Меси – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Меси

Роберто Карлос за Меси и Кристијано Роналдо

Бразилската легенда Роберто Карлос го сподели своето мислење за огромната амбиција на Нејмар да стане најдобар фудбалер во светот. Според него, сонародникот ќе мора да почека на својата промоција, бидејќи се уште заостанува зад Лионел Меси и Кристијано Роналдо. Мислам дека Нејмар постапи правилно со трансферот во Пари Сен Жермен. ...

Повеќе »

Меси ги шокираше сите со клаузулата која ја стави во новиот договор

Лионел Меси во својот нов договор кој го потпиша со Барселона на 25. ноември ставил мошне интересна клаузула која сега откако протече во јавноста ги изненади многумина. Имено Аргентинецто ставил точка од договорот која се однесува во случај на независност на Каталонија, пренесува „Ел Мундо“. Имено клаузулата се состои во ...

Повеќе »

Меси летово ги одбил милионите на Манчестер сити

Лионел Меси, најдобриот фудбалер на Барселона, одбил астрономска понуда од Манчестер сити, откриваат новинарите на „Марка“. Според мадридскиот весник, Манчестер сити му понудил на Аргентинецот бонус 100 милиони евра само за потпис на договорот и годишна плата од 50 милиони нето, но не е откриено дали се во прашање евра ...

Повеќе »

Крај на неизвесноста: Меси конечно става потпис на нов договор со Барса

По речиси цела година разонаразни гласини и неколку прекини на взаемните преговори, претставиците на Лионел Меси и одговорните луѓе на Барселона ставија крај на неизесноста наречена „нов договор“ на феноменалниот Аргентинец, а ваквата ексклузивна и многу важна вест за навивачите на Барса ја пренесоа сите најугледни каталонски и шпански медиуми ...

Повеќе »

Менито на свадбата на Меси главна тема на социјалните мрежи

Фудбалерот, Лионел Меси ќе се венча со долгогодишната партнерка Антолена Рокусо в петок во Росарија, нивниот роден град во Аргентина. Аргентинските медиуми дојдоа до менито кој познатиот фудбалер и неговата вереница ги избрале. Од ладни предјадења, гостите ќе можат да избираат меѓу разни видови шунки и сирења, додека главното јадење ...

Повеќе »

Жонглирал и пешачел 400 километри да го запознае Меси, но Аргентинецот го шокирал

Четириесет и петгодишниот, Масимилијано Самбугаро е жител на Торино кој играл аматерски фудбал во младите денови и имал само една желба во животот, а тоа е да го запознае неговиот омилен фудбалер, Лионел Меси – пренесува порталот Екипа. Овој човек зад себе има неверојатна приказна, но без среќен крај. Кога ...

Повеќе »

Марадона барал ригорозна казна за Меси?

Аргентина се соочува со сериозни проблеми во квалификациите за пласман на Мундијалот во Русија, на четири кола до крајот се наоѓа на местото кое во до во баражаот, а голем проблем за „гаучосите“ преставува фактот дека три под последните четири натпревари ќе ги играат без суспендираниот Лионел Меси. Најдобриот аргентински ...

Повеќе »

Манчестер Сити подготвува рекордни 114 милиони евра за Меси

Манчестер Сити се подготвува да го сруши трансфер рекордот во историјата на фудбалот и да му понуди 114 милиони евра на првата ѕвезда на Барселона, Лионел Меси. Како што објави британски „Сан“ премиерлигашот веќе е во контакт со Барселона и аргентинскиот репрезентативец на кого му се нуди 910 илјади евра неделна ...

Повеќе »

Меси ја спаси Барселона од пораз на Ел Мадригал

Лионел Меси ја спаси Барселона од пораз на „Ел Мадригал“, против Виљареал, со голот постигнат во последната минута. Дербито на 17.коло во шпанската Примера, помеѓу Виљареал и Барселона заврши без победник. Освоениот бод за Барселона е рамен на пораз бидејќи Реал има пет бодови повеќе и натпревар помалку. Барселона напаѓаше, ...

Повеќе »

Меси комплетно го промени својот изглед и го „запали“ интернетот

Лионел Меси ги изненади своите соиграчи една недела порано од тоа што требаше да се појави на тренинзите, а денеска напаладне ги изненади и сите фудбалски фанови откако преку социјалните мрежи се пофали со својот нов изглед. Ѕвездата на Барселона започна со трендот да не ја бричи брадата уште за ...

Повеќе »

Меси заминува во Челзи!?

Сензационална вест пристигнува од Англија, која вели дека најдобриот играч на Барселона, Лионел Меси може да си замине од клубот. Според шпекулациите, Меси е разочаран поради фактот дека беше осуден на 21 месец затвор во Шпанија, поради затајување на данок. Тоа многу го налутило и го натерало да размислува за ...

Повеќе »

Лионел Меси осуден на скоро 2 години затвор

Аргентинскиот фудбалер,  Лионел Меси заработи затворска казна од 21 месец поради даночна измама, јавуваат шпанските медиуми. Неговиот татко, Хорхе Меси исто така е осуден на затворска казна, поради затајување на 4,1 милиони евра во периодот од 2007 до 2009 година. Тие се соочуваат и со парчини казни од неколку милиони ...

Повеќе »

Меси со солзи во очите ја напушта репрезентацијата

Репризата од ланското финале на Копа Америка повторно им припадна на Чилеанците кои одново беа подобри од белата точка. Проклетството на Аргентина продолжува, но овој пат остануваат послаби без Меси кој на само 29 години реши да и стави крај на репрезентативната кариера. Чиле две години по ред ја слави ...

Повеќе »

Момче добило на подарок дрес од Меси, по што животот му се претворил во кошмар

На почетокот од годинава се прошири  приказна за момче, кое на себе имаше импровизиран дрес на аргентинската репрезентација, изработен од пластични кеси, а на грбот со фломастер беше напишано името на волшебниот „Гаучос“ и бројот десет. Петгодишниот Муртези Ахмади, од провинцијата Газа во источен Авганистан стана ѕвезда на социјалните мрежи, ...

Повеќе »

Меси во нов финансиски скандал, затајувал данок преку оф-шор компании

Најдобриот светски фудбалер Лионел Меси е еден од многуте познати личности чи имиња вчера беа обелоденети како дел од аферата “Панама ликс”. Во неа се откриваат низа даночни измами, пред се преку оф-шор компании во Панама и Белизе, а фигурираат и личности од областа на политиката. Во материјалите се тврди ...

Повеќе »