Невреме – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Невреме

Невреме го остави Светиниколскиот регион без струја (видео)

Силен дожд следен со ветар, вчера попладне го зафати светиниколскиот регион. Целиот текст можете да го прочитате на ММС.МК

Повеќе »

Невремето во Кавадарци нанесе големи штети на викенд населбата на Тиквешко езеро

Невремето кое го зафати Кавадарци во неделата предизвика сериозни проблеми и на викенд населбата на Тиквешкото езеро. Огромните бранови предизвикани од силнот ветер оштетија рибници, потонаа чамци, поплавија дворови на викендички на брегот на езерото. Вакво нешто доега не сум видел, вели Ангел Крстев Луле, сопственик на рибник и угостителски ...

Повеќе »

Поројните дождови што ја зафатија Хрватска, предизвикаа големи проблеми во сообраќајот

Сплитската Метеоролошка станица „Марјан“ соопшти дека јачината на ветерот достигнала до 108 километри на час, како и дека од невремето не се предзвикани материјални штети. На одредени патишта во земјата возилата се движат забавено поради обилните дождови, големата количина вода и силниот ветер, јави Хина. Извор: МИА

Повеќе »

Алармантното зголемување на нивото на Охридското езеро ги поплавија улиците во центарот на Охрид

Јужниот ветер кој достигнуваше брзина и од 100 километри на час, високите бранови но и алармантното зголемување на нивото на Охридското езеро денес ги поплавија улиците во центарот на Охрид. Кејот е целосно под вода, а под вода се и околните угостителски објекти, кои поради ова ставија клуч на врата. ...

Повеќе »

По снежното невреме, аларм за опасност во четири града во Хрватска

Хрватскиот метеоролошки завод издаде предупредување дека во среда се очекува студен бран кој може да биде многу опасен за здравјето на луѓето. Алармот е вклучен за четити хрватски града – Загреб, Карловац, Госпиќ и Сплит. Според хрватските медиуми, вакво предупредвање досега не било издадено. Како што известуваат хрватските медиуми, за ...

Повеќе »

Грција и денеска заробена од лошото време

Во Грција и денеска ќе продолжи лошото време проследено со поројни дождови и силен ветар, претежно во региони во континенталниот дел од државата – јавија грчки медиуми. Метеоролозите најавуваат дека бурата наречена „Зенон“ која доаѓа од Средоземното Море ноќеска ќе ја погоди Грција. Се очекуа бурата да донесе нов бран ...

Повеќе »

„Невреме“ е новата песна на Антониа Гиговска (Видео)

Со нова балада, која има модерен ритам, Антониа Гиговска внесува свежина на домашната музичка сцена. Темата која носи наслов „Невреме“ е всушност и првата песна за која Антониа сними видео запис, кој беше промовиран денеска. „Се работи за невреме во душата, мило ми е ако и’ се допадне на публиката, ...

Повеќе »

Урагански ветер во Германија, тројца загинати

  Најмалку три лица страдаа во бурата „Себастијан“ во Германија, каде во северниот дел од земјата брзината на ветерот достигнала и до 130 километри на час. Бурата која во средата го погоди западниот и северниот дел на Германија, според метеоролозите се движи кон источниот дел на земјата. Неколку региони во ...

Повеќе »

Се пребројуваат штетите од невремето кое го зафати тетовско – гостиварскиот регион

  Силното невреме кое синоќа го зафати полошкиот регион оштети 5 автомобили урна неколку покривни конструкции а откорнати се и повеќе дрвја. Во невремето проследено со дожд и силен ветер причинета е само материјална штета, нема повредени. Од Тетовската противпожарна единица интервенирале на три места со 15 пожарниркари. Теренот со ...

Повеќе »

Ново невреме го оштети и онака слабиот род на јаболка во Преспа

Невреме проследено со дожд, наместа со град и силен ветер го погоди преспанскиот регион во попладневните часови во текот на вчерашниот ден. По пролетните мразево кои во април, во текот на цутот на јаболката уништија околу 90% од родот во Преспа, се чини дека остатокот од јаболката кои успеаа да ...

