обама – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: обама

Како би изгледале светските лидери со доколку би имале кул фризури (галерија)

Повеќе »

Трамп ќе укинува еколошки норми од времето на Обама

Администрацијата на американскиот претседател, Доналд Трамп ќе укине дел од еколошките норми, што ги воведе неговиот претходник Барак Обама во рамки на мерките за ограничување на глобалното затоплување, соопштија извори во Вашингтон. Први на удар на Белата куќа ќе се најдат мерките за ограничување на емисиите на штетни гасови што ...

Повеќе »

Обама во Берлин пречекан како рок ѕвезда

Поранешнниот американски претседател Барак Обама, кој денеска пристигна во посета на Германија, во Берлин беше пречекан како рок ѕвезда. За време на јавната дебата пред Бранденбуршката порта, на која учестуваше и германската канцеларка Меркел Обама, поранешниот претседател на САД и покрај облачното време го поддржуваа илјадници луѓе – пренесува агенцијата МИА. ...

Повеќе »

Трамп ја доби првата битка против Обамакер

Американскиот Конгрес вчера го усвои предлог-законот со кој се поништува поголем дел од Достапното здравствено осигурување, таканаречениот Обамакер, и го заменува со новиот здравствен план на републиканците. Ројтерс истакнува дека станува збор за голема победа на американскиот претседател Доналд Трамп, но и дека следи големата битка во Сенатот. Со 217 ...

Повеќе »

Барак Обама идниот месец ќе престојува во Шкотска

Пораншниот американски претседа, Барак Обама пред крајот на идниот месец ќе ја посети Шкотска. Во главниот шкотски град, Обама ќе учествува во работата на еден бизнис форум, на кои ќе одржи предавање. Во Единбург поранешниот претседател на САД ќе зборува и на една донаторска вечера, на која е предвидено и ...

Повеќе »

Кањете: Кина и ЕУ треба да бидат лидери во грижата за климатските промени

Кина и Европската унија треба да покажат заедничко лидерство во климатските промени и не можат да очекуваат „еднакво лидерство“ од новата администрација на САД – изјави во Пекинг еврокомесарот за клима и енергија, Мигуел Ариас Кањете. По средбата со кинеските претставници, Кањете изрази жал што САД ја враќат наназад нивната ...

Повеќе »

Трамп потпиша указ со кој ги укинува мерките на Обама за климата

Американскиот претседател Доналд Трамп потпишал во понеделникот уредба со којашто се отфрла клучната мерка од планот „Clean Power“ од својот претходник Барак Обама, кој на термичките централни им налага намалување емисијата на CO2. Во кусата изјава во седиштето на Агенцијата за заштита на природната околина (EPA), во која ниеднаш не ...

Повеќе »

Белата куќа бара од Конгресот да истражи дали Обама го прислушувал Трамп

Белата куќа побара во неделата од Конгресот да истражи дали администрацијата на претходниот претседател Барак Обама ги злоупотребила овластувањата во претседателската кампања за изборите во ноември 2016 година, во рамките на истрагата за Конгресот за наводното влијание на Русија врз американските избори. Барањето е упатено на ден откако претседателот Доналд ...

Повеќе »

Зошто Барак Обама да не го вработиме како претседател?

Петицицијата насловена „Обама за француски претседател“ ја потпишаа 40.000 луѓе со која се повикува поранешниот американски претседател да се кандидираа за оваа функција за Франција. Петицијата која почна пред една недела како дел од кампањата е покрената во знак на протест против француските политичари. Оваа петиција веќе добива широки размери. ...

Повеќе »

Обама во петок си заминува од Белата куќа

Претседателот на САД, Барак Обама в петок ќе замине од Белата куќа со рејтинг од 58 проценти, покажуваат резултатите од анкетата на институтот „Галуп“. Обама има четири проценти помалку од претседателот Џорџ Буш постариот кога ја напушташе функцијата во 1993 година, додека Бил Клинтон во 2001 година замина со рејтинг ...

