Обвинителство – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Обвинителство

Советот на јавни обвинители избра четворица нови обвинители

Советот на јавни обвинители на денешната седница ги избра Марија Ѓоргева, Енѓелуша Кадриу – Леши, Ивана Трајчева и Валентина Бислимовска за нови обвинители на Основното јавно обвинителство за организиран криминал и корупција, изјави претседателот на Советот, Коле Штериев. Во ОЈО за организиран криминал од претходниот состав остануваат обвинителите Вилма Русковска, Наум Пановски ...

Повеќе »

Обвинителството отвори истрага за загадувањето

По допрен глас отворен е предмет во Основното јавно обвинителство Скопје за кривично дело Загадување на животната средина и природата од чл.218 од Кривичниот законик. Обвинителството соопштува дека во насока на утврдување на фактите, надлежниот јавен обвинител испрати барање до Министерството за животна средина и просторно планирање за добивање потребни ...

Повеќе »

ЈОРМ: Поднесени неколку пријави за изборни неправилности, нема за „бугарски воз“

Во Вишото јавно обвинителство Скопје, односно во ОЈО Скопје регистрирани се две кривични дела поврзани со изборниот процес за текот на вчерашниот ден, информира на денешната прес-конференција претседателот на Комисијата за следење на евентуални изборни нерегуларности при Јавното обвинителство на Република Македонија Џелал Бајрами. Една кривична пријава, како што појасни ...

Повеќе »

Обвинителство: Мукоски и Василевски денес не се повикани на распит

Пратениците Крсто Мукоски и Сашо Василевски од ВМРО-ДПМНЕ денеска не се повикани на распит во Обвинителството во врска со настаните што се случија во Парламентот на 27 април, информира Основното јавно обвинителство. Претходно и пратеникот Мукоски изјави дека ваквата информација објавена во некои медиуми е шпекулација.

Повеќе »

Обвинителството сè уште повикува сведоци за Крвавиот четврток

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција продолжува да испитува граѓани заради прибирање на потребни известувања во постапувањето по предистражниот предмет оформен во врска со настаните во Собранието од 27 април 2017 година. Од ОЈО за Макфакс велат дека тимот на јавни обвинители кој постапува по овој предмет ...

Повеќе »

Директори на НЛБ Тутунска Банка переле пари

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција оформи предмет против поранешен и актуелен директор на НЛБ Тутунска Банка, поранешен министер, адвокат, нотар и други лица, како и едно лице државјанин на Република Словенија за сторени кривични дела – Злоупотреба на службена положба и овластување од член 353 ...

Повеќе »

Шекеринска: Обвинителството да не стане соучесник на насилниците

Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска денеска во Обвинителството даваше исказ за инцидетите кои на 27-ми април се случија во Собранието на Република Македонија. По исказот, таа за медиумите изјави дека била два пати нападната во Собраниетов – еднаш со статив од камера и еднаш од човек што влечејќи ја ...

Повеќе »

Спасовски по исказот во ОЈО: Одговорност за сите кои влегоа насилно во Собранието

Покрај лидерот на СДСМ, Зоран Заев, Оливер Спасовски од оваа партија исто така денеска беше сослушан во Основното јавно обвинителство, каде даде свој исказ за нападите од 27-ми април во Собранието. „Дојдов овде да дадам изјава за случувањата во крвавиот четврток на 27-ми април во Собранието на Република Македонија. Очекувам ...

Повеќе »

Заев денеска на распит пред Зврлевски

  Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска е повикан на распит во Основното јавно обвинителство. Обвинителството на Марко Зврлевски, заедно со други лица, на раководни позиции во партијата го товарат Заев за злоупотреба на средства за финансирање на изборна кампања. Ова е во рамки на веќе отворената предистражна постапка. Заев пак, ...

Повеќе »

Продолжува судењето за случајот „Диво Насеље“

Во судница на Врховниот суд денеска продолжува судењето за случајот „Диво Насеље“, кое ќе биде отворено за јавноста, бидејќи се очекува да сведочат неколкумина сведоци. Минатиот петок се читаше писмениот исказ на сведокот на обвинителството, Шабан Јашари, бидејќи тој не беше присутен во судница. Јашари дава опис на сето она ...

