Насилство – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Насилство

Одложено рочиштето за „Насилство во Центар“: Фетаи побара притвор за еден од обвинетите

Судењето за случајот „Насилство во Центар“  и денеска се одложи. Условите за одржување на рочиштето не беа исполнети, зашто обвинетиот Милан Андоновски повторно не се појави во судница.   Имал ларингитис и не смеел да има физички активности – вака адвокатот на обвинетиот Милан Андоновски објасни зошто тој и денеска ...

Повеќе »

Судењето против Груевски и Јанакиески за насилството во Центар почнува од почеток

Во кривичниот суд денеска треба да почне од почеток судењето за случајот со насилството пред Општина Центар, во кое првообвинет е експремиерот Никола Груевски, заедно со Миле Јанакиески, Даниела Рангелова и десетина други лица… Според новиот распоред на претседателот на судот, Иван Џолев, предметот ќе го суди судијата Душан Јосифов ...

Повеќе »

Борис Дамовски, Владо Јовановски и уште четворица други во куќен притвор

Постапувајќи по предлог на ОЈО за организиран криминал и корупција за определување мерка притвор, пред судија на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 во текот на вчерашниот ден беа спроведени 24 лица. Како што соопшти судот, по нивно произнесување во однос на предлогот на обвинителството, донесени се решенија со ...

Повеќе »

Луиза Винтон: Една од три жени изложена на некаква форма на насилство

Една од три жени или девојчиња е изложена на одреден облик на насилство во глобални рамки, вели постојаната координаторка на Обединетите нации во Македонија, Луиза Винтон во интервју за Македонската информативна агенција. „Оваа бројка, една од три, е применлива речиси во секоја земја, во секој контекст. Во Македонија конкретно забележуваме ...

Повеќе »

За само два дена три случаи на семејно насилство во полошко

Жител на Тетово го нападнал неговиот 51 – годишен брат и неговата снаа, кои живееле во заеднички дом. Напаѓачот прво побарал пари од неговиот брат и му се заканил дека ќе го убие. И на двајцата им рекол веднаш да ја напуштат куќата, по што со дрвен стап го удрил ...

Повеќе »

ОН бараат истрага за полициското насилство во Каталонија

Обединетите нации повикаа на непристрасна истрага на вчерашното насилство во шпанскиот регион Каталонија, каде полицијата се обиде со сила да го спречи одржувањето на референдум за независност. „Длабоко сум вознемирен од насилството во Каталонија во неделата. Имајќи предвид дека стотици лица се повредени, ги повикувам шпанските власти да обезбедат детална, ...

Повеќе »

Советот за етика во медиумите ги осудува физичките пресметки помеѓу новинари

Советот за етика во медиумите на Македонија најостро ги осудува сите облици на физички пресметки во коишто се инволвирани новинари и апелира на воздржаност и смирени реакции на какви било провокации од кој и да е центар на моќ, групации или поединци. Новинарите се должни да ги почитуваат вредностите на ...

Повеќе »

Во Македонија лани 497 случаи на насилна смрт

Од насилна смрт лани во Македонија умреле 497 лица, што претставува намалување за 3,1 отсто во однос на 2015 година – соопшти Државниот завод за статистика. Умрените од насилна смрт во вкупниот морталитет учествуваат со 2,4%. Во структурата на умрените од насилна смрт според полот, и во 2016 година, како ...

Повеќе »

Одложено судењето на првата група за насилствата во Парламентот, нов термин 23 мај

Одложено е денешното судење на првата група обвинети  за насилството од 27 април во Собранието на Република Македонија, што се случи по изборот на Талат Џафери за нов спикер на законодавниот дом. Новото судење  е закажано за 23  мај, во 9,30 часот. Главната причина за одложувањето е  тоа што на ...

Повеќе »

Патриотите пред Суд бараат слобода за обвинитетите за насилства во Собрание (фото/видео)

Откако започна судењето за деветте обвиниети за насилствата во Собрание, пред Основен суд 1 се собраа околу 30. граѓани кои бараат нивно ослободување од вина. Дел од присутните се од патриотското здружение „Ќосето“. Тие ностат транспаренти на кои пишува „Верував во се’, но не дека моите ќе ми судат за ...

