Тагови: Напад

Портпаролот Ристов исфрлен од телевизијата „Ирис“

1

Потврден е инцидентот во кој од службените простории на регионалната телевизија „Ирис“ од Штип, бил исфрлен портпаролот на Општината Штип, Драган Ристов. Настанот го потврди и штипската полиција, каде Ристов пријавил. Според официјалното соопштение на Општината Штип, инцидентот настанал кога Ристов однел службен документ, по што управителот на телевизијата „физички ...

Повеќе »

Гостиварец си го нападнал братот со штрафцигер

strafciger

Четириесет и деветгодишниот А.Б.  од гостиварското село Чегране заработи кривична пријава, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „загрозување со опасно орудие при тепачка или караница“. Имено, пријавениот почнал вербална расправија со својот брат, поради нерасчистени имотни правни односи, а потоа зел и штрафцигер со кој се обидел да го нападне ...

Повеќе »

Пет жртви во вооружениот напад на аеродромот на Флорида, напаѓачот контактирал со FBI

aerodrom-napad-florida

Вооружениот напаѓач кој носел маица со натписот „Ѕвездени војни“ пукал на Терминалот 2 во зоната за прием на багажот на меѓународниот аеродром во летувалиштето Форт Лодердејл/Холивуд на Флорида и притоа убил пет и ранил уште тринаесет луѓе, соопштија во петокот официјални лица и очевидци. Пет луѓе се убиени, а осум ...

Повеќе »

Познат идентитетот на напаѓачот во ноќниот клуб во Истанбул

osomnicen

Идентитетот на терористот – сторителот на нападот во познатиот ноќен клуб „Реина“ во турската метропола, неговото државјанството и врски се утврдени, но поради забрана за емитување во интерес на истрагата, тие сѐ уште не се соопштуваат, јавуваат турските медиуми. За Макфакс од Истанбул, Асуде Абдул Кочан Овие информации не се ...

Повеќе »

Мелбурн: Спречен терористички напад планиран за Божиќ

melburn-napadi

Австралијанската полиција спречила терористички напад планиран за Божик во центарот на Мелбурн, откако биле извршени повеќе рации во кои биле уапсени седум лица – пренесуваат светските агенции. Според началникот на полицијата во австралиската држава Викторија, Грем Ештон, уапсените планирале да нападнат прометна локација како што се железничката станица во Мелбурн, ...

Повеќе »

Нов вооружен напад во Германија: Еден убиен и двајца ранети

img-311904

Еден човек е убиен, а двајца други се ранети во вооружен напад во градот Визбаден, главниот град на германската федерална земја Хесен – соопшти локалната полиција. Инцидентот се случил во квартот Бибрих. Стрелецот успеал да побегне, а полицијата во потрагата по него користи дополнителни специјални единици и хеликоптер, објави полицијата ...

Повеќе »

Исламска држава ја превзеде одговорноста за нападот во Берлин

napad-berlin

На профилите кои се сметаат дека се креирани од Исламска држава се појавија и објави во кои оваа терористичка група тврди дека е одговорна за нападот во западен Берлин, кога камион влета во божикен маркет, убивајќи осум луѓе. Деветиот загинат бил сопатник во на возачот на камионот, кој е уапсен. ...

Повеќе »

Хакери ја нападнале страницата на ДИК – нема промени во списокот

drzavna-izborna-komisija-dik

Хакери го нападнале софтверот на ДИК и направиле промена во Избирачкиот список, велат неофицијално од СДСМ за НОВА. Но, како што велат од партијата, овие промени нема никако да влијаат на состојбата на списокот и сите лица ќе можат да гласаат. „Избирачкиот список е заклучен пред една недела и така ...

Повеќе »

Малолетник нападнат во Скопје

Тупаница /Архива

Непознати лица вчеравечер во Скопје физички нападнале четиринаесетгодишно момче. Инцидентот се случил на ул. „Димитрија Чуповски“ , поточно на автобуска постојка, кога неколку непознати лица извршиле насилство над малолетниот скопјанец, на тој начин што додека истиот со негов другар ја поминувале улицата пред автобуската постојка, на разминување несакајќи со рака ...

Повеќе »

Талибаните ја преземаа одговорноста за нападот на базата на НАТО во Авганистан со четири жртви

bagram-avganistan

Радикалното исламско движење Талибан ја презема одговорноста за експлозијата од саботата утрото во базата Баграм којашто ја користат американските и силите на НАТО во Авганистан, во покраина Парван на истокот од земјата. Во експлозијата загинале најмалку четири лица, а уште 12 се ранети, изјави за Reuters Абдул Шокор Кодоси, гувернер ...

