НАТО – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: НАТО

Столтенберг: Русија не е закана за НАТО

НАТО не ја гледа Русија како закана за која било членка на Алијансата, рекол во интервју за „Форин полис“ генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. „Не гледаме никаква закана од Русија кон која било членка на НАТО и поради тоа многу сум внимателен што се однесува на големите шпекулации за ...

Повеќе »

Пендаровски оптимист за влез во НАТО

Реформскиот план 3 6 9 ќе го реализраме до следниот НАТО самит во Брисел во јули годинава, најави националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски. За да станеме членка на НАТО останува да се реши и проблемот со името, за кој се водат интензивни преговори како никогаш досега. За Пендаровски само ...

Повеќе »

Британскиот Дом на лордови ја сака Македонија во НАТО и без решение на спорот за името

Лондон ќе се обиде да го наметне своето влијание на регионот и ќе инсистира на членство на Македонија во НАТО и без решавање на спорот за името, пишува грчкиот весник „То Вима“, и потсетува дека Велика Британија ќе биде организаторот на овогодишниот Самит на Западен Балкан. Според извештај подготвен од Домот ...

Повеќе »

Анџелина Џоли и Столтенберг најавија заедничка акција против злосторствата врз жените и децата

Холивудската ѕвезда Анџелина Џоли, која е специјален претставник на ОН за бегалците од 2012 година, побара од НАТО да преземе водство во одвраќањето од злосторства врз жените во конфликтните подрачја. На заедничката прес-конференција со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во Брисел, Џоли оцени дека користењето силување како „оружје за војување“ ...

Повеќе »

Генералниот секретар на НАТО во дводневна посета на Македонија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска ќе пристигне во дводневна посета на Македонија. Според најавите, тој ќе се сретне со претседателот Ѓорѓе Иванов, министрите за надворешни работи и за одбрана Никола Димитров и Радмила Шекеринска и со лидерите на политичките партии. Утре Столтенберг ќе им се обрати на пратениците ...

Повеќе »

Генералниот секретар на НАТО в четврток ќе се обрати пред македонските пратеници

Генералниот секретар на НАТО, Јанс Столтенберг, претстојнава недела ќе дојде во дводневна посета на Македонија (17 и 18 јануари). Според агендата на посетата, Столтенберг би требало в четврток напладне да се обрати и пред пратениците во Собранието на Р.М. На днедвен ред пред пратениците во македонскиот парламент недалава ќе биде ...

Повеќе »

Столтенберг месецов доаѓа во Скопје

Интензивни активности се предвидени овој месец во процесот на преговори меѓу Атина и Скопје за надминување на спорот околу името. За 19 јануари е закажана нова средба во Њујорк на медијаторот Метју Нимиц со претставници на Грција и на Македонија, а генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ќе го посети ...

Повеќе »

Ји: Македонија конечно има шанса да го реши прашањето за името

За прв пат по подолго време постои политичка воља кај Атина и Скопје за решавање на спорот со името и 2018 година е година на прилика. Ова во интервју за регионалната телевизија Н1 го вели заменик на државниот секретар на САД за Југоисточна Европа, Хојт Брајан Ји. Во интервјуто Ји ...

Повеќе »

Македонија го почнува 18. Акциски план за членство во НАТО

Делегација на Македонија в понеделник во Брисел ќе ја претстави Годишната национална програма за членство во НАТО за 2017-2018 година пред Комитетот на заменици постојани претставници на земјите членки во Алијасната. Со тоа официјално ќе започне 18-от циклус на Акцискиот план за членство во НАТО. Предлог – текстот на Годишната ...

Повеќе »

Џафери: Интеграциите остануваат врвен државен, политички и стратешки приоритет

Интеграциите во НАТО и ЕУ остануваат врвев државен, политички и стратешки приоритет, изјави претседателот на Собранието, Талат Џафери од Вашингтон каде оствари средба со Метју Палмер, Директорот на Канцеларијата за Јужна и Централна Европа во Стејт Департментот. „Законодавниот дом се приклучува кон заложбите за реформските процеси кои се приоритет како на ...

