насловнав – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: насловнав

Ѓоковиќ се врати со победа во Мелбурн

Новак Ѓоковиќ му се врати на тенисот по пауза од шест месцеи и во два сета го победи Австриецот Доминик Тим, во егзибицискиот меч на Кујонг Класик во Мелбурн. Некогаш најдобриот тенисер во светот го победи Тим по 64 минути игра со 6:1, 6:4. Ѓоковиќ одигра можне сигурен прв сет, ...

Повеќе »

Во декември заедничка владина седница меѓу Албанија и Македонија во Подградец

Македонија и Албанија се земји со слични предизвици и меѓусебната соработка само ги потврдува пријателските односи, кои уште повеќе ќе се унапредат со зголемување на соработката во областите на економијата, трговијата, развојот на инфраструктурата, енергетиката. Ова е заклучено на средбата меѓу премиерот Зоран Заев со делегација на Република Албанија, предводена ...

Повеќе »

Во Хрватска се појави синтетичка марихуана која во Европа веќе однесе неколку животи

Нова опасна дрога од групата синтетички канабиноиди, позната на пазарот како блу, пристигна во Хрватска. Станува збор за психоактивна супстанција од групата синтетички канабиноиди. Се продава како хербална мешавина во црно-жолти пластични пакувања. Дрогата е дизајнирана да ги имитира ефектите на канабисот, но е многу поопасна. При консумирање на дрогата ...

Повеќе »

Вардар победи во Целје

Ракометарите на Вардар во Целје ја продолжија победничката серија во регионалната СЕХА лига. Вчера вечерта, бранителот на трофејот во оваа конкуренција 31:28 (16:13). Вардар од почетокот на сезоната има шест од шест во СЕХА лигата. „Црвено-црните“ шестата победа ја забележаа без Мораеш, Македа и Стоилов и уште еднаш ја потврдија ...

Повеќе »

Евростат: Хрватите меѓу „најнекултурните“ во Европа

Хрватите се меѓу најнекултурните во Европската Унија, покажува истражувањето на Евростат. Според истражувањето на Европската комисија, на прашањето „Дали во последно врме сте постиле некоја културна устанува“, според одговорите Хрватите се наоѓаат на долниот дел од табелата. Во текот на 2015 година 42,4 отсто од жителите на ЕУ постари од ...

Повеќе »

Атлетико го отвори новиот стадион, Гризман се запиша во историјата

Атлетико Мадрид со минимален триумф над Малага (1:0), во саботата, ги отвори портите на својот нов, ултра модерен стадион „Ванда Метрополитано“. Првиот гол на новиот стадион го постигна најдобриот играч на „јорганџиите“, Антоан Гризман. Мадридски Атлетико на 16.септември 2017 година започна нова ера во својата богата фудбалска историја. Клубот, по ...

Повеќе »

Димитров и Дачиќ на средба во Ниш

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Србија, Никола Димитров и Ивица Дачиќ, денеска во Ниш ќе разговараат за можностите за унапредување на односите меѓу двете земји по неколкудневната дипломатската криза што беше надмината по телефонскиот разговор меѓу македонскиот премиер Зоран Заев и српскиот претседател Александар Вучиќ. Предвидено е ...

Повеќе »

Романското театарско-музичко доживување „Меџик нешнл“ на „Охридско лето“

После премиерната изведба на „Сон на летната ноќ“ на Народниот театар од Битола, драмската програма на 57.издание на „Охридско лето“ продолжува со уште една интересна содржина – концертната претстава „Меџик нешнл“ во изведба на Националниот театар „И. Л. Карагиале“  од Букурешт. Кога станува збор на „Меџик нешнл“, може да се ...

Повеќе »

Пожар во централна Грција, властите денеска предупредуваат за висок ризик од пожари

Од синоќа беснее пожар во шумски регион од областа Евританија, во централна Грција, јави весникот „Катимерини“. Според грчките власти, огнот се појавил од засега непознати причини и се проширил во тешко достапен терен на голема надморска височина. Во гасење на пожарот учествуваат и авиони. Во меѓувремне, Њуз.ин денеска предупреди за висок ...

