Метро – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Метро

Британската влада го намали нивото на терористичка закана

Британската влада го намали нивото на терористичка закана од највисокото „критично“ до претпоследното „сериозно“, соопшти британската министерка за внатрешни работи Амбер Рад. – По нападот на метро станицата „Парсонс Грин“ во петокот, полицијата постигна добар напредок во операцијата што следеше, рече Рад. Нивото „сериозна“ закана значи дека постои голема веројатност ...

Повеќе »

Британската полиција експлозијата во Лондон ја третира како терористички акт

Британската полиција соопшти дека експлозијата во Лондон ќе ја третира како терористички акт. Повеќе лица се повредени во експлозија што се случи утринава во метро-станицата „Парсонс грин“ во западниот дел на Лондон. Очевидци за англиските медиуми раскажале дека пред експлозијата слушнале чуден звук, а по кратко време забележале оган како се ...

Повеќе »

Експлозија во метро во Лондон, неколкумина патници се здобиле со изгореници на лицето

Неколкумина патници се повредени при експлозија во воз во лондонското метро. Тие се здобиле со изгореници на лицето, јавуваат светските медиуми. Според полицијата, експлозијата се случила на станицата „Парсонс грин” во западниот дел на Лондон и дека полијаците и итната медицинска помош се веќе на местото на настанот. Полицијата засега ...

Повеќе »

Нападнат војник во центарот на Париз

Маж вооружен со нож и со извици „Алаху акбар“ нападнал француски војник кој патролирал пред метро станицата Шателет во Париз. Нападот се случил утрово околу6:30 часот, пренесуваат француските и британските медиуми. Според овие извори напаѓачот му пришол на војникот од зад грб и го нападнал извикувајќи „Алаху акбар“. Војникот сепак ...

Повеќе »

Мајка со нога ја удрила тригодишната ќерка за да ѝ го спаси животот (видео)

Иако на снимката изгледа дека мајката навистина силно со ногата ја удира својата тригодишна ќерка, според нејзините тврдења и според чуварот таа имала добра причина за тоа. На видео-снимката од Малезија која се рашири по социјалните мрежи се гледа како малото девојче стигнува до лифтот чии врати се отворени и, ...

Повеќе »

Швеѓани се повозија без пантолони во метрото

Мажи и жени без пантолони или здолништа се појавија викендов во стокхолмското метро, како дел од меѓународната акција „No Pants Subway Ride”, што почна во Њујорк, во 2002 година, а потоа се рашири по целиот свет. Температурите беа ниски до -6 степени Целзиусови во главниот град на Шведска, во неделата ...

Повеќе »

Бугарија доби 368 милиони евра од ЕУ за нова метро-линија во Софија

Бугарија ќе гради нова линија на подземната железница во Софија со сумата од 368 милиони евра, одобрени денеска од Европската комисија. Ваквите средства доаѓаат од Европскиот фонд за регионален развој при што во првата фаза се предвидува финансирање на околу осум километри на новата метро-линија број „3“. Според планот, во ...

Повеќе »