Повеќе »

Без струја ќе останат 4,3 милиони домаќинства и претпријатија во Флорида

Електродистрибуцијата на американската сојузна држава Флорида синоќа соопшти дека ќе бидат потребни неколку недели пред целосно да се воспостави струја, поради штетите што се очекуваат од ураганот Ирма. Портпаролот на Електродистрибуција Роб Гулд, денес изјави дека околу 4,3 милиони домаќинства и претпријатија ќе останат без струја во налетот на ураганот. Гулд ...

Повеќе »

Три лица загинаа во силното невреме во северна Италија

Три лица, од кои еден Белгиец, загинаа вчера во силните бури, кои ја погодија во северна Италија. Во долината Трамонтина, дрво падна врз шаторот на 41-годишен Белгиец, при што тој загинал на лице место. Друго дрво, искорнато од бурата, се урнало врз учесници на фестивал во Марциани, во Доломитите, при што загина ...

Повеќе »

Силно невреме со дожд и град вчера во доцните часови ги зафати повиските делови на Кривопаланечко

Силно невреме проследено со дожд и град вчера попладне во доцните часови ги зафати повиските делови на Кривопаланечко, најмногу оштетени се градинарските култури.   За кратко време,голема штета. Силниот ветер со дожд и град со големина на лешник кој вчера доцна попладне паѓаше десетина минути ги покоси земјодлеските насади во повисоките ...

Повеќе »

Априлското нареме сто прoценти ги уништи овошните насади кај 110 земјоделци од Крива Паланка и Ранковце

Априлскиот студ и мраз годинава за сто проценти го уништи родот кај 110 земјоделци од Крива Паланка и Ранковце. Комисијата изминатиов период беше на терен и работеше на проценка на штетите на насадите со ореви, цреши, вишни, сливи и јаболки на земјоделски површини на територијата на двете општини. Утврдени се ...

Повеќе »

Се уште не е санирана инфраструктурата во село Порој оштетена од поплавите

Жителите од село Порој, бараат надлежните што поскоро да ги реконструираат мостовите во нивното село, кои беа уништени откако пред околу шест недели се излеа Поројска река.  Властите неколку пати ни ветија дека ќе се санираат последиците од поплавите, но состојбата не терен е иста, вели жител на Порој. Мештаните ...

Повеќе »

Невреме во Хрватска, град со големина на пинг-понг топче

Хрватска синоќа беше зафатена од невреме по бранот жештини. Во делови од државата паѓаше град со големина на пинг-понг топче, јавуваат хрватски медиуми. На северниот дел од Јадранот и во горските предели имаше поројни врнежи проследени со грмотевици. Невремето во Загорје предизвика огромна штета. Голем број од жителите се жалат ...

Повеќе »

Германија се бори со последиците од невремето

Во големото невреме на северот и истокот на Германија загинаа најмалку две лица. Невремето беснееше особено во Хамбург, Берлин, како и во покраините Долна Саксонија и Хесен. Невремето беснееше особено во Хамбург, Берлин, како и во покраините Долна Саксонија и Хесен. Поради големата бура, во прекин беше железничкиот сообраќај. И ...

Повеќе »

Германија: Еден загинат во силно невреме

Најмалку едно лице го загубило животот во силното невреме кое го зафати северниот дел на Германија. Поради невремето прекина е железничкиот сообраќај помеѓу неколку градови во овој дел на државата, соопшти полицијата. Еден човек на возраст од 50 години загинал кога дрво паднало врз неговиот автомобил во градот Уелцен, јужно ...

Повеќе »

Невремето се враќа од утре попладне

Позначителен влажен бран се очекува и во сабота попладне. За викендот ќе дува засилен северен ветер и ќе има значително намалување на температурата. Променливо и нестабилно време со локални врнежи од дожд со променлив интензитет и проследени со грмежи се најавува од утре попладне. Утре доцна попладне и во вечерните ...

Повеќе »

Се излеа река во Матејче, поплавени куќи и земјоделско земјиште

Силното невреме, проследено со пороен дожд, град и грмотевици, што го зафати липковскиот регион, предизвика поплави во селото Матејче. Од надојдената буица се излеале Матејачка река и суводолиците, при што биле поплавени неколку куќи и помошни објекти, земјоделско земјиште и улиците, соопштуваат од Регионалниот центра за управување со кризи. Откако ...

Повеќе »