Новинарка – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Новинарка

Во Грција уапсен клучен сведок во истрагата за новинарката од Малта

Русинката Марија Ефимова по која е распишана меѓународна потерница и која е клучен сведок во истрагата за убиената новинарка од Малта Каруана Галиција, вчера е уапсена во Атина. Грчките медиуми јавија дека таа е уапсена вчера, откако претходната ноќ сама се предала во полициска станица на плоштадот Синтагма во Атина. ...

Повеќе »

Сведоштво на новинарка за тепањето на Села: Додека го влечеа, оставаше крвави траги

Една од новинарките кои на 27 април лани беа во Собранието, денеска во судница ги препозна лицата кои го тепале Села. По нецела година од насилните протести, таа раскажа што се случувало во законодавниот дом попладнето кога Талат Џафери беше избран за претседател на Собранието. „Бевме во прес центарот, каде ...

Повеќе »

Градоначалникот на Берово со сексизам против новинарка

Новинарката од Делчево, дописничка на Канал 77, Даниела Такева, доживеа крајно невкусна дискредитација од градоначалникот на Берово, Драги Наџински на Фејсбук. Поводот е банален. Такева, пишувајќи репортажа за дрвото секвоја, што единствено во Македонија расте во Малешевијата, згрешила една буква во името на дрвото – Оваа  e неписмена. Не знам ...

Повеќе »

Холандска новинарка приведена поради твит за Ердоган

Новинарката, Ебру Умар од холандскиот дневен весник „Метро“ е приведена во Турција на испитување за објава на Твитер во која го критикува турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган. Новинарката со турско потекло е позната атеистка и феминистка, а напишала дека на врата ѝ дошла полиција и дека ја водат во полициска ...

Повеќе »

Новинарка од „Сител“ отпуштена поради колумна против Јанкуловска

Новинарката Кристина Атовска пред неколку денови била избркана од работа од телевизијата Сител, поради критичка колумна за власта и поранешната министерка, Гордана Јанкуловска. Случајот денеска на прес конфренција го обелодени Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници, чија претседателка, Тамара Чаусидис изјави дека новинарите се соочуваат со силни притисоци и ...

Повеќе »

Далеку од очите на јавноста: Свингерски оргии во Белград

Каков е животот кога вратите се затворени и влегуваш во сосема поинаков свет кој не си знаел дека постои, а се наоѓа во центарот на Нов Белград? Вака ја започнала својата приказна една новинарка, која благодарение на својата љубопитност се упатила на место каде луѓето го „сакаат тоа малку поинаку“. ...

Повеќе »

„Лудак“ со пиштол за време на вклучување во живо на РТВ (видео)

Непознат маж утрово со пиштол в раце и пришол и и’ се заканил на екипата на Радио – телевизија Војводина која имала вклучување во живо за време на утринската програма (0:38). Мажот се појавил со пиштолот пред камерата, но набргу побегнал. Телевизијата поднела и пријава во полиција. Од медиумот наведуваат дека овој ...

Повеќе »