Министерство – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Министерство

Експлозија во близина на грчкото Министерство за одбрана во Солун

Импровизирана експлозивна направа експлодира во близина на канцелариите на грчкото Министерство за одбрана во центарот на Солун во раните утрински часови, објави Екатимерини. Експлозијата предизвика помали штети на фасадата на Министерството. Пожарникарите пристигнаа на местото на настанот и го изгаснаа огнот што гореше по експлозијата. Извор: Макфакс

Повеќе »

МТСП: Никој не смее да ги злоупотребува Центрите за социјална работа во партиски цели

Министерството за труд и социјална политика известува дека во рамки на редовната работна посета на министерката Мила Царовска на Центарот за социјални работи во Гевгелија, таа имаше средба со сите вработени и со директорот на Центарот, Лазо Трајков. На средбата, Царовска им укажа на вработените дека во текот на изборниот ...

Повеќе »

Делумна забрана за движење во шумите

Поради високите температури и опасноста од појава на шумски пожари од денеска до 15-ти следниот месец се воведува делумна забрана за движење во шумите со стопанска намена, соопшти денеска Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Одлуката на ресорното Министерство не важи за вработените во ЈП „Македонски шуми“ и субјектите кои ...

Повеќе »

МТСП: Поради топлиот бран, инспекторите за труд на терен и викендов

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) ги потсетува работодавачите на нивната обрска за почитување на препораките за заштита на работниците, во деновите со неповолни временски услови за работа, односно топлотниот бран кој ја зафати земјата. На работодавачите им се препорачува да го реорганизираат работното време во насока на избегнување ...

Повеќе »

Меѓунарoден ден на задругите

Македонската асоцијација на земјоделски задруги (МАЗЗ) во сработка со Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) денеска ќе го одбележи Меѓунарoдниот ден на задругите. Настанот организиран по овој повод во МЗШВ ќе го отвори претседателот на МАЗЗ Ивановски Менде, а обраќања ќе имаат и министерот за земјоделство Љупчо Николовски, како ...

Повеќе »

Уставниот суд ќе одлучува за мандатот на градоначалниците и за субвенциите

Уставниот суд на Република Македонија на денешната седница треба да ги разгледува иницијативите за укинување на два члена од Законот за локална самоуправа и од Изборниот закон со што ќе се овозможи градоначалниците и советниците да останат на своите функции до одржувањето на локалните избори. Како што е објавено на ...

Повеќе »

Уставен суд в среда одлучува за мандатот на градоначалниците

Мандатот на градоначалниците истекува на 15 мај, а поради неможноста наскоро да се распишат локални избори, Уставниот суд на Македонија по иницијатива на Министерството за локална самоуправа и на Светскиот македонски конгрес ќе одлучува дали ќе го продолжи мандатот на градоначалниците – пишува денеска Макфакс. Претходно, ЗЕЛС упати апел за ...

Повеќе »

Министерство за здравство: Фрлањето отрови за кучиња e опасно по здравјето на луѓето

Зачестеното фрлање отрови за кучиња скитници на територијата на град Скопје може да биде исклучително опасна по здравјето на луѓето – порачуваат денеска од Министерството за здравство. Оттаму посебно апелираат на поголема свесност и совесност бидејќи злоупотребата на овие материи директно го загрозува и здравјето на децата, кои лесно може да ...

Повеќе »

Министерство за финансии: СДСМ своевремено ненаменски издаваше пет пати поскапи ДХВ

По денешното соопштение на СДСМ за денешното задолжување, се огласија и од Министерството за финансии. Соопштението од Министерството во продолжение во интегрална верзија: Издавањето на државни хартии од вредност е редовна активност на Министерството за финансии, воведена уште во 2004 година. Согласно Законот за јавен долг и максималниот износ за ...

Повеќе »

Министерството за култура го осуди вандалскиот чин врз Музејот на албанската азбука

Министерството за култура преку соопштение го осудува уништувањето на надворешноста на националната установа „Музеј на албанската азбука“ во Битола, каде што е презентиран дел од културната историја на албанскиот народ во Република Македонија. Историјата на албанскиот народ е еден дел од заедничкото мултикултурно наследство кое е силна одлика на Република ...

