Неготино – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Неготино

Кривична пријава за малолетничките кои претепаа соученичка во Неготино

Поради постоење на основано сомнение за сторено  кривично дело „Насилство“, казниво според Казнениот Законик надворешната канцеларија за криминалистички работи во Неготино поднесе Известување до Обвинителството против трите малолетнички кои минатата недела тепаа врсничка во дворот на Основно училиште “Гоце Делчев”. Трите ученички се на возраст од 13, 14 и 15 ...

Повеќе »

Утврдени пропусти кај наставници во училиште во чиј двор беше тепачка во Неготино

Утврдени се некои потфрлувања во однос на работењето на одделни одделенски раководители, кои педагошката евиденција ја воделе со пропусти. Ова го покажал увидот на просветната инспекција во неготинското основно училиште “Гоце Делчев”, откако две ученички нападнаа трета во дворот на училиштето. – Педагошката евиденција ја воделе со пропусти. Се мисли ...

Повеќе »

Ќе се реши ли конечно проблемот со водоснабдувањето во Неготино?

Ќе се реши ли конечно проблемот со водоснабдувањето во Неготино и дали лошата изработка на проектот е причина за тоа? Готов проект за водоснабдување, а се уште не е во функција, повеќе од две, односно три години водоводната мрежа е неискористена, а несфатливо е приклучок да се направи само на ...

Повеќе »

Неготино: Нови кривични пријави за раководството на Фабриката за кабли

Од некогашниот гигант за кабли во Неготино со скоро 1000 вработени денес останаа само празни објекти и пустош. Фабриката беше однесена во долгови, а следуваа и бројни кривични пријави. Полициската станица Неготино излезе со нови кривични пријави за седум лица од кои шестмина се бугарски државјани, а едно лице од ...

Повеќе »

Неготино: ВМРО ДПМНЕ обвинува за политички реваншизам, СДСМ тврди никој не се дели по партиска основа

ОК на ВМРО ДПМНЕ во Неготино денеска на прес конференција обвини за политички реваншизам и притисок врз нивните членови. Кандидатот за градоначалник на последните избори, Златко Пенков рече дека деновиве двесеттина вработени најголем дел во образованието останале без работа, а нивните фамилии сега се борат за гола живеачка. „Најголем дел ...

Повеќе »

Делков: Општина Неготино плива во долгови, а секојдневно пристигнуваат и нови фактури за наплата

Околу три ипол милиони евра е задолжена општина Неготино од претходното раководств – информира новиот  градоначалник, Тони Делков. Според првиот човек на градот, станува збор за огромна сума затоа што досега општината имала приход од милион евра годишно, од кои шеесетина  проценти се трошеле на плати. Со оглед на финансиската ...

Повеќе »

Оптимистички најави од новата локална власт во Неготино дека проблемот со недостиг на вода ќе отиде во заборав

Ќе се реши ли конечно проблемот со недостигот на водата за пиење во Неготино – за новата локална власт решавањето на ова прашање е еден од главните приоритети. Целата вест може да ја ММС.МК

Повеќе »

„Живи фосили и ендемити од Охридско Езеро” е насловот на изложбата која е отвоена во Неготино

„Живи фосили и ендемити од Охридско Езеро” е насловот на изложбата која е отвоена синоќа во Неготино и ќе трае до 29 декември. Изложбата е со посебен акцент на полжавите чие истражување започнало уште во 19 век. Музеј на град Неготино до 29 декември е домаќин на изложбата насловена како ...

Повеќе »

Неготинци имаат проблем со водата за пиење,комуналната хигиена,патната инфраструктура

Нивно што побрзо решавање побараа од новиот градоначалник Тони Делков. Целата вест можете да ја прочитате на ММС.МК

Повеќе »

Лозарите од Тиквешијата ја блокираа Винарската визба „Повардарие” од Неготино, бараат исплата на предаденото грозје

Стотина лозари утрово ги блокираа двете капии на Винарската визба Повардарие од Неготино, револтирани што се’ уште не ги добиле парите за предаденото грозје. Илија Јанчев, член на Иницијативниот одбор за протестот вели дека трпението им е при крај, не ги интересира политика и бараат само да си го добијат ...