Повеќе »

Француската амбасада во Атина нападната со рачна граната

Police stand outside the French embassy, where unidentified attackers threw an explosive device causing a small blast, in Athens

Две лица на мотоцикл фрлиле рачна граната врз полицискиот пункт пред француската амбасада во Атина. Во нападот, еден од полицајците бил полесно ранет. Инцидентот се случил рано утринава – информира Њуз.ин, пренесува БТА. Полицијата трага по напаѓачите. Една од централните улици на Атина е затворена. Властите ги прегледуваат видео снимките ...

Повеќе »

Татко и син нападнале директор на училиште

Полиција

Директорот на Гимназијата во гостиварското село Неготино, бил нападнат од седумнаесетгодишен ученик и неговиот татко. Имено, четириесет и двегодишниот Б.Д. и неговиот син заработија кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторено кривичнио „спречување на службено лице во вршење на службено дејствие“. Пријавените на 09.09.2016 година во 13.30 часот ...

Повеќе »

Низа реакции за нападот врз новинарот Беловски: Напаѓачот заработи две прекршочни пријави

timthumb-1

Не стивнуваат реакциите за нападот на новинарот од телевизија Телма, Павле Беловски, кој вчера беше нападнат пред МВР, непосредно пред да се вклучи во живо и да известува за истрагата на СЈО во УБК. Полицијата уште истата вечер го соопшти идентитетот на мажот, кој го нападнал Беловски со клоци и ...

Повеќе »

ССНМ: Нападите врз новинарите нема да се толерираат

pavle-belovski

Синдикатот на новинари остро реагираше по вчерашниот напад врз новинарот од Телевизија Телма, Павле Беловски. -Напад врз новинар додека ја врши професијата е напад врз слободата на изразување и напад врз демократијата. Најостро го осудуваме физичкиот напад врз новинарот Павле Беловски од ТВ Телма, кој без никаква причина беше жртва ...

Повеќе »

Новинар од Телма вечерва физички нападнат пред МВР

%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%b8%d0%bd%d0%b0%d1%80-%d1%82%d0%b5%d0%bb%d0%bc%d0%b0

Триесет и двегодишниот скопјанец, Коста Попризов е лицето кое вечерва околу 21,20 часот пред влезната порта на МВР физички го нападна репортерот на Телма, Павле Беловски кој во тој момент беше на извршување на професионалната задача-очекување на резултатите од истрагата што СЈО ја спроведуваше во УБК, покажуваат првите сознанија од ...

Повеќе »

Двајца велешани нападнале полицајка

policajka

Утрово околу еден часот по полноќ, на улицата „Илинденска“ во Велес, две лица нападнале полицајка, додека таа вршела работа од областа на сообраќајот. При тоа, полициската службеничка констатирала прекршок направен од А.К. кој управувал мопед непозната марка. На даден знак да го запре мопедот, истиот продолжил со движење и  застанал на ...

Повеќе »

Неколку лица со безбол палки нападнале момче во Скопје

makedonska-policija-580x350-1

Непознати лица со безбол палки вчера попладне нападнале  момче од селото Студеничани. Се работи за дваесет и едногодишниот А.Т. кој бил нападнат во во продавница за спортска опрема на булевар „Србија“. Момчето добило лекарска помош во Градска општа болница, по што бил задржан на понатамошно лекување.  МВР соопшти дека се ...

Повеќе »

Лажен питач нападнал жена, но добил удар со секира по глава

makedonska-policija-580x350-1

Жител на струшкото село Делогожда заработи кривична пријава за разбојништво, бидејќи нападнал и се обидел да ограби жена во друго село. Нападот и обидот се кражба се случил на 3 – ти месецов. Триесет и осумгодишниот крадец се преправал дека е питач и заминал во охридското село Ново Село. Во ...

Повеќе »

Користите Dropbox? Сменете си ја лозинката веднаш!

Image-745-325ztix1y7dupxuww0hds0

Пред скоро една недела, Dropbox корисниците добија е-маил од компанијата кој служеше како потсетник во кој Dropbox бара да ги променат своите лозинки бидејќи „одамна“ не го направиле тоа. Е-маилот воопшто не го споменува фактот дека податоци на над 68 милиони корисници се хакирани и украдени – вклучувајќи ги нивните кориснички имиња и ...

Повеќе »

Втор напад утрово во Турција: Тројца загинати, над 50 повредени

napad turcija

Најмалку три лица загинаа и над 50 се повредени во подметната експлозија пред полициска станица во источниот турски округ Елазиг, јави телевизијата Си-Ен-Ен Турк. Според информациите на турските медиуми, борци на Курдската работничка партија го извршиле нападот во 09.20 часот. Сведоци соопштуваат дека експлозијата, за која се претпоставува дека е ...

Повеќе »
Close