Повеќе »

Годинава 5.000 тони повеќе тутун, цената 14 денари повисока

Вкупно 25.095 тони тутун се преземени досега, 10 дена дена пред завршување на законскиот рок за откуп, што е 5.000 тони повеќе од првичните проценки за целата реколта 2016. Според Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство , постигната е просечна цена од 196,82 денара за килограм или 14 денари повеќе од ...

Повеќе »

Шести ден не сообраќаат возовите поради протест на вработените

Шести ден патничките и товарните возови во Македонија не сообраќаат поради протестот на вработените кои бараат исплата на јануарската плата. Вработените остануваат на ставот за целосна исплата на јануарската плата, а засега, како што соопштуваат, немаат најави за средба со раководството на „Македонски железници“. Од Министерството за транспорт и врски ...

Повеќе »

Министерката Канческа-Милевска во посета на Берлин

Министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска денеска престојува во работна посета на Сојузна Република Германија, каде што , според најавите, ќе посети Прима-центарот во Берлин и ќе оствари средба со директорот Јован Балов. – Галеријата на Прима-центарот е култно место во Берлин кое функционира во рамките на Здружението на интернационални уметнички ...

Повеќе »

МТСП одлучи: Живко Митревки останува претседател на ССМ

Во Регистарот на синдикати како единствен легитимен претставник – претседател на Сојузот на синдикати на Македонија е запишан Живко Митревски и решението со кое е назначен останува во сила – соопшти денеска  Министерството за труд и социјална политика. Оттаму велат дека го разгледале случајот во врска со настаната ситуација за промена ...

Повеќе »

По најавите за ниски температури ќе се лоцираат и згрижуваат бездомниците

Министерството за труд и социјална политика заедно со центрите за социјална работа и општинските организации на Црвениот крст ќе ги идентификува сите бездомни и лица во ризик, и времено ќе ги сместуваат во двата прифатни центри во Момин Потик и Чичино село. Од Министерството информираат дека семејства кои имаат деца ...

Повеќе »

МТСП почна постапка за прибирање барања за одмор на деца од семејства со социјален ризик

Министерството за труд и социјална политика почна постапка за прибирање барања на лица корисници на социјална парична помош, постојана парична помош, посебен додаток,  детски додаток, родителски додаток како и деца без родители и родителска грижа, за користење на бесплатна услуга за одмор и рекреација за своите деца во текот на ...

Повеќе »

Празници и неработни денови во 2017

Според Програмата на неработни денови за 2017 година, во согласност со Законот за празниците на Република Македонија („Сл. весник на РМ“ број 21/98 и 18/07) во 2017 година, неработни денови се: За сите граѓани на РМ 1 јануари (недела), Нова година, односно 2 јануари (понеделник) е неработен ден 7 јануари ...

Повеќе »

Концерт на Македонската филхармонија и Елена Мисиркова во Виена

Гудачкиот оркестар на Македонската филхармонија денеска гостува во Виена, каде  ќе одржи концерт посветен на македонското творештво. Диригент ќе биде Саша Николовски-Ѓумар, а како солист ќе настапи пијанистката Елена Мисиркова-Лоза, која живее и работи во австриската престолнина. На концертот, кој ќе се одржи во салата на Дипломатската академија во Виена, ќе ...

Повеќе »

Починати лица во Тетово земале социјална помош две години по смртта

Дури 134 лица од Тетово добивале социјална помош речиси две години откако починале. Центарот за социјална помош знаел дека тие се починати, но ним и понатаму им била исплаќана социјална помош – објави денеска на прес конференција, министерката за труд и социјална политика, Фросина Ременски. Според неа, дел од нив ...

Повеќе »

„Југохром“ почна со гасењето на печките

„Југохром“ од Јегуновце денеска започна да ги гаси печките, откак Државниот инспекторат за животна средина вчера донесе одлука за престанок на работата на комбинатот – информира денеска раководството на компанијата. „Одлуката на Државниот инспекторат за животна средина ние мораме да ја почитуваме и започнавме со гасење на печките во текот ...

Повеќе »