Повеќе »

Поднесено обвинение за ланската експлозија во „Балкан гасови“

По комплетирањето на доказите за несреќата што се случи лани во февруари во Друштвото за производство, услуги и трговија „Балкан гасови ДОО” во Богданци, Основното јавно обвинителство – Гевгелија денеска до Основниот суд во Гевгелија поднесе Обвинителен предлог против три физички лица и едно правно лице. Лицата се товарат дека ...

Повеќе »

СЈО отвори две нови истраги

Специјалното јавно обвинителство отвори две нови истраги, соопштија во вторникот од Обвинителството. Во краткото соопштение на веб страницата на СЈО се најавува прес-конференција којашто ќе се одржи во четврток, на 20-ти октомври во новите простории на Обвинителството на којашто ќе бидат презентирани истрагите. Специјалното јавно обвинителство досега има поднесено две ...

Повеќе »

Прилепчанец ќе лежи шест години в затвор поради обљуба врз немоќно лице

Шестгодишна затворска казна заработи прилепчанецот А.Ќ., кој е обвинет за обљуба врз немоќно лице од член 187 став 1 од Кривичниот законик. Прилепското основно јавно обвинителство, впрочем ја прифати поднесената Предлог-спогодба и донесе пресуда со која на обвинетиот му ја изрече предложената казна затвор. Со истата пресуда до започнување со ...

Повеќе »

Поднесено обвинение против мајката која го малтретираше 18-месечното дете

По завршување на истражната постапка и прибирање на доказите во предметот, Oсновното јавно обвинителство – Скопје денеска поднесе Обвинителен акт против едно лице за сторено кривично дело „запуштање и малтретирање на малолетно лице“. Се работи за мајката, која се товари дека на 31-ви август годинава физички го малтретирала своето осумнаесетмесечно ...

Повеќе »

ЈО: Се врши испитување на двајца италијански пилоти во врска со авионската несреќа

Во тек е увидот на лице место раководен од јавното обвинителство кои се врши на местото на несреќата. И покрај тешко пристапните услови, се координираат и преземаат мерки за прибирање и утврдување на фактите и причините за несреќата. Увидот се врши од страна на двајца јавни обвинители од Основното јавно ...

Повеќе »

Јавното обвинителство ги утврдува причините за авионската несреќа

Јавното обвинителство презема дејствија за расветлување на авионската несреќа која попладнево се случи во близина на Скопје. -По добиените сознанија, Обвинителството во координација со надлежните институции презема мерки за утврдување на местото на несреќата, негово обезбедување и натамошно постапување. Истовремено се прибираат податоци и релевантни факти во насока на утврдување ...

Повеќе »

Јавно обвинителство: Немаме ингеренции да постапуваме во услови на елементарни непогоди

Јавното обвинителство тврди дека нема ингеренции да постапува во услови на елементарни непогоди и во случаи каде нема сомнение за сторено кривично дело. Откако дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје на 07.08.2016 година беше известен од МВР – СВР Скопје за човечките жртви во поплавите што се ...

Повеќе »

Две лица осомничени за сообраќајната несреќа кај Удово

Основното јавно обвинителство – Гевгелија започна постапка против две лица осомничени за вчерашната сообраќајна несреќа во близина на Удово. Надлежниот обвинител до Основниот суд во Гевгелија достави Предлог за определување мерка­ притвор во траење од осум дена за четитиесет и шестгодишниот Д.С., државјанин на Р.Србија, додека за шеесетгодишниот Ѓ.В., македонски ...

Повеќе »

Минхен: Атентатот не е ни исламистички, ни политички – три жртви се од Косово

Две момчиња и шест девојчиња на возраст меѓу 14 и 21 година се жртви во нападот кој вчера доцна попладне се случи во Минхен – јавува баварскиот медиум Bayerische Rundfunk. Четириесет и петгодишна жена е исто така меѓу загинатите. Шеснаесет лица се хоспитализирани, а двајца од нив се здобиле со ...

Повеќе »

Јавно обвинителство отвори предмет за невестата од МВР која пукаше на својата свадба

Обвинителството веќе неколку дена работи во предмет за употребата на оружјето на свадбената веселба. По написите во повеќе медиуми во кои се пишува за свадбената веселба на која е употребено оружје, како и за други настани на кои истото оружје е користено и каде има индиции и за евентуално сторени ...

Повеќе »