Повеќе »

По гаснење пожар на Криволак, почина професионален војник на АРМ

Синоќа во Здравствениот дом во Неготино починал триесет и петгодишниот професионален војник О.Х откако претходно со свои колеги учествувал во гаснење пожар на армискиот полигон Криволак, кој избувнал по извршено планско гаѓање од страна на единица на АРМ. – По завршување на интервенцијата, професионалниот војник најпрвин пријавил дека не се чувствува ...

Повеќе »

Три лица се потешко повредени во сообраќајка кај Неотино

Во сообраќајна несреќа која се случила околу два часот по полноќ три лица се здобиле со тешки телесни повреди, а едно лице било полесно повредено. Сообраќајната несреќа се случила на регионалниот пат Р 103 Кавадарци-Неготино, на влезот во Неготино, поточно кај станицата за технички преглед “Антигона”, информираа од СВР Велес. ...

Повеќе »

Меѓународен научен собир се одржа во Неготино

Меѓународен научен собир на тема „Процеси на културна интерференција” односно Балканот помеѓу Истокот и Западот, изминативе три дека се одржа во Неготино. Магистер асистент Александар Василески, истражувач при Јавната национална установа Институт за старословенска култура од Прилеп, синоќа во изјава за медиумите изрази задоволство што Институтот го одржа овој собир ...

Повеќе »

Кој ќе ја бие битката за градоначалничката фотелја во Неготино, многу кандидати и од двата политички табора

Иако пред кратко време се распишаа локалните избори, сепак партиите кај нас многу од поодамна се влезени во кампања. За кандидати за први луѓе на општината кружат многу имиња а растат и апетитите за места во локалните совети. Партиски активисти на терен прават анкети, колку и дали сте задоволни од ...

Повеќе »

Повреден пешак вчера попладне во Неготино

Вчера попладне во Неготино бил повреден пешак, но по интервенцијата на лекарите, бил упатен на домашно лекување. Според информациите кои ги добивме од портпаролот на СВР Велес Верољуб Додевски, пешакот бил повреден околу 16.30 часот на ул. „А.А.Илов“, спроти летната тераса на „Сити кафе“. Од страна на возачот Д.Д.(40) од ...

Повеќе »

Лицата со посебни потреби од Порака Неготино учествуваа на летниот камп 2017

Дневниот центар за лица со посебни потреби “Порака” од Неготино, редовно добива помош од Воената академија и АРМ,а соработката продолжи и за време на летниот камп 2017. Кампот беше организиран деновиве од нивна страна во Пепелиште а на истиот зедоа учество претставници од 12 земји , соопшти раководителот Валентина Тасева. ...

Повеќе »

Зголемен бројот на пожари во неготинско, за првите шест месеци од годината од ТППЕ интервенирале во 86 случаи

Зголемен е бројот на пожари во неготинско -информира денеска командирот на Територијалната противпожарна единица од Неготино, Иле Илиев. Само за споредба, ако минатата година имале регистрирано 122 интервенции, во првата половина од оваа година 86 пати неготинските пожарнникари излегле на терен и тоа 24 пожари на затворен и 59 на ...

Повеќе »

Неготинци денес цел ден без вода поради дефект на водоводната мрежа

Неготинци денес цел ден без вода поради дефект на водоводната мрежа, за нив ова не е ништо ново зашто како што велат и онака вода немаат преку цел ден на овие високи температури.   Најавата на ЈП Комуналец дека денес ќе нема вода од 9 до 20 часот, неготинци не ...

Повеќе »

Неготинци без вода за пиење ама затоа ќе добијат фонтана

На овие температурни шокови од плус 40, неготинци наместо да се разладуваат дома под туш сега ја гледаат изградбата на новата фонтана која чини околу 60 илјади евра. Револтирани прашуваат зошто им е фонтана кога водата за нив особено во летниот период значи луксуз. Во градот на виното со децении ...

Повеќе »

Деветгодишно дете во чест на Борис Трајковски ќе искачува врв во Албанија

Деветгодишниот планинар од Неготино, Ване Бошев викендов ќе го искачува врвот Бресник висок 1.752 метри во Албанија, во чест на годишнината од загинувањето на поранешниот претседател Борис Трајковски. За ова денеска информираше неговиот татко, Орданче Бошев. „Првите чекори во планинарењето Ване ги направи на неполни три години и досега има ...

Повеќе »