млади – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: млади

Иванов во Истанбул ја прими наградата за лидер кој инвестира во новите генерации

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, вчеравечер во Истанбул ја прими наградата за „Најдобар светски лидер кој инвестира во новата генерација“, по повод прогласувањето на „Школата за млади лидери“, за најдобар социјално одговорен проект во Европа за 2017-та година, од страна Светскиот форум на бизнис ангели. Како што информираат од ...

Повеќе »

Холандија: Полицијата ќе конфискува облека и накит ако некој изгледа сиромашно за да ги поседува

Полицијата во холандскиот град Ротердам започна нова пилот програма, со која властите ќе можат да конфискуваат скапа облека и накит од млади луѓе, доколку тие изгледаат премногу сиромашни за да ги поседуваат, соопшти британскиот весник „Индепендет“. Службениците за спроведување на законот објаснуваат дека нивните постапки ќе бидат насочени главно кон ...

Повеќе »

Работилница за млади карикатуристи „Доза на сатира за здрава демократија“

Инфо работилница за млади кои сакаат да научат за уметноста на пренесување на пораки преку цртеж ќе се одржи денеска во Скопје, во организација на „Остен арт“. Работилницата е во рамки на проектот „Доза на сатира за здрава демократија“, кој е наменет за сите млади, будни и љубопитни лица од ...

Повеќе »

Дефицитот на млади стручни кадри ќе ја „згасне“ текстилната индустрија

Иако е една од водечките во земјава, текстилната индустрија ја губи својата атрактивност пред младите луѓе. Стотината конфекции во градот кој е познат по оваа индустрија, Штип со години се соочуваат со дефицит на млади стручни кадри. Во Средното текстилно училиште во градот, каде некогаш се образовале кадри и од ...

Повеќе »

Само милиони на маса можат да ја вратат интелектуалната емиграција

Со пари од Американската агенција за развој УСАИД, во 2013 година Македонија усвои Национална стратегија, која требаше да придонесе во намалувањето на масовниот одлив на високо образовани кадри. Документот предвидува серија мерки на владините институции за задржување на овие кадри и враќање во државата на оние кои замнинале. По четири ...

Повеќе »

Пауло Коелјо: 5 работи кои секој млад човек треба да ги знае

Ви ги откриваме петте најмудри совети на бразилскиот писател за тоа како треба да гледате на животот, без оглед на тоа дали сте студент или веќе работите. Кога Пауло Коелјо ја напишал книгата „Алхемичарот“, неговиот прв издавач се откажал од неа, затоа што почетната продажба била слаба. За среќа, бразилскиот ...

Повеќе »

Не сакаат сите млади да си одат од државата

Не сакаат сите млади да си одат од дома и професионалната кариера и животот да го градат надвор од Македонија. Оваа малку поинаква приказна за трендот на иселувањето доаѓа од Делчево, градот  од каде секојдневно се иселуваат по цели семејства трагајќи по ветената земја и подобрата заработувачка. Дипломираниот криминалист Влатко Величковски ...

Повеќе »

Стратегиите за младите по фиоки, младите надвор од Македонија

Голем е бројот на мерки кои што ги презема државата за вработување на младите. Тие даваат можност за отварање на работни места, самовработување, поволности за фирмите, можност за дообразување и обучување, но евидентно е дека тоа не е доволно. Ниту една стратегија досега, барем во изминатите години, не ги одвраќаат ...

Повеќе »

Работилница: Младите да размислуваат за социјално претприемништво

Младите луѓе да размислуваат за социјално претприемништво и иновации како еден од начините за развивање кариера и бизнис тука, во Македонија – порачаа денеска учесниците на работилницата, која за првпат заеднички ја организираат Наградата за социјално претприемништво (Social Impact Award 2017) и Фондот за иновации и технолошки развој. „Нудиме едукативни ...

Повеќе »

Скопјанец разменувал порнографски материјали со малолетници: Младите се’ уште неинформирани за сексуалноста

Скопјанец произведувал и дистрибуирал детска порнографија – соопшти денеска МВР. Експлицитните фотографии и видеа кои кај него ги пронашла полицијата, му ги праќале малолетници. Младите во Македонија се’ уште немаат точни и научно потврдени информации, за да носат свесни и одговорни одлуки кога е сексуалноста во прашање. Невладиниот сектор и ...