Повеќе »

Прошталниот твит на Обама е најпопуларниот во неговото претседателствување

Последната објава на Барак Обама на Twitter како американски претседател собра најмногу лајкови и репостови од сите пораки на претседателот на заминување објавени на социјалната мрежа. „Ви благодарам за сé. Мојата последна молба е иста како и првата. Барам од вас да верувате – не во мојата способност да се ...

Повеќе »

Емотивен проштален говор на Обама: Демократијата е на испит

Американскиот претседател Барак Обама, во својот проштален говор, рекол дека САД се соочуваат со голем испит за својата демократија, а Американците ги повика да се борат за американските вредности и да ја отфрлат дискриминацијата. „Демократијата бара чувство на солидарност. И покрај разликите, во ова сме влезени сите заедно. Се воздигнуваме ...

Повеќе »

Обама нареди истрага за кибернетичките напади за време на изборите, CIA ја обвинува Русија

Русија се вмешала во американските претседателски избори за да му помогне на Доналд Трамп да победи, оценува американската Централна разузнавачка агенција (CIA) во тајниот документ кој го објави The Washington Post, по одлуката на сé уште актуелниот претседател Барак Обама да се истражат наводите за кибернетичките напади во текот на ...

Повеќе »

Путин го поканил Обама во секое време да ја посети Русија

Рускиот претседател Владимир Путин во кусиот разговор со американскиот колега по должност Барак Обама, на маргините од самитот на Организацијата за економска соработка на Азија и Пацифик (APEC) му се заблагодарил за годините заедничка работа и го поканил да ја посети Русија. Ова го изјавил рускиот претседател Владимир Путин на ...

Повеќе »

Многу повеќе од “Goodbye”

Прошталната посета на Обама на Берлин беше планирана како средба на пријатели. Но, по изборот на Трамп за претседател, Обама се чини е во остварување на својата последна политичка мисија. Коментар на Сабине Кинкарц.Барак Обама ја симпатизира Ангела Меркел. И повеќе: ја цени исклучително и тоа не го крие. Така ...

Повеќе »

Насилни протести во Атина поради посетата на Обама

Припадниците на специјалните единици на грчката полиција вчера употребија солзавец и шок бомби за да растераат околу 3.000 демонстранти, приврзаници на екстремната левица, кои протестираа во Атина поради посетата американскиот претседател Барал Обама на Грција – пренесе агенцијата МИА. Според грчките медиуми пак, при судирите една жена е полесно повредена, а четири ...

Повеќе »

Американскиот претседател Обама во посета на Атина

Американскиот претседател, Барак Обама денеска и утре престојува во посета на Атина, што е прва етапа од неговото последно патување во странство како претседател на САД. Обама денеска ќе се сретне со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, потоа и со премиерот Алексис Ципрас, а вечер ќе присуствува на официјална вечера што во ...

Повеќе »

Леонардо ди Каприо и Обама ќе разговараат за климатските промени

Носителот на „Оскар”, Леонардо ди Каприо и американскиот претседател Барак Обама денеска ќе се состанат во Белата куќа за да разговараат за проблемите на климата, пред да го погледнат заедно новиот документарен филм на актерот, посветен на глобалното затоплување. Актерот ќе разговара со американскиот државен поглавар, придружуван од проф. Кетрин ...

Повеќе »

На ќерките на Обама тешко им паѓа заминувањето од Белата куќа

Првата дама на САД, Мишел Обама се појави во улога на помошник водител на телевизиското шоу на Елен де Џенерис. Таму таа говореше за тоа колку тешко ќе им биде на нејзините две ќерки да ја напуштат на Белата куќа, каде што практично израснале. „Девојчињата велат дека се подготовени да ...

Повеќе »

Честитка од Иванов до Обама по повод Денот на независноста на САД

Претседателот Ѓорге Иванов, по повод националниот празник на Соединетите Американски Држави, 4 јули – Денот на независноста, упати честитка до Претседателот на Соединетите Американски Држави, Барак Обама. „Во мое лично име и во името на граѓаните на Република Македонија, да Ви упатам најискрени честитки и срдечни желби за просперитет на ...

Повеќе »