Повеќе »

Борците на ИД пукаат со оружје од НАТО, тврди сириски генерал

Сириската армија во источниот град Ал Мајадин, кој се сметаше за главно складиште на терористите на Исламска држава, пронашла толку многу оружје што ќе ѝ требаат шест дена за да го собере, соопшти бригадниот генерал на сириската војска, Хасан Сухаил, додавајќи дека поголем дел од оружјето потекнува од земји членки ...

Повеќе »

НАТО сака нова база за одбрана од руската морнарица

НАТО би морал да обезбеди нова регионална база за одбрана на Северен Атлантик против се поголемата закана од руската морнарица, изјави претседателот на Воениот комитет на Алијансата, Петр Павел. Тој во текот на неделата ќе ја претстави идејата за нова база пред министрите за одбрана на земјите-членки на Алијансата, со ...

Повеќе »

НАТО ја презеде контролата на воздушниот простор на Црна Гора

Министерот за одбрана на Црна Гора, предраг Бошковиќ изјави дека контролата на воздушниот простор на државата, ќе ја вршат Грција и Италија, кои се членки на Алијансата. Бошковиќ рече во тек е постапка на потпишување на технички договор со НАТО, Грција и Италија. „Грција и Италија ќе вршат “ер полисинг“ ...

Повеќе »

Ренџерите и пешадиската батаљонска група под лупа на НАТО

Со вчерашните активности на теренската вежба „Македонски Блесок-13“, каде се изведуваа офанзивни дејства во текот на целиот ден, се изведување на последниот настан за оценување од главната листа на настани и инциденти, заврши оценувањето на средната пешадиска баталјонска група (спбг) и  ренџерската чета (рч). Реоценувањето на спбг и оценувањето на рч, ...

Повеќе »

Премиерот Заев од Криволак порача: Македонските војници го отвораат патот на Македонија во НАТО

Македонските војници го отвораат патот кон полноправно членство на земјата во НАТО, рече денеска премиерот Зоран Заев на армискиот полигон Криволак, каде присуствуваше на денот за високи гости на вежбата „Dragoon Guardian 17“. Премиерот посочи дека, за тренинг на македонските војници кои учествуваат во мисиите, во Криволак во иднина може ...

Повеќе »

Тимоние: Вратите на НАТО се отворени, Франција сака соработката со Македонија да се унапреди

Унапредувањето на одбранбената соработката меѓу Македонија и Франција е од големо значење за заедничкиот придонес кон мирот, стабилноста и безбедноста на Балканот и пошироко. Ова беше истакнато на денешната средба помеѓу министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, и ополномоштениот амбасадор на Република Франција, Кристијан Тимоние, во Министерството за одбрана. -Реформите што ...

Повеќе »

Во Црна Гора свечено подигнато знамето на НАТО

На повеќе места во Црна Гора утрово свечено е подигнато знамето на НАТО, кое во иднина постојано ќе стои пред црногорските институции. Знамето на НАТО е развиорено пред Министерството за одбрана и во касарните на војската на Црна Гора во Даниловград, Никшиќ, Колашин, Бар, Пљевља и Маслина, како и во ...

Повеќе »

Заев се сретна со Могерини

Премиерот Зоран Заев се сретна со претставничката за заедничка надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини, со што почнаа интензивните дипломатски средби со врвот на ЕУ и НАТО. Заев и владиниот тим за стратешките надворешно-политички приоритети – членството во НАТО и ЕУ, вицепремиерите Шекеринска и Османи и министерот за ...

Повеќе »

Фајненшел Тајмс: Македонија размислува за промена на името за да влезе во НАТО

Македонија размислува за можноста да го смени името, во обид да го одблокира грчкото противење за членството во НАТО, изјавил според „Фајненшел Тајмс“ министерот Никола Димитров во интервју за весникот. Членство во Алијансата ќе помогне да се смири поширокиот Балкански регион по неколку месеци политички тензии кои повремено прераснуваа во ...

Повеќе »

Спутник: Македонија следната година ќе влезе во НАТО

НАТО планира до пролетта 2018 година да ја прими Македонија како полноправна членка, тврди агенцијата Спутник, повикувајќи се на сопствени извори во Алијансата. „Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, планира до средината на јули да го посети Скопје и да разговара со тамошните власти. Целта е до пролета следната година ...

Повеќе »