Повеќе »

Петиција за санкции на проф. Тања Ангова за повикување на насилство по нападот над Шеќеринска

Петиција која ќе биде испратена до Министерството за образование и наука и СУГС Раде Јовчевски-Корчагин за санкционирање на професорката Тања Ангова се потпишува на социјалните мрежи. Имено, Ангова на нејзиниот Фејсбук профил го поддржува насилникот кој ја нападна Рамила Шеќеринска, притоа, наведувајќи дека тоа што тој го направил било малку ...

Повеќе »

Голем број на граѓани изразија незадоволство поради зачестеното насилство над бездомните животни

Голем број на граѓани во неделата во Скопје одржаа протест поради зачестеното насилство над бездомните животни. Според организаторите на протестот, населението во земјава со години е сведок на вакви напади над бездомните животни. „Има труење и малтретирање на животните но сметаме дека сега е повторно време да се реагира затоа ...

Повеќе »

Груевски не се појави на суд, одложено рочиштето за „Шамари“

Денешното рочиште од судскиот процес за насилствата пред Општина Центар од јуни 2013 година повторно се одложи, бидејќи во судницата не се појавија поранешниот премиер и актуелниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и другите 13 обвинети во случајот што го отвори СЈО. На рочиштето повторно дојде до мала расправија помеѓу ...

Повеќе »

На Денот на жената се бара пристап до правда за жртвите на семејно насилство

  Здружението за еманципација, солидарност и еднаквост на жените -ЕСЕ, изразува загриженост за лимитираниот прогрес на државата на полето на постигнување на родова еднаквост и справување со родовото базирано насилство. Воедно, велат оттаму, значајно е да се напомене дека жените жртви на насилство се соочуваат со недоволна и неефикасна правна ...

Повеќе »

Русија: Првото семејно насилство веќе не е кривично дело

Руската Дума изгласа закон со кој за семејно насилство не се предвидува кривична одговорност, ако истото е сторено првпат. Законот е поддржан од 380 од вкупно 450 пратеници, а против се изјасниле само тројца. За семејно насилство сега е предвидена само прекршочна одговорност во случај насилството да е извршено првпат. ...

Повеќе »

Затвореник силувал друг затвореник

Во штипскиот затвор вчера рано наутро, дваесетишестгодишниот Р.Џ. од Струмица, го силувал својот цимер, пет години постариот Т.М., исто така од Струмица. Надозорник од Затворот во Штип до полициската станица во 03.20 часот пријавил дека настанала тепачка помеѓу двајцата затвореници. Од страна на полициски службеници, кои излегле на местото на ...

Повеќе »

Анџелина Џоли претендира за висока функција во ОН

Aмериканската филмска ѕвезда, Анџелина Џоли, чијшто развод со Бред Пит се претвори во пикантна медиумска сага, сега претендира на висока позиција во ОН. Гласините говорат дека станува збор за функцијата генерален секретар на ОН – пишува таблоидот ТМЗ. Наводно, актерката веќе добила поддршка од две угледни британски жени, од кои ...

Повеќе »

ЕК повика да прекинат притисоците и насилствата врз новинарите

Европската комисија денска упати  силен повик да се запре со заплашување, притисоци и насилства врз новинарите во целиот свет. Повикот е упатен по повод Меѓународниот ден на борба против неказнување злосторства над новинари што се одбележува на 2 ноември. – Постојаното заплашување, притисокот и насилството над новинари што се случува ...

Повеќе »

Ноќен експрес: Овде сме тепајте – насилство врз новинарите

Груевски лично ја координирал акцијата против Здружението на новинарите.. Од 36 случаи на насилство врз новинарите нито еден не е расчистен, насилниците не се откриени а камоли да се казнат.. Насилството е мотирирано и оркестрирано од власта која праќа порака новинарите да бидат тепани, заплашувани и за тоа никој нема ...

Повеќе »

СЈО отвори две нови истраги

Специјалното јавно обвинителство отвори две нови истраги, соопштија во вторникот од Обвинителството. Во краткото соопштение на веб страницата на СЈО се најавува прес-конференција којашто ќе се одржи во четврток, на 20-ти октомври во новите простории на Обвинителството на којашто ќе бидат презентирани истрагите. Специјалното јавно обвинителство досега има поднесено две ...

Повеќе »