Обдукција – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Обдукција

Обдукциите не отркиле ништо сомнително околу смртта на ди-џеј Авичи

Обдукциите над телото на шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат како ди- џеј Авичи, не покажале ништо сомнително во врска со неговата смрт, јавува шведската телевизија СВТ, повикувајќи се на неименуван извор. Берглинг почина во петокот, во Мускат, главниот град на Оман. Локалната полиција изврши две обдукции, а изворот тврди дека ...

Повеќе »

Праљак се отрул со цијанид, покажуваат првичните резултати од обдукцијата

Според прелиминарните резултати од обдукцијата на Слободан Праљак, која што започна вчера во Хаг, хрватскиот генерал испил цијанид, пренесуваат српските медиуми. Preliminary results autopsy Slobodan Praljak https://t.co/K5GghRPUxZ — OM Den Haag (@OM_DenHaag) December 1, 2017 Во соопштението се наведува дека токсиколошкиот тест покажал дека Праљак имал калиум-цијанид во крвата. Тоа ...

Повеќе »

Заболените на Инфективна клиника се во стабилна состојба, се чекаат резултатите од обдукцијата

Седум лица од гостиварското село Симница, кои од вчера се хоспитализирани на Инфективната клиника во Скопје, а за кои има сомневања дека се заболени од заразната болест од која вчера починале две лица, се во стабилна состојба.  Телата на починатите татко и син се на обдукција и се чекаат резултатите ...

Повеќе »

Машки леш пронајден во Вардар

Машки леш вчера претпладне бил пронајден во Долно Лисиче, во водите на реката Вардар – информира денеска МВР. Случајот во полиција е пријавен попладнето. Со специјално возило лешот бил изваден од водата. Идентитетот не е утврден, а со наредба на Јавен обвинител телото е предадено на обдукција – додаваат од ...

Повеќе »

Затвореник од Идризово починал на КАРИЛ

Седумдесет и тригодишниот А.М., осуденик од КПД „Идризово“ вчера починал на скопските клиники. Toj како итен случај бил донесен на Kлиниката за нефрологија на 2 овој месец,  но по извесен период неговата здравствената состојба се влошила,  по што итно бил пренесен на КАРИЛ, каде и починал – информира МВР. Според ...

Повеќе »

Фатален пад во бездна: Исчезнатите татко и син биле мртви десет дена

Фатален пад во бездна, а потоа и угризи од животни. Ова се основните претпоставки за смртта на седумдесет и осумгодишниот, Љубомир Мицевски и неговиот педесетгодишен син Сашо од Скопје, кои исчезнаа во шумскиот појас над Лазарополе – јавува  Утрински весник. Според првичните анализи од обдукцијата на нивните тела извршена на ...

Повеќе »

Денеска ќе биде погребано детето кое загина во лифт

Денеска ќе биде погребано телото на шестгодишното дете, кое го загуби животот во неделата во лифт,  од засега се’ уште непознати причини. Обдукцијата е завршена – информираат од Институтот за судска медицина, а резултатите ќе бидат доставени. Во меѓувреме се врши и вештачење на лифтот, за да се утврди причината за ...

Повеќе »

Основно јавно обвинителство: Девојката од „Аеродром“ не била силувана

Дваесетгодишната девојка која вчера почина по пад од висококатница во скопски Аеродром не била силувана – покажуваат првичните резултати од Институтот за судска медицина и медицинска деонтологија при Медицинскиот факултет, соопшти Основното јавно обвинителство Скопје. Во продолжение, соопштението ви го пренесуваме интегрално: Основното јавно обвинителство Скопје започна со спроведување дејствија ...

Повеќе »

ОБНОВЕНО: Во Прилеп пронајдено мумифицирано тело на 49-годишна жена

По пријава на соседите вчера попладнето во куќа на улицата „Браќа Ламески 1“ во Прилеп е пронајден распаднат женски труп. Според основниот јавен обвинител, Маријана Илиеска, станува збор за 49 годишната прилепчанка Милка Наумоска. Од полицијата само кратко изјавија дека тие за настанот биле повикани на барање на Меѓуопштинскиот центар за ...

Повеќе »