успеа да оствари една цел на Кремљ: предизвика поделби на Западот. Но, многумина веруваат дека комерцијалниот интерес ќе преовлада и гасоводот ќе се гради. Гасоводот Северен тек 2 ќе го концентрира речиси целиот руски извоз во ЕУ на една рута, удвојувајќи го ...

Повеќе »

Вучиќ ќе се сретне со Меркел во Берлин

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ замина во работна посета на Берлин, каде ќе се состане со канцеларката Ангела Меркел. Вучиќ патува во Белград на повик на германската канцеларка, а со највисоки воени почести ќе биде пречекан во седиштето на шефицата на германската Влада. Се очекува главни теми на состанокот да ...

Повеќе »

Меркел: На Балканот му требаат автопатишта, а не студии за изводливост

Германската канцеларка отворено ја критикуваше ЕУ поради бавноста во спроведувањето на проектите и исплатата на помошта за земјите од Западниот Балкан. Германија ја поддржува ЕУ перспективата на шесте западнобалкански држави, потврди канцеларката Ангела Меркел по средбата со македонскиот премиер Зоран Заев во Берлин. Но, таа уште еднаш потенцираше дека за ...

Повеќе »

Постигната согласност за владина коалиција во Германија

Партиите на Унијата (ЦДУ и ЦСУ) и СПД постигнаа согласност околу коалициониот договор. Во Берлин веќе се разговара за персонални решенија за министерските функции. СПД би требало да го добие ресорот за надворешни работи. Христијанско-демократската, Христијанско-социјалната унија и Социјалдемократската партија на Германија постигнаа согласност околу изгледот на коалициониот договор. Со ...

Повеќе »

Изненадувачка посета на Меркел во Софија

Германскиот канцелар Ангела Меркел ќе ја посети на 20 јануари Софија по покана на бугарскиот премиер Бојко Борисов, пренесе БГНЕС. Веста ја спотврди заменик-портпаролот на федералната влада во Берлин Улрике Демер кој соопшти дека Ангела Меркел ќе допатува на 19 јануари за Париз, каде ќе разговара со францускиот претседател Емануел ...

Повеќе »

Половина од Германците сакаат предвремени избори

Околу половина од Германците сакаат одржување предвремени избори за членови на Бундестагот, откако актуелната германска канцеларка Ангела Меркел не успеа да постигне договор со либералите и зелените за формирање нова владина коалиција, покажуваат резултатите од анкетата на Институтот ИНСА за весникот „Билд“. Според истражувањето, 49,9 проценти од анкетираните се изјасниле ...

Повеќе »

Берлин: Меркел победник на ТВ-соочувањето со Шулц

Според првите резултати за испитувањето на јавното мислење, претседателката на ЦДУ и германска канцеларка, Ангела Меркел, се покажа како уверлив победник на ТВ-соочувањето со социјалдемократскиот кандидат Мартин Шулц, кое се одржа синоќа во Берлин. „Меркел во поглед на увеливоста и симпатиите поминува подобро кај испитаниците. Мартин Шулц има предност само ...

Повеќе »

Меркел: Германските власти нема да толерираат мешање однадвор во предизборниот натпревар

Германската Влада нема да трпи обиди за мешање во предизборната борба, изјави синоќа канцеларката, Ангела Меркел на настан на нејзината Демохристијанска Унија (ЦДУ) во градот Херфорд – пренесе ТАСС. „Нема да трпиме какви и да било мешања, изјави Меркел, подвлекувајќи дека сите германски граѓани, вклучувајќи ги и оние од турско ...

Повеќе »

Германија ги легализираше истополовите бракови, Меркел „против“

Хомосексуалните парови ќе можат да склучуваат брак и да посвојуваат деца, одлучи со мнозинство гласови германскиот парламент. Канцеларката Меркел гласаше против, но рече дека ќе ја почитува одлуката. По долгогодишно спротивставување на конзервативците и остра дебата во Бундестагот, германските парламентарци изгласаа легализирање на истополовите бракови. Со 393 гласа „За“ и ...

