Обвинение – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Обвинение

Ексдиректор на прилепски „Комуналец“ направил сообраќајка со службено возило и не ја пријавил во полиција

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп до надлежното Основно јавно обвинителство поднесе кривична пријава против лицата З.Р. (59), Б.М. (63), Е.С. (52), М.А. (55), З.Д. (46), М.С. (46), Д.П. (29), сите од Прилеп, И.Д. (32) од Скопје, и С.Т. (33) од Прилеп, заради постоење основано сомнение дека сториле кривично дело ...

Повеќе »

Судење за предметот на СЈО „Тарифа“, со нов судија

Станува збор за обвинение за противзаконска набавка на софтверски систем за потребите на ЕЛЕМ, вреден околу 4 милиони евра. Во Кривичниот суд денеска е закажано судење за предметот на СЈО „Тарифа“, во кој се обвинети поранешниот генерален директор на АД „ЕЛЕМ“ Дејан Бошковски и уште други две лица. Станува збор ...

Повеќе »

Прифатено обвинението на СЈО и за уривањето на Космос

Советот за оценка на обвинителен акт при скопскиот кривичен суд го прифати обвинението за случајот „ТНТ“ на Специјалното јавно обвинителство, кој се однесува на уривањето на „Космос“. Предметот ќе биде распореден на судија за натамошно постапување, кој треба да закаже термин за одржување главна расправа за „ТНТ“ Апелацискиот суд одлучи ...

Повеќе »

Обвинетата Билјана Бришкоска-Бошковски во „Титаник“ остана без пасош

Судот ѝ ја одби жалбата на Билјана Бришкоска-Бошковска од Министерството за правда, обвинета во случајот „Титаник“, и донесе одлука да  ѝ се одземе пасошот. Нејзиниот глас се слушаше во бомбите и беше обвинета за злосторничко здружување. Судот пресуди таа еднаш во неделата да се јавува во судот. Извор: Макфакс

Повеќе »

Кардиналот Џорџ Пел е обвинет за повеќе сексуални престапи

Кардиналот Џорџ Пел, е еден од најстарите католици во Австралија и е претставник од трет ранг во Ватикан, тој е обвинет за повеќе сексуални престапи од страна на полицијата. Обвиненијата се врачени на правните претставници на Пел во Мелбурн во четвртокот и тие се поднесени и во судот во Мелбурн. ...

Повеќе »

Кристијано Роналдо: Заминувам, ме третираат како криминалец

Фудбалерот на Реал, Кристијано Роналдо, наводно донел цврста одлука да го напушти Мадрид во летниот преоден рок. Португалецот започнал да размислува за заминување поради обвинението кое го покрена шпанскиот суд за неплатен данок од 15 милиони евра. Според најголем дел од медиумите, одлуката да го напушти Реал ја донел уште ...

Повеќе »

Невин поминал 17 години во затвор, го ослободиле откако го нашле неговиот двојник

Ричард Џонс од Канзас во 1999 година е уапсен по вооружен грабеж. Џонс бил обвинет врз основа на искази на сведоците и на самите жртви. Добил 19 години затвор... По 17 години поминати во затвор судот го ослободил Ричард Џонс од Канзас од обвиненијата за злосторството коешто не го извршил. ...

Повеќе »

Јанакиески на распит во СЈО

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески пристигна на распит во Специјалното јавно обвинителство. Јанакиесвки е осомничен во случајот „Талир“ за злостормичко здружување и е обвинет за нарачување „шамари“ на градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, случај за кој во тек е судењето. Извор: Макфакс

Повеќе »

СЈО го повлекува обвинението за „Пуч“

Специјалното јавно обвинителство денеска соопшти дека го повлекува обвинението во случајот „Пуч“, бидејќи, како што велат оттаму, тоа е целосно спротивно на доказите со кои располага. -Ова Јавно обвинителство со поднесок што во текот на денешниот ден ќе биде доставен до Основниот суд Скопје 1 Скопје, се откажа од обвинителниот акт ...

Повеќе »

Трамп за хакерските напади ја обвини Русија

На првата прес-конференција по изборот за претседател на САД, Доналд Трамп зафати многу теми, но даде и многу неодредени одговори. За разлика од претходно, сега вели дека Русија е одговорна за хакерски напади.За недокажаните обвинувања кои наводно потекнуваат од руски тајни служби, кои наводно се обиделе да го уценуваат Доналд ...

Повеќе »

Одложено судењето за „Поткуп“, Заев на службен пат

Денешното судско рочиште за случајот „Поткуп“ во кој е обвинет и опозицискиот лидер, Зоран Заев е одложено за 22 ноември. Судијката Дијана Груевска-Илиевска информираше дека  на 12 септември примиле известување од бранителот на Заев дека Заев ќе отсуствува бидејќи е на службено патување во Тирана. Таму Заев учествува на состанокот ...

Повеќе »

Уште две лица обвинети за нападите во Брисел

Белгиското федерално обвинителство денеска соопшти дека покренало обвинение за уште две лица во рамките на истрагата за терористичките напади од 22-ри март во главниот град Брисел кога беа убиени 32 лица. Двете лица се обвинети за „учество во активности на терористичка група, терористички убиства и обиди за терористички убиства, во ...

Повеќе »