Повеќе »

Ликот на Ибрахимовиќ на банкнотата од 1.000 круни

Златан Ибрахимовиќ доби невообичаено признание во Шведска. Имено, неговиот лик е ставен на банкнотата од 1.000 круни (104 евра). „Вие го имате Бенџамин Френклин, а ние го имаме мене“, порачал во свој стил Ибрахимовиќ преку социјалната мрежа „Инстаграм“. Наскоро пред стадионот во Малем ќе биде поставен спонемик на Златан Ибрахимовиќ, ...

Повеќе »

Советниците на општина Дебрца денеска пак ќе решаваат за регионалната депонија

За иницијативата за референдум „за“ или „против“ изградба на регионална депонија на територијата на општина Дебарца, денеска советниците ќе имаат координација за да се  договорат и да јапродолжат прекинатата седница за ова прашање. На територијата на оваа општина планирана е изградба на регионална депонија во близина на селото Годивје. Во ...

Повеќе »

Владата го прифатила усогласениот текст за договорот со Бугарија

Владата доцна синоќа на посебна владина седница го прифати усогласениот текст на договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија. Притоа е донесена одлука премиерот Зоран Заев да биде тој што ќе стави потпис на документот. За деталите од договорот од Владата најавија дека ќе дадат дополнителни информации. ...

Повеќе »

Состојба на патиштата: Времен прекин на сообраќајот на патот Маврово-Дебар

Сообраќајот на државните патишта се одвива пo суви коловози. Во петок, на патниот правец Р1202 Маврово–Дебар на делот од с.Рајчица – Мелнички мост, поради изведување градежни работи на пат, сообраќајот ке биде во прекин во двата правци од 13.00 до 17.00 часот. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење ...

Повеќе »

„No pasaran“ ќе побараат од новата власт, разрешување на претседателот на Регулаторната комисија за eнергетика

Исклучените од системот за парно греење, организирани како неформално движење „No pasaran“, за денеска пред Портата Македонија го најавија 118 протест. Најавуваат дека ќе побараат од новата власт, дека ќе бараат разрешување на првиот човек на Регулаторната комисија за енергетика и членовите на Управниот одбор, поништување на одредбите од Правилата  за ...

Повеќе »

Швајцарија ќе ја поддржи Македонија во развојот на одговорни институции

Швајцарија ја претстави новата Стратегија за соработка со Македонија за периодот од 2017 до 2020 година, пришто амбасадорката Сибил Сутер потенцираше дека нејзината земја ја подржува политичката, социјалната и економската транзиција на Македонија од 1992 година, а новата стратегија има за цел да продолжи со оваа поддршка во следните четири ...

Повеќе »

Честитка од претседателот Иванов до ЖРК Вардар

Претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов му го честита пласманот на Вардар во финалето на Лигата на шампионите за ракометарки. „Сакам да ви го честитам успехот и да ви посакам и во финалето да се изборите за уште една победа и да го остварите вашиот сон со нашата гордост Вардар. ...

Повеќе »

ЕБУ и Украина пресекоа: Киев ќе биде домаќин на „Евровизија 2017“

Европската радиодифузна унија и Националната телевизија на Украина (НТУ) открија дека домаќинот на 62. издание на „Евровизија“ кое ќе се одржи догодина, ќе биде Киев. Украинската престолнина се бореше за оваа улога во конкуренција со Одеса и Днипро (Днепар), а по годинешната победа на Џамала и контроверзната „1944“, земјата ќе ...

Повеќе »

Мажот кој уби тројца и рани сто лица во Австрија осуден на доживотен затвор

Психички заболениот маж, кој минатото лето уби три лица и рани над сто во австрискиот град Грац, кога влета со возило во толпа луѓе, осуден е на доживотен затвор и е испратен во психијатриска установа. Поротниците од Грац оценија дека дваесет и седумгодишниот, Ален Р., возач на камион, може да ...

Повеќе »