Повеќе »

Меркел најави признавање на исполните бракови во Германија

Германската канцеларка Ангела Меркел го менува курсот на нејзината партија во однос на ткн. „бракови за сите“. Шефицата на ЦДУ се залага за тоа пратениците во Бундестагот да гласаат според сопствено убедување. Демохристијаните на канцеларката Ангела Меркел се пред голем пресврт кога станува збор за спорната тема на хомосексуалните бракови. ...

Повеќе »

Кој од балканските лидери е љубимец на Ангела Меркел?

Балканските лидери во вечна трка за наклонетоста на германската канцеларка. Кој е во водство? Кој ја ужива довербата на Ангела Меркел? Една работа го издвојува Александар Вучиќ од останатите балкански лидери: канцеларката Меркел се состана со него во екот на предизборната кампања во Србија. Таква јасна поддршка таа им имаше ...

Повеќе »

Северна Рајна-Вестфалија: Победа на партијата на Меркел

Христијанско-демократската унија (ЦДУ) е победник на покраинските избори во Северна Рајна-Вестфалија. Гласањето во германската покраина со најбројно население е најголем тест пред изборите за Бундестагот во септември. Власта во Северна Рајна-Вестфалија се менува. На изборите за парламентот на оваа германска покраина, одржани вчера (14.05) победи партијата на германската канцеларка Ангела ...

Повеќе »

Шлезвиг-Холштајн – уште една победа за Меркел

ЦДУ на Ангела Меркел победи на покраинските парламентарни избори во Шлезвиг Холштајн, каде досега на власт беа Социјалдемократите. Тоа сепак е индикатор и за сојузно ниво, смета Јенс Турау.Две одлуки во супер-изборната 2017 година, втор пораз за СПД: Социјалдемократите на покраинскиот премиер Торстен Албиг загубија на изборите во Шлезвиг-Холштајн, освојувајќи ...

Повеќе »

Меркел ќе сведочи за скандалот со прислушувањето

Канцеларката Меркел е веројатно последниот сведок кој ќе се појави пред Истражната парламентарна комисија за аферата со прислушувањето од страна на тајните служби. Во фокусот е една позната реченица на Меркел. Со третиот канцеларски мандат на Меркел тесно се поврзани два цитата. Едната реченица е искажана летото 2015-та и таа ...

Повеќе »

Ловци на лажни вести

Холанѓаните рачно ќе ги бројат гласачките ливчиња по изборите, од страв од руско влијание. Ангела Меркел е мета на напади од европските десничарски екстремисти преку ширење лажни вести. Како може Европа да се заштити?Четири години откако последните американски тенкови ја напуштија Европа, на 12. јануари оваа година во Полска беше ...

Повеќе »

Тешка мисија за Меркел во Турција

Германската канцеларка Меркел во Анкара ќе се сретне со турскиот претседател Ердоган. Уште однапред е јасно дека ова нема да биде едноставен состанок.Ова е службено патување на кое се носи тежок багаж. Тоа што германската канцеларка Ангела Меркел денеска (2.2.) престојува во Анкара, секако ќе ѝ осигура внимание во целокупната ...

Повеќе »

Трамп се заканува

Доналд Трамп во интервју за „Билд“ ја критикуваше бегалската политика на канцеларката Меркел и рече дека тоа довело до Брегзит. Меркел треба за делува самоуверено во односот со Трамп, оценува Миодраг Шориќ.„НАТО е застарен.“ Оваа реченица не потекнува од рускиот претседател Владимир Путин или од севернокорејскиот диктатор Ким Јонг Ун. ...

Повеќе »

Доселениците во Германија не ја сакаат партијата на Меркел

Партиски преференции: доселениците во Германија тежнеат кон Социјалдемократската партија, додека партиите на Унијата се јасни губитници.Луѓето со мигрантско потекло се веројатно најмногу потценетата група избирачи или потенцијални избирачи во Германија, велат авторите на една ново истражување. Оваа група брои околу 17 милиони луѓе, кои за политичките партии претставуваат голем потенцијал ...

Повеќе »

Многу повеќе од “Goodbye”

Прошталната посета на Обама на Берлин беше планирана како средба на пријатели. Но, по изборот на Трамп за претседател, Обама се чини е во остварување на својата последна политичка мисија. Коментар на Сабине Кинкарц.Барак Обама ја симпатизира Ангела Меркел. И повеќе: ја цени исклучително и тоа не го крие. Така ...

Повеќе »