Повеќе »

И ранливите групи од младите и жените вклучени во решавање на социјалните проблеми

Осумнаесет општини од земјава ќе креираат локални стратегии за социјална инклузија на млади и жени заедно со сите локални чинители. Ова е целта на проектот МАПСИ – Македонска активна платформа за социјална инклузија. Проектот го финансира Европската унија преку Четвртата ИПА компонента за развој на човечки ресурси, а го имплементира ...

Повеќе »

Младите од социјално ранливи семејства на обуки во Тренинг центри за кариерно насочување

  Отворена врата – за младите од младите, ова е насловот  на најновиот проект кој денеска го промовираше Коалицијата на младински органзиации СЕГА. Оттаму велат дека на младите од социјално ранливите семејства, ќе им помагаат да се пробијат на пазарот на труд. Скопје, Штип, Прилеп и Битола ќе добијат Инфо ...

Повеќе »

Знаењето и способноста не се критериуми во Македонија

Безперспективноста на високо образованата младина во Македонија , нивните неисполнети очекувања од факултетско високите оценки за добро платена работа, и разочарувањето кое потекнува од моментот на доделување на висока работна позиција на лица со едвај завршен факултет но со партиска книшка , се фактор плус за зголемување на бројот на ...

Повеќе »

Служење воен рок, да или не

Ставање на младите во служба на државата и враќање на задолжително служење на воениот рок по примерот на Хрватска – да или не ги запрашавме тетовчани. Поголемиот дел од нив сметаат дека  тоа треба да се направи. До 2006 година до укинување на воениот рок во Македонија годишно 13 000 ...

Повеќе »

Двајца млади скопјани притворени за препродавање марихуана

Единицата за недозволена трговија со дрога на СВР Скопје во два одделни случаи поднесе кривична пријава до надлежното Основното јавно обвинителство против 25-годишниот И.С. и 24-годишниот Б.И. , и двајцата од Скопје, поради постоење основано сомнение дека сториле две кривични дела „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни ...

Повеќе »

Невработени млади на практика во приватни компании

  Илјада невработени млади на возраст до 29 години ќе добијат можност за практика и вработување во приватниот сектор преку огласот што го објави вчера Агенцијата за вработување на Република Македонија (АВРМ). Програмата за практикантство ќе се реализира со финансиска поддршка од ИПА-проектот „Поддршка за вработување млади“, што е трет ...

Повеќе »

Самит за спас на Охрид од иселување

Сторија на Мики Трајковски, поддржана од Националниот Демократски Институт од Вашингтон. Охрид полека прераснува во град на пензионери. Масовното  иселување од нашиот најголем туристички центар последните неколку години според експертите може  да ја промени демографската слика на градот. Охрид е шампион во Македонија по бројот на иселувања. Според официјалните бројки ...

Повеќе »

Во Македонија со дипломи за високо образование, во странство работници за се’ и сешто

Долг е списокот на причини на младите тетовчани зошто би заминале надвор од Македонија па барем и на три месеци „гастербајтерствo“ во некоја од европските или прекуокеанските земји. Уште поголем е бројот на млади лица кои под покровот на привремена работа заминуваат за да останат и да го живеат американскиот ...

Повеќе »

Печалбарите ги чекаат потезите на новата власт

Економијата, политичката состојба во државата, национализмот, поделбата по етничка основа – ова се само дел од причините поради кои младите битолчани во последните години масовно се иселуваат во странство во потрага по работа и достоинствен живот.  Иселените се оптимисти дека целокупната општествена слика во државата брзо ќе се надмине.  Носталгијата ...

Повеќе »

Македонија има млад Нобеловец, државата не слушнала за него

Ретко кој во во земјава знае дека Македонија има Млад нобеловец. Тоа е тетовецот, Игор Томевски. Наградата ја добива за достигнувања од областа на  филмот и театарот. Во моментов не живее во Македонија, студира во Њујорк. Дали ќе се врати во земјата од која нема никаква поддршка, или ќе остане